Προς το περιεχόμενο

"Tex Mex" μαγνητες δε χωρουν σε MIM strat '96 pickguard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Πριν μηνες αγορασα απο συνφορουμιτη ενα σετ μαγνητες Fender Tex Mex για να βαλω στην MIM Fender Strat μου του '96 (περιπου). Τωρα που βαλθηκα να κανω την αλλαγη, ειδα οτι οι Tex Mex που αγορασα ειναι μεγαλυτεροι απο τους μαμισιους της strat μου και δε χωρανε στο pickgard!

 

Οι Tex Mex ειναι περιπου 57mm απο πολο σε πολο (ακρη-ακρη) και 70mm μακριοι στα καπακια τους, ενω οι μαμισιοι της ΜΙΜ ειναι αντιστοιχα 55mm και 69 mm. Οι βιδες ερχονται στην ιδια θεση.

 

Μου φανηκε περιεργο να εχει βγαλει η Fender διαφορετικων διαστασεων μαγνητες, αλλα απο οσο κοιταξα, οι μαγνητες που αγορασα ειναι ολοϊδιοι με τις εικονες που βρηκα στο ιντερνετ, οποτε πιστευω πως ειναι αυθεντικοι. (Σημειωτεον πως εχουν ουσιαστικα ιδιες διαστασεις με τους μαμισιους της MIA std strat μου του '08.)

 

Θα εβαζα τα καπακια της MIM στους Tex Mex, αλλα "βρισκουν" οι πολοι στο πλαστικο και δεν κουμπωνουν...

 

Σας εχει τυχει αυτο; Μπορω να παρω απο καπου καπακια με μηκος 69mm, αλλά 57mm απο πολο σε πολο; Το αλλο που σκεφτηκα ειναι να "φαω" το pickguard με γυαλοχαρτο, αλλα δεν ξερω μηπως θα ειναι προβλημα μετα το κενο, αν το ξαναγυρισω στους μαμισιους...Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε πληροφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

υ και δε χωρανε στο pickgard!

 

 

 

Και δεν αλλάζεις και pickgard...από το να παιδεύεσαι με όλα τα άλλα.

Πιο φθηνό μου ακούγεται κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα να αποφυγω το έξοδο. Είναι ευκολο να το συναρμολογησω μονος μου, αν αγορασω νεο pickguard και παραγγειλω να ηλεκτρονικα; Απο που μπορω να τα αγορασω;

 

Το αλλο που σκεφτηκα ειναι να φαω λιγο τις τρυπες των poles, γινεται με γυαλοχαρτο; Αν ξαναγυρισω στους μαμισιους, πειραζει να εχει ενα μικρο κενο στις τρυπες των poles;

 

(Ωραιο το back to the highway παρεπιπτοντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα να αποφυγω το έξοδο. Είναι ευκολο να το συναρμολογησω μονος μου, αν αγορασω νεο pickguard και παραγγειλω να ηλεκτρονικα; Απο που μπορω να τα αγορασω;

 

 

Φτηνο pg ειχα παρει απο εδω  http://www.guitarfetish.com/Pickguards_c_9.html αλλα ηταν η παραγγελια μαζι με αλλα και δεν θυμαμαι τι μεταφορικα ειχαν χρεωσει.

Επισης και εδω http://www.stewmac.com/shop/Pickguards.html εχει ΟΚ τιμες με 8 ευρω μεταφορικα αν ειδα σωστα.

Φυσικα εεχουν και τα γνωστα ευρωπαικα μαγαζια http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=st_style_pickguards&oa=pra  http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch?SearchParameter=%26%40QueryTerm%3D*%26CategoryUUIDLevelX%252Fn2DVqHzp8c4AAAEZAHotK5qL%252F6.nVqHzpjQIAAAEZXKRFop5P%3DFPTVqHzpx3UAAAEZFaRFop5P%26CategoryUUIDLevelX%252Fn2DVqHzp8c4AAAEZAHotK5qL%3D6.nVqHzpjQIAAAEZXKRFop5P%26CategoryUUIDLevelX%3Dn2DVqHzp8c4AAAEZAHotK5qL&dynamicNavigation=&ReSort=priceasc  λιγο ακριβοτερα ομως και με αρκετα μεταφορικα αν προκειται για παραγγελια κατω των 300 ευρω.

Πανευκολο ειναι να τα συναρμολογησεις μονος σου,απλα βγαζεις τα καπακια απο τα ποτενσιομετρα και τον πενταθεσιο,τα ξεβιδωνεις και τα βιδωνεις στο νεο μαζι με τους μαγνητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΜΙΜ έχουν άλλα specs από τις αμερικάνικες. Εξ ου και το πρόβλημα.

 

Ναι αλλα και οι tex mex για αυτες κυριως δεν υποτιθεται οτι φτιαχνονται?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλοιωνεται ο ηχος αν ειναι χωρις καπακια οι μαγνητες, ετσι; (χαζη ερωτηση αλλα τι να κανω.) Ετσι θα τους βαλω, για να τους δοκιμασω. Εκτος κι αν καποιος μου πει αν τριβεται αξιοπρεπως με γυαλοχαρτο το πλαστικο των καπακίων, για να μεγαλωσω τις τρυπες που βρισκουν οι πολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου