Προς το περιεχόμενο

Studio Monitor Bοηθεια....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια...

Θελω να αγορασω Studio monitor για το μελλον γτ φτιαχνω σιγα σιγα και εγω το

Home studio μου...

Ηθελα να μου προτεινε μονιτορ που να ειναι ζευγος μαζι και οχι ξεχωριστα το καθενα

καθως και να μην ξεφευγουν απο τα 250ε

 

Οι διαστασεις του δωματιου μου ειναι:

8τ.μ.

 

Ευχαριστω  ;) ;)

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Ρίξε μια ματιά στο Shopping Center. Τα μόνα σχετικά σοβαρά μόνιτορ στην τιμή που ζητάς θα τα βρεις εκεί. Τα Tascam VLA5, ή κάτι ανάλογο από M-Αudio και Samson σου κάνουν. Ο χώρος σου είναι μικρός και τα 5-ιντσα γούφερ αρκετά για τόσο close range ακρόαση. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι ψάχνεσαι στο χαμηλώτερο σημείο τιμής, εκεί που η διαχωριστική γραμμη μεταξύ μονιτορ και "οτι-να'ναι" είναι δυσδιάκριτη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να πας κατευθείαν σε yamaha ή tannoy ή κάτι παρόμοιας ποιότητας και με 6άρι, ή 8άρι woofer και πλήρωσε κάτι παραπάνω γιατί τα 250€ θα τα κλαις μέσα στο πρώτο 6μηνο...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω Studio monitor για το μελλον γτ φτιαχνω σιγα σιγα και εγω το

Home studio μου...

Όταν αγοράζεις πράγματα "για το μέλλον", τα αγοράζεις για να μείνουν. Επειδή τα Studio monitor, είναι από τα βασικά εξαρτήματα (όπως και η κάρτα ήχου...) δεν κάνεις τσιπιές. Ακούς, διαβάζεις, αποφασίζεις, μαζεύεις και αγοράζεις, κατα προτίμηση όχι από το κάτω μέρος του ραφιού. Ένα home studio, δεν κτίζεται από την μια μέρα στην άλλη. Εκτός εάν βιάζεσαι και έχεις τα φράγκα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Home studio εγραψε ο φίλος, όχι professional studio. δίνει μεχρι 250 ευρώ και ειναι σε 8τμ χώρο. Προφανώς και δεν μιλάει για το μέλλον (Ελπίζω δηλαδή), μάλλον δεν το εννοεί έτσι γιατι είναι κομματάκι δύσκολο να εχει επαγγελματικο στουντιο σε 8τμ με 250 ευρω οριο (βέβαια μπορεις και με ενα πιανάκι και μια καρτα ήχου να δουλευεις 50 χρόνια, δεν σημαίνει κάτι..).

Αν λοιπόν φίλε μου εννοείς home studio για όσα χρόνια γουστάρεις να μείνεις σε home studio επίπεδο και με τα τμ που λες οτι ειναι ο χώρος σου σαφώς τα 5άρια ειναι ικανοποιητικότατα και σαφως τα tascam αρκει να κανεις ενα google να δεις μάζες πορωμένων. Ομως θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι αν μπορεις και εφόσον αντεχει η τσέπη σου πάρε έστω 6άρια. θα σου δώσουν καλύτερα μπάσα και πιο μακροχρόνια σχέση έρωτα πάθους.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Mackie-MR-5-Studiomonitor-aktiv-5-25-Woofer/1-HT-55/30w/art-REC0005869-000

 

(145 το ενα !!!)

 

ΤΕΛΟΣ !!! χεχεχε

 

Χωρις πλακα τωρα τα χρησιμοποιω αρκετο καιρο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος !!!! Μην παρεις κατι απο 'κει και ¨κατω¨ . μπορεις να συγκρινεις αυτα με αντιστοιχα ΚRK , Tascam οπως προαναφερθηκε...

 

Απο το δικο μου ψαξιμο κατεληξα στα Mackie ως ποιοτικοτερα και στα αυτια μου καλυτερα απο τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tannoy reveal είναι απογοητευτικό, τα Fostex και τα roland με 5άρια γούφερ και 80-100 βαττάκια δεν κλάνουν μπάσσα μία, τα samson και m-audio μιά από τα ίδια. Άμα θες φτηνό και καλό θα πάρεις παιδί μου το Behringer Truth 2031A με το 8αράκι γουφεράκι και 220 βαττ και θα είσαι αρχηγός.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tannoy reveal είναι απογοητευτικό, τα Fostex και τα roland με 5άρια γούφερ και 80-100 βαττάκια δεν κλάνουν μπάσσα μία, τα samson και m-audio μιά από τα ίδια. Άμα θες φτηνό και καλό θα πάρεις παιδί μου το Behringer Truth 2031A με το 8αράκι γουφεράκι και 220 βαττ και θα είσαι αρχηγός.

 

 

Όχι ρε μεγάλε που μας είπες τώρα ότι τα behringer είναι ανωτερότητα σε σχέση με tannoy, fostex και roland...

Μην πάρεις behringer φίλε μου εκτός αν θέλεις αναπαραγωγέα έντασης και θορύβου... Monitor για μικρό δωμάτιο ζήτησε το παλικάρι όχι ηχεία για καφετερία!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος σου είναι μικρός και τα 5-ιντσα γούφερ αρκετά για τόσο close range ακρόαση. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι ψάχνεσαι στο χαμηλώτερο σημείο τιμής, εκεί που η διαχωριστική γραμμη μεταξύ μονιτορ και "οτι-να'ναι" είναι δυσδιάκριτη.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο ζω μαθαινω τελικα ....καλη η μπεχρινκερ για να τα εχεις στον κηπο διπλα απο το μπαρμπεκιου να ακους Χαρα Βερρα.

 

Μη τρελλαθουμε εντελως.

 

Manual της Mackie MR5 http://www.mackie.com/products/mr5/pdf/mr5_om.pdf

 

Behringer manual  

http://www.behringer.de/EN/Products/B2031A.aspx

 

Και για να ξεκαθαρισουμε κατι ...βασικη αρχη των ΜΟΝΙΤΟΡ ειναι να αναπαραγουν με πιστοτητα ΟΤΙ δινεται στην εισοδο τους ΧΩΡΙΣ να χρωματιζουν τον ηχο...Οποτε καλα κανουν και δεν κλανουν μια απο μπασο....

 

Απο κει και περα απο οοοοσα μονιτορ ακουσα πριν αγορασω ...οταν τους "εδωσα" μπασακια πριμακια και οτι αλλο.... (krk, tanoy, roland, genelec etc) μια χαρα αποκριση ειχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου