Προς το περιεχόμενο

Cort x6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια!!!

Λοιπον, εχω μια cort x6 η οποια με εχει ευχαριστιση αρκετα και εχω μαθει και αρκετα πραγματα σχετικα με αυτην.. Ομως ενα θεμα με απασχολει, και ειναι η βιδα που υπαρχει στο μπρατσο πανω πανω, κατω απο τα tuning pegs (οπως και στην εικονα) -> http://imageshack.com/photo/my-images/833/x6bk2.jpg

πειτε μου τι ειναι αυτη η βιδα και τι κανει οταν την σφιγγεις ή οταν την ξεσφιγγεις.

Επισης, μιπως μπορειτε να μου δειξετε και πως να την σεταρω σωστα για βγαλει ωραια και ομορφα τις αρμονικες νοτες (χορδες που εχω ειναι ernnie ball 11αρες) για μεταλ ηχο.

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κάνε μια αναζήτηση στο site για το πως γίνεται το σετ απ της κιθάρας .Αυτό που δείχνεις είναι το  truss rod cover και η βίδα κάτω από αυτό λέγεται truss rod nut και θα μάθεις στις οδηγίες του set up πως να την χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο καταλαβαίνω εννοείς το retainer bar δηλαδή αυτό το μεταλικό εξάρτημα που είναι παράλληλο με τα τάστα και έχει 2 βιδούλες όχι μια. Αυτό το εξάρτημα βοηθάει ώστε στο locking nut, αυτό πάνω του μπαίνουν 3 βίδες που θέλουν allen για να τις ξε-βιδώσεις, να μην τεντώνονται παραπάνω οι χορδές και χάνεις το κούρδισμα μετά το κλείδωμα του nut.

 

Να το έχεις τόσο κάτω όσο να αναγκάζει τις χορδές να ακουμπάνε και στις 2 άκρες του nut για να κρατάς το κούρδισμα.

 

Για το setup που λες πρέπει να κάτσεις να δεις μερικά βίντεο, να έχεις όρεξη και να αφιερώσεις αρκετό χρόνο με υπομονή. Όταν λες να τη σετάρεις για να βγάλει ωραία τις αρμονικές τι εννοείς; Ιntonation και action?

 

Τις 11άρες τις έβαλες μόνος σου;

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=dzBLysvmPy0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο καταλαβαίνω εννοείς το retainer bar δηλαδή αυτό το μεταλικό εξάρτημα που είναι παράλληλο με τα τάστα και έχει 2 βιδούλες όχι μια. Αυτό το εξάρτημα βοηθάει ώστε στο locking nut, αυτό πάνω του μπαίνουν 3 βίδες που θέλουν allen για να τις ξε-βιδώσεις, να μην τεντώνονται παραπάνω οι χορδές και χάνεις το κούρδισμα μετά το κλείδωμα του nut.

 

Να το έχεις τόσο κάτω όσο να αναγκάζει τις χορδές να ακουμπάνε και στις 2 άκρες του nut για να κρατάς το κούρδισμα.

 

Για το setup που λες πρέπει να κάτσεις να δεις μερικά βίντεο, να έχεις όρεξη και να αφιερώσεις αρκετό χρόνο με υπομονή. Όταν λες να τη σετάρεις για να βγάλει ωραία τις αρμονικές τι εννοείς; Ιntonation και action?

 

Τις 11άρες τις έβαλες μόνος σου;

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=dzBLysvmPy0

ναι μονος μου τις εβαλα τις 11αρες... οσο γιατην βιδα εννοω αυτη που περναει με απο το μπρατσο και καταληγει μεχρι κατω... και για της αρμονικες για να τις βγαζει δεν πρεπει να κανει κατι σαν τσαφαρισμα στα ταστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε μια αναζήτηση στο site για το πως γίνεται το σετ απ της κιθάρας .Αυτό που δείχνεις είναι το  truss rod cover και η βίδα κάτω από αυτό λέγεται truss rod nut και θα μάθεις στις οδηγίες του set up πως να την χρησιμοποιείς

OK σε ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

παιδες θελω την πολυτιμη βοηθεια σας.

Λοιπον, ειχα μια jackson js30rr μοντελο και την πουλησα λογω οτι τελικα δεν με βολεψε το v σχημα της οπως και επισης απο παλια ειχα βαλει στο ματι την x6 vpr edition.

Τελικα την πουλησα την jackson και αμεσως πηρα την x6.

Πραγματικά πανεμορφη με το φιδοδερμα κτλπ αλλά εχω καποιες ερωτησεις που θελω να κατω.

καταρχας για το πως θα αλλαξω χορδες αποτι καταλαβα ειναι ψιλομανικι αλλα οταν χρειαστω θα δω το βιντεακι και πιστευω να με καλυψει....

2ον και το σημαντικο, μου φαινεται πως η ποιοτητα ηχου ειναι κατωτερη απο αυτη της jackson, κατα πασα πιθανοτητα και αυτο ειναι το λογικο γτ ειναι πιο φθηνη κιθαρα, ετσι πιστευω και το λογικο δλδ.

τωρα αυτο που θελω να μου προτεινεται επειδη ο ηχος μου φαινεται αρκετα κατωτερος και συγκεκριμενα λες και εχει πιο 'θορυβο' ο ηχος λες και ειναι πιο βρωμικος δλδ στα μεταλ κομματια...αυτο που θελω να μου συστηνεται μαγνητες κατα προτιμηση θα αλλαξω μονο τους 2 πισω μιας και εκει παιζω συνηθως...κομματια παιζω κυριως iced earth, megadeth τετοιο στυλ...δε θελω να δωσω πολλα λεφτα αλλα θα ηθελα να ηταν καλυτερα απο της jackson που δεν γνωριζα τι φορουσαν...

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας για το πως θα αλλαξω χορδες αποτι καταλαβα ειναι ψιλομανικι αλλα οταν χρειαστω θα δω το βιντεακι και πιστευω να με καλυψει....

 

Να υποθέσω ότι στην Jackson δεν είχες αλλάξει ποτέ;

 

Καθόλου μανίκι, είναι εύκολη διαδικασία αν και υπάρχουν 2-3 σημεία που πρέπει να προσέξεις (πχ το πως τυλίγεις, πόσες βόλτες θα κάνεις, ενδεχόμενο stretching για να κάτσουν πιο γρήγορα κτλ)

 

Ίσως να σε δυσκολέψει λίγο το tremolo, αλλά αν δεις κάποιο βίντεο και το κάνεις 1-2 φορές δεν θα το σκέφτεσαι καν, οπότε μην ανησυχείς.

 

 

τωρα αυτο που θελω να μου προτεινεται επειδη ο ηχος μου φαινεται αρκετα κατωτερος και συγκεκριμενα λες και εχει πιο 'θορυβο' ο ηχος λες και ειναι πιο βρωμικος δλδ στα μεταλ κομματια...αυτο που θελω να μου συστηνεται μαγνητες κατα προτιμηση θα αλλαξω μονο τους 2 πισω μιας και εκει παιζω συνηθως..

 

Όταν λες τους 2 πίσω εννοείς τον διπλό Bridge, ή τον διπλό και το μεσαίο;

 

Ανάλογα με τα γκάζια που θέλεις, και το budget σου, μπορείς να έχεις και τις αντίστοιχες προτάσεις. Κλασικές επιλογές είναι οι Seymour Duncan, DiMarzio, αλλά υπάρχουν και πιο φθηνά μοντέλα αν θέλεις να διαθέσεις λιγότερα χρήματα.

 

Κάνε και μια ψακτική στο forum και εδώ είμαστε  ;)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι στην Jackson δεν είχες αλλάξει ποτέ;

 

Στην jackson ειχαν αλλαξει αλλα εκει ηταν παιχνιδακι γιατι δεν  ειχε floyd.

 

Καθόλου μανίκι, είναι εύκολη διαδικασία αν και υπάρχουν 2-3 σημεία που πρέπει να προσέξεις (πχ το πως τυλίγεις, πόσες βόλτες θα κάνεις, ενδεχόμενο stretching για να κάτσουν πιο γρήγορα κτλ)

 

Mε το ποσες βολτες και το ενδεχομενο stretching τι ακριβως εννοεις γτ δε πολυγνωριζω?

 

Ίσως να σε δυσκολέψει λίγο το tremolo, αλλά αν δεις κάποιο βίντεο και το κάνεις 1-2 φορές δεν θα το σκέφτεσαι καν, οπότε μην ανησυχείς.

 

Εγω δε μπορώ να καταλάβω που λενε μπορει να σου πεσει η γεφυρα κτλ και μετα να θελει σεταρισμα η γεφυρα....μα τι σεταρισμα να θελει η γεφυρα την φερνεις ξανα στα ισια και τελειωσε

 

Όταν λες τους 2 πίσω εννοείς τον διπλό Bridge, ή τον διπλό και το μεσαίο;

 

τον humbucker μόνο...

 

Ανάλογα με τα γκάζια που θέλεις, και το budget σου, μπορείς να έχεις και τις αντίστοιχες προτάσεις. Κλασικές επιλογές είναι οι Seymour Duncan, DiMarzio, αλλά υπάρχουν και πιο φθηνά μοντέλα αν θέλεις να διαθέσεις λιγότερα χρήματα.

 

Κάνε και μια ψακτική στο forum και εδώ είμαστε  ;)

 

γνωριζεις τι μαγνητες φορουσε η jackson που πουλησα? ηταν οι default που εχουν λεια επιφανεια....το λεω για να εχω ενα μετρο συγκρισης

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες σου οι απορίες θα σου λυθούν με το να διαβάσεις κάποιο tutorial ή ακόμα καλύτερα να δεις κάποιο video για αλλαγή χορδών σε όργανα με floyd! Είναι μάλλον αδύνατο να σου περιγράψει κάποιος την διαδικασία από εδώ. Οπότε αφιέρωσε λίγο χρόνο και εδώ είμαστε!

 

Λογικά τους Jackson CVR2 είχε η κιθάρα σου (έκανα ένα πρόχειρο googlάρισμα), αλλά δεν θα αποτελούσαν την πρώτη μου επιλογή, αν με ρωτάς.

Τι Budget έχεις;

 

Οποιαδήποτε high output μοντέλο της Seymour Duncan είναι μια καλή βάση για το είδος που παίζεις.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου