Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers (Eurorack αλλά όχι μόνο)


Kli Klis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ενώ υπάρχει ήδη ένα thread περί του θέματος, το βρήκα πολύ αποσπασματικό και κυρίως είχε να ανανεωθεί από το 2012 - και αφού ήταν ήδη 13 σελίδες, αποφάσισα πως καλύτερα θα ήταν να ανοιχτεί κάτι φρέσκο.

 

Σκέφτηκα λοιπόν να δημιουργήσω το thread αφ' ενός για ένα μικρό ελληνικό community (το http://gameoflifeproject.com/ φαίνεται να έχει παγώσει εντελώς και στην επικοινωνία μου πριν κάποιες εβδομάδες δεν έχουν ακόμα απαντήσει), αφ' ετέρου για ένα εύκολο και γρήγορο πλαίσιο αναφοράς αν κάποιος ενδιαφέρεται να ξεκινήσει τη φάση και φυσικά για όσους μελλοντικά γουγλάρουν και θα ήθελαν να διαβάσουν και κάτι στα ελληνικά (:

 

Η επαφή μου με τα modulars είναι εντελώς καινούρια - μόλις τον τελευταίο μήνα έχω γίνει θαμώνας στο muffwiggler και παρέλαβα το πρώτο μου Euro, έναν ταλαντωτή TipTop Audio Z3000. Το case που θα φτιάξω θα βασιστεί πάνω στο IKEA Rast, το οποίο ανακαλύφθηκε πως έχει ακριβώς το πλάτος για rack 19" και χωρίς μόντες χωράει 6U (!) οπότε και κάνει ιδανικά για 2 σειρές Euro. Για τροφοδοσία έχω ήδη παραγγείλει 2 kits της 4ms pedals χωρίς τα υλικά (καθώς όλα μπορώ να τα βρω από Φανό και βγαίνει πολύ φτηνότερα απ' ό,τι αν έπαιρνα τα πακέτα με όλα μαζεμένα μέσα), το 1 συνδυασμός τροφοδοτικού με distribution για ξεκίνημα και το δεύτερο που είναι ένα πιο σοβαρό power distribution για όταν φτάσω σε πιο σοβαρή τροφοδοσία με κάμποσα Amperes.

 

Y.Γ.: Αρκετά λάθος βέβαια πως το thread βρίσκεται σε υποφόρουμ με όνομα "keyboards" αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς! Και χαίρομαι για αυτό  8)

 

Έπειτα από λίγη σκέψη, αποφάσισα πως θα κάτσω να δημιουργήσω ένα μικρό ελληνικό faq πάνω στα modulars που κάθε ερώτηση θα καλύπτεται από 3- 4 γραμμές απάντηση. Με αυτόν τον τρόπο θα αποφευχθεί να ψάχνει κάποιος εντελώς καινούριος ψύλλους στα άχυρα λαμβάνοντας απάντηση τύπου "ψάξε στο muffwiggler και στο google" αλλά και θα δώσει λίγο περισσότερη δομή σε οποιοδήποτε search χρειάζεται να κάνει ο καθένας για να βρει πλήρη απάντηση στην απορία του. Οπότε, αναμένετε! (:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ιδέα, ιδιαιτερα αν περιεγραφες καπου και πως συναρμολογησες τα kit βημα βημα, με λεπτομέρεις για το τι parts χρησιμοποιησες απο που τα πηρες κτλ...

 

Ισως ομως να ηταν καλό να περίμενες λίγο, καθως οπως λές η σχέση σου με αυτον τον χώρο

ειναι μόλις ενος μήνα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος είμαι στον χώρο του modular - όχι στον χώρο του DIY   :)

Για την ακρίβεια, σκοπεύω η πτυχιακή μου εργασία να αφορά την σχεδίαση και την κατασκευή μιας (σχετικά) ολοκληρωμένης σειράς modules σε eurorack format κατά πάσα πιθανότητα - το πρώτο βήμα ωστόσο ήταν αρχικά το να χρησιμοποιήσω και να έχω τριβή πρακτική ώστε πρώτα απ' όλα να ξέρω τι θέλω από το εκάστοτε module. Τα kits είναι η πρώτη επαφή με τα ενδότερα των modules καθώς μέχρι τώρα έχω παίξει κυρίως με πετάλια. Στη συνέχεια σίγουρα θα ασχοληθώ και με πιο από το μηδέν καταστάσεις μελετώντας schematics κτλ.

 

Από εκεί και πέρα, ξέρω οτι και για το FAQ είμαι αρχάριος - ωστόσο σκοπός είναι στην αρχή να είναι κάτι πλήρες για έναν απόλυτα αρχάριο που θα τον βοηθήσει στο να καταλήξει τι ακριβώς θέλει και να καταλάβει τι μπορεί να του προσφέρει και τι όχι ένα module ώστε να είναι πιο ουσιώδες το ψάξιμο. Φυσικά αυτό θα γίνει με τη βοήθεια και πιο έμπειρων σε αυτό και οποιαδήποτε διόρθωση, διευκρίνηση ή πρόσθεση θα είμαι παραπάνω από θετικός να υπάρξει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

(το http://gameoflifeproject.com/ φαίνεται να έχει παγώσει εντελώς και στην επικοινωνία μου πριν κάποιες εβδομάδες δεν έχουν ακόμα απαντήσει)

 

κανένας δεν έχει παγώσει, ζέστη έχει ακόμα και πήγαμε για μπάνιο, όποιος ενδιαφέρεται για τα σεμινάρια μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένας δεν έχει παγώσει, ζέστη έχει ακόμα και πήγαμε για μπάνιο, όποιος ενδιαφέρεται για τα σεμινάρια μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας   

 

Έχεις δίκιο - απλά έκατσε πάνω στη στιγμή που είχατε φύγει και δεν το ήξερα - και επιπλέον το blog φαινόταν να έχει να ανανεωθεί πολύ καιρό! (:

 

Οπότε όποιος ενδιαφέρεται για σεμινάρια modular synthesizing ας επικοινωνήσει μαζί με τα παιδιά - το site είναι http://gameoflifeproject.com/ και εκεί έχει ό,τι στοιχεία χρειάζεται!

 

(:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μπράβο!! Ωραίο, μιας και εγώ μετά από πολλά χρόνια στο synths λεω να μπω στα modular  ;D

 

Στο rack του ΙΚΕΑ από που θα πάρεις τις ράγες που βιδώνουν τα modules?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bump!

 

ωραίο θρέντ,

έρχεται το FAQ ή ξεχάστηκε?

 

Σε καμία περίπτωση δεν ξεχάστηκε! Ισχύει οτι έχει καθυστερήσει φουλ, αλλά δεν το 'χω αφήσει.

 

Μπράβο!! Ωραίο, μιας και εγώ μετά από πολλά χρόνια στο synths λεω να μπω στα modular  ;D

 

Στο rack του ΙΚΕΑ από που θα πάρεις τις ράγες που βιδώνουν τα modules?

Θα δημιουργήσω και ένα thread με μεγάλο μέρος της διαδικασίας για το rast. Καθώς τα rails, όσο περίεργο και αν ακούγεται, με έβγαζαν πολύ εκτός budget αποφάσισα απλά να παραγγείλω ξεχωριστά ξύλα και να κάνω έτσι τη δουλειά. Οπότε αυτή τη στιγμή έχω βιδώσει το module σε 2 mdf τα οποία έχω στερώσει σε σωστές αποστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου