Προς το περιεχόμενο

David Gilmour sig strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

με αυτον τον εξοπλισμο τιγγα sta buffers και τοσα που εχει οοοοτι κιθαρα και να βαλεις ιδια θα ακουστει..

αλλα αλλαζει και ο παιχτης ετσι....  ;)

 

Πράγματι, το compression και το distortion μειώνουν δραματικά τις διαφορές μεταξύ των οργάνων. Αλλά πρέπει να κρατάμε κατα νου ότι ο glimour -πλέον- δεν παίζει με τόσο έντονα εφφέ. Εννοώ ότι παίζει με λίγο compression και λίγο fuzz/dist και σε αυτή την περίπτωση η φυσική "νότα" ακούγεται περισσότερο. (Δεν μιλάω για μικροδιαφορές, μιλάω -για παράδειγμα- για τους EMG. Διαφέρει πολύ ο βρώμικος ήχος τους από τους passive. Το παρατηρώ κάθε μέρα που ξεβυσματώνω τη μία και βυσματώνω την άλλη κιθάρα χωρίς να ακουμπήσω κανένα κουμπί  ;D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

On topic, καθώς είμαι μεγάλος θαυμαστής του Gilmour, έχοντας παρατηρήσει τον -κατά περιόδους- ήχο του, έχω κι εγώ την άποψη ότι τώρα τελευταία  το fuzz του "ξυρίζει" λίγο (σε σχέση με "πριν" βέβαια) ;D

Και για να μη μας παρουν με τις πέτρες (;D) θα πω ότι μου αρέσει πολύ ΚΑΙ ο τρέχων ήχος καθώς τον θεωρώ πιο "πρωτόγονο" και λιγότερο επεξεργασμένο.

Ο χαρακτηριστικός βρώμικος ήχος του pulse προέρχεται από τους EMG με μπόλικο compression, το big muff, αλλά ΚΥΡΙΩΣ από το γεγονός οτι έπαιζε κολυμπημένος στο reverb και στο delay. (Κάπου διάβαζα ότι στο pulse είχε δεχθεί reverb επιπροσθέτως ΟΛΟ το mix για να αποπνέει εντύπωση σταδίου / μεγάλης αρένας.)

 

Δεν σας κρύβω όμως, ότι όταν πρωτοάκουσα το On an Island, μου ήρθε στη σκέψη αυτό το διάγραμμα:

presbycusis.jpg

Σκέφτηκα ότι καθώς ο Gilmour έχει πατήσει για τα καλά τα 60, ενδεχομένως να έχει χάσει την ευαισθσία του στις υψηλές και να "τις σπρώχνει" λίγο. (Η μάλλον να τις αφήνει να βγαίνουν από τα fuzz του). :)

 

Η σκέψη μου ήρθε έχοντας δει αυτό το ενδιαφέρον άρθρο (σε μία από τις 157 εκδοχές του). Ο Monet, άλλαζε τον τρόπο που ζωγράφιζε προσαρμοζόμενος στις αλλαγές της όρασής του (π.χ. έπαθε καταρράκτη) καθώς γέραζε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι πιστεύω πως αυτός είναι ο καλύτερος ήχος που εβγαλε ποτέ.μετρημένα τα modulation εφέ,ωραίες παραμορφώσεις,πιο vintage και πιο strat.το 94 στην περιοδεία την οποία και έτυχε να δω στην Γερμανία,ο ήχος περνουσε δε ξέρω και γω απο που,πλακωμένος στα εφέ και φουλ delay.ατμοσφαιρικός,κρυστάλινος αλλά πολυ επεξεργασμένος και κομπρεσσαρισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη μας παρουν με τις πέτρες (;D) θα πω ότι μου αρέσει πολύ ΚΑΙ ο τρέχων ήχος καθώς τον θεωρώ πιο "πρωτόγονο" και λιγότερο επεξεργασμένο.

 

αυτο μου αρεσε κι εμενα στο κλιπακι του comfortably numb. Ο "ωμος και πρωτογονος" χαρακτηρας που ειχε ο ηχος του...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν θα έδινα ποτέ 4 χιλιάρικα για να πάρω αυτή την κιθάρα. :-\

Ενώ οι περισσότερες Fender που έχουν τα χαρακτηριστικά Custom Shop-Relic μου προκαλούν αύξηση της έκκρισης σάλιου (κοινώς μου τρέχουνε), έβλεπα το βίντεο και έλεγα "χμ, ναι, οκ..." με περισσή αδιαφορία.

 

Μάλλον η υπερ-αντιγραφή αυτής της κιθάρας έχει αρχίσει και καταρρίπτει το μύθο της. Ή απλά εγώ είμαι πολύ αδιάφορος προς το Black Strat concept. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε με γελούν τα μάτια μου αναπαρήγαγαν και το σκάψιμο/μπάλωμα κάτω απ'τον καβαλάρη! Όντως το συγκεκριμένο βίντεο σαν να την "αποκαθηλώνει" την κιθάρα  :-\ Ενα τεστ ντραιβ θα ήθελα να την κάνω πάντως (σε ένα DG103 Hiwatt ας πούμε  :P )

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό αθηναικό κιθαρομάγαζο την έχει παραγγείλει ήδη οπότε θα την δούμε τουλάχιστον...

(όχι την relic όμως ,την..."φθηνή"!).. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου