Προς το περιεχόμενο

Stage piano έως 1500 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν, μπαίνω στο θέμα κατευθείαν...

  Είμαι πιανίστας και ενδιαφέρομαι για αγορά stage piano, αποκλειστικά και μόνο για live. Παίζω κυρίως ελληνικά ροκ και "έντεχνα" έως λαϊκά, αλλά μπορεί και ξένο ροκ ή jazz κομμάτια... Με ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι του "πιάνου" και όχι τόσο οι δυνατότητες όπως ρυθμοί,  ήχοι κτλ.. χωρίς όμως να θέλω να τα αποκλείσω τελείως...

  Λόγω των δύσκολων καιρών, έχω βάλει σαν ταβάνι τα 1500 ευρώ.

 

   Προς το παρόν γλυκοκοιτάζω τα εξής δύο:

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_sp47.htm

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_pc3le_7.htm

 

  Και τώρα έρχονται τα ερωτήματα:

1) Αρχικά επέλεξα 76 πλήκτρα γιατι νομίζω ότι θα είναι πιο βολικό και στη μεταφορά.Τι γίνεται όμως με το "ημι-βαρυκεντρισμένο" έναντι του "βαρυκεντρισμένου" πλήκτρου?

 

2) Έχω ακούσει καλά λόγια για τα kurzweil, εξού και οι επιλογές, ωστόσο δεν τα έχω δοκιμάσει λόγω επαρχίας.. Έχω παίξει με yamaha και με Korg και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν... Ποια η γνώμη σας?

 

3) Αξίζει η διαφορά της τιμής των παραπάνω, για αυτά που προσφέρει το pc3le7? Γενικά δεν έχω μπλέξει με "ψιψιψίνια" και "κοκοψαρα" μέχρι τώρα και ίσως πολλά που προσφέρονται να μου είναι άχρηστα..

 

4)Αν έχετε άλλες προτάσεις στην παραπάνω τιμή, είναι ευπρόσδεκτες...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας...

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Σε αυτά τα χρήματα έχεις πολλές επιλογές, ετοιμάσου για έναν ευχάριστο πονοκέφαλο μέχρι να αποφασίσεις.

 

Θεωρώ καλύτερο να ψάξεις για βαρυκεντρισμένο και για να το θέσω κάπως καλύτερα "hammer action", δηλαδή πιανιστικό κλαβιέ.

 

Περί μεταφοράς θα συναντήσεις 2 προβλήματα: μέγεθος και βάρος. Όλα τα καλά 88άρια δυστυχώς είναι ογκώδη και σχετικά βαριά, μερικά θέλουν απαραίτητα 2ο άτομο εκτός αν τα πας καλά με τα μεγάλα βάρη και έχεις την άνεση παρκαρίσματος έξω από το σπίτι/μαγαζί.

 

88άρι της προκοπής σημαίνει συνήθως 21-26κιλά,

kurzweil SP4-8, kawai mp6 ή ES7, yamaha CP33 ή P155, Roland FP-4F κλπ

εξαιρέσεις σε ελαφρότερο είναι λίγες και όχι πολύ καλές σε κλαβιέ σε αυτά τα χρήματα.

Αν δεν τίθεται πρόβλημα βάρους ή δεν σε πειράζει για μεταχειρισμένο θα βρεις πάρα πολλά και πολύ καλά και αρκετά φθηνότερα.

 

88άρι ελαφρύ σημαίνει είτε εκπτώσεις σε ποιότητα ή κλαβιέ, είτε αγορά μεταχειρισμένου, αν σκεφτείς κάτι τέτοιο στο αναλύω σε επόμενη απάντηση.

 

76άρι hammer action της προκοπής σε αυτά τα χρήματα ίσως μόνο μεταχειρισμένο το kurzweil pc1se (σπάνιο) ή λίγο πάνω από τα 1600 το Clavia Nord Electro 3 HP ή καινούργιο το 73άρι Korg SV1 στα 1600ευρώ (που προσωπικά δεν μου πολυαρέσει).

Από τα 3, το Nord είναι και πούπουλο, στα άλλα γλιτώνεις όγκο αλλά όχι ιδιαίτερο βάρος.

 

76άρι ημι-βαρυκεντρισμένα να πας πρώτα κάπου να τα παίξεις κάποιο κάνα 2ωρο και να δεις αν την παλεύεις, επιλογές πάλι πολλές...

 

Προφανώς όλα όσα αναφέρω είναι με γνώμονα την προσωπική μου προτίμηση και προφανώς πριν πάρεις το οτιδήποτε, δοκίμασέ το και σαν κλαβιέ και σαν μενού, αυτό που βολεύει εμένα δεν σημαίνει ότι θα αρέσει και σε 'σένα αλλά και αντίστροφα!

 

Καλή συνέχεια στο ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είμαι πιανίστας και ενδιαφέρομαι για αγορά stage piano, αποκλειστικά και μόνο για live. Παίζω κυρίως ελληνικά ροκ και "έντεχνα" έως λαϊκά, αλλά μπορεί και ξένο ροκ ή jazz κομμάτια... Με ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι του "πιάνου" και όχι τόσο οι δυνατότητες όπως ρυθμοί,  ήχοι κτλ.. χωρίς όμως να θέλω να τα αποκλείσω τελείως...

  Λόγω των δύσκολων καιρών, έχω βάλει σαν ταβάνι τα 1500 ευρώ.

Ωραία, οπότε μιλάμε για 88άρι βαρυκεντρισμένο.

 

    Προς το παρών γλυκοκοιτάζω τα εξής δύο:

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_sp47.htm

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_pc3le_7.htm

Τα οποία δεν είναι "καθαρόαιαμα" πιάνα, δεν έχουν την έκταση του πιάνου (88 πλήκτρα), και η αίσθηση (π.χ. βάρος) των πλήκτρων δεν είναι ακριβώς σαν του πιάνου.

 

  Και τώρα έρχονται τα ερωτήματα:

1) Αρχικά επέλεξα 76 πλήκτρα γιατι νομίζω ότι θα είναι πιο βολικό και στη μεταφορά.Τι γίνεται όμως με το "ημι-βαρυκεντρισμένο" έναντι του "βαρυκεντρισμένου" πλήκτρου?

Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Στο 'ημι' τα πλήκτρα έχουν την όψη των πλήκτρων του πιάνου ενώ στο 'βαρυ' τα πλήκτρα έχουν την όψη αλλά και το βάρος - αίσθηση - ανταπόκριση των πλήκτρων του πιάνου. Ως μηχανήματα - προϊόντα έχουν διαφορετικό μηχανισμό στα πλήκτρα και κατ'επέκταση διαφορά στο συνολικό βάρος τους.

 

Βέβαια, αρκετοί είναι αυτοί που κάνουν συμβιβασμούς ή παραχωρούν αν θες αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια, προκειμένου να κουβαλάνε λιγότερα κιλά στις μετακινήσεις τους. Υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά.

 

2) Έχω ακούσει καλά λόγια για τα kurzweil, εξού και οι επιλογές, ωστόσο δεν τα έχω δοκιμάσει λόγω επαρχίας.. Έχω παίξει με yamaha και με Korg και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν... Ποια η γνώμη σας?

Μοντέλο με μοντέλο έχει διαφορά τόσο στα πλήκτρα όσο και στον ήχο. Ειδικά αν τα άκουσες από εξωτερικό ενισχυτή ή π.χ. ηχεία - κονσόλα που δεν ήταν σωστά ρυθμισμένη.

 

3) Αξίζει η διαφορά της τιμής των παραπάνω, για αυτά που προσφέρει το pc3le7? Γενικά δεν έχω μπλέξει με "ψιψιψίνια" και "κοκοψαρα" μέχρι τώρα και ίσως πολλά που προσφέρονται να μου είναι άχρηστα..

Η διαφορά τιμής αξίζει, αλλά όπως είπες κι εσύ μπορεί να αφορά πράγματα που δεν σε ενδιαφέρουν, για την ώρα τουλάχιστον, αλλά θα τα πληρώσεις.

 

4)Αν έχετε άλλες προτάσεις στην παραπάνω τιμή, είναι ευπρόσδεκτες...

Προσπάθησε να παίξεις και να ακούσεις από κοντά διάφορα stage πιάνα όπως για παράδειγμα Roland, Yamaha, Korg, Ketron, Kawai, Casio, M-Audio, Kurzweil κλπ κλπ. Ότι βρεις μπροστά σου.

 

Να προσέξεις ποιότητα κατασκευής, σωστή ανταπόκριση κλαβιέ, καλό ήχο και φυσικά εγγύηση.

 

Μην βιαστείς. Παίξε κι άκουσε αρκετά πριν αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Χναράκη, ο οποίος λεπτομερώς πάνω σε κάθε φράση σου έδωσε την φιλοσοφία αγοράς που σε ενδιαφέρει.

Θα σου προτείνω και το Studiologic Numa Piano μέσα σε όσα προαναφέρθηκαν.

 

 

Μην βιαστείς. Παίξε κι άκουσε αρκετά πριν αποφασίσεις.

Σαφέστατα!

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Βέβαια, αρκετοί είναι αυτοί που κάνουν συμβιβασμούς ή παραχωρούν αν θες αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια, προκειμένου να κουβαλάνε λιγότερα κιλά στις μετακινήσεις τους. Υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά.

 

Δεν είχα αποφασίσει πόσο θα συμβιβαζόμουνα, αν και μετά τις απαντήσεις και μετά από συζήτηση με φίλους και γνωστούς μάλλον θα πάω για 88άρι.

 

Από τα αναφερθέντα είμαι περισσότερο στο Sp4-8

(Γιατί μου έχουν κολλήσει τα Kurzweil?  ???), λόγω και της τιμής.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανέβω Θεσσαλονίκη να το ακούσω (όπως και το Roland)...

 

Θα σου προτείνω και το Studiologic Numa Piano μέσα σε όσα προαναφέρθηκαν.

 

Αυτό πού μπορώ να το ακούσω-δοκιμάσω στη Θεσσαλονίκη? Μήπως ξέρει κανείς?

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα κάποιο pc3 88 μεταχειρισμένο.Παίζουν κοντά στα 1500 ίσως και πιο λίγο και παίρνεις πραγματικά ένα όργανο με απεριόριστες δυνατότητες.Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος τους(ιδιαίτερα τα πιάνα).Πιστεύω ότι καλά έκανες και κόλλησες. ;DΒγές άκου και τα άλλα για να έχεις μια γενική εικόνα αλλά πιστεύω ότι πάλι εδώ θα καταλήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ edessaios

Σε περίπτωση που κάτι συμβεί στο μεταχειρισμένο, ποιος (εγγύηση) θα τον καλύψει;

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανέβω Θεσσαλονίκη να το ακούσω (όπως και το Roland)...

 

Αυτό πού μπορώ να το ακούσω-δοκιμάσω στη Θεσσαλονίκη? Μήπως ξέρει κανείς?

Για Roland - Kawai - Studiologic.

Στο υποκατάστημα του Στόλλα στη Θεσσαλονίκη.

1) 26ης Οκτωβρίου 90, Τηλ: 2310-500458

2) Αγίας Θεοδώρας 8, Τηλ: 2310-269254

 

Για Kurzweil - Korg - Suzuki.

Στο υποκατάστημα του Bon Studio στη Θεσσαλονίκη.

17η Νοέμβρη 73 & Κ.Παλαμά 1, Τηλ: 2310-947676 – 8

 

Για Yamaha.

Στο υποκατάστημα του NAKA στη Θεσσαλονίκη.

1) Κέντρο, Μητροπόλεως 47, Τηλ: 2310-286894

2) Χαριλάου, Πλαστήρα 19, Τηλ: 2310-311459

 

Για Ketron.

Στο κατάστημα του Λιόλιου στη Θεσσαλονίκη.

Αλ. Παπαναστασίου 33, Τηλ: 2310-949411

Εδώ να ζητήσεις να ακούσεις τα GP50 και GP10 ηλεκτρικά πιάνα της Ketron.

 

Πριν πας, ρώτησέ τους τηλεφωνικά τι υπάρχει διαθέσιμο για δοκιμή.

Επίσης μην ξεχάσεις να ρωτήσεις για τη διάρκεια εγγύησης που έχει το κάθε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τα αναφερθέντα είμαι περισσότερο στο Sp4-8

(Γιατί μου έχουν κολλήσει τα Kurzweil?  ???), λόγω και της τιμής.

 

Αυτό πού μπορώ να το ακούσω-δοκιμάσω στη Θεσσαλονίκη? Μήπως ξέρει κανείς?

 

Αν δε βιάζεσαι και σε ενδιαφέρει κάτι σε kurzweil, έχει μόλις ανακοινωθεί το νέο Kurzweil SP5-8 http://kurzweil.com/product/sp5-8/ με πολύ ανώτερα χαρακτηριστικά από το SP4-8 (για παράδειγμα 861 presets από τη σειρα pc3, αντί για 128, περισσότερα real time controllers με sliders κτλ). Τιμή άγνωστη βέβαια ακόμα (σίγουρα μέσα στο budget σου), όπως άγνωστο και το πότε θα έρθει στην Ελλάδα. Ρώτα πάντως με ένα τηλ στο Βon Studio. Όχι ότι θα ξέρουν βέβαια  :P

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου