Προς το περιεχόμενο

Frank Gambale Talks About His Most Difficult Guitar Licks

Από dimsonic, 06/08/2021
  • 1.748 views
  • 22 comments
  • Like 5

Πρόταση

Σχόλια



Τερας. Ενας απο τους λιγους που εξελιξε μια τεχνικη σε σημειο που 35 χρονια μετα δε τον εχουν φτασει ακομα κ τη μετετρεψε 100% σε λεξιλογιο. Μακαρι σε ολους να ηταν τοσο ξεκαθαρο πως η ασυλληπτη τεχνικη δεν ειναι τιποτε περισσοτερο απο μια αναγκη για να παιξεις πραγματα που ακους μεσα σου. Πραγματικα ατελειωτη ανεση στον αυτοσχεδιασμο. Το γουστο του κ ο ηχος του ξενερωνουν πολλους (περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα που λεμε) . Αλλα ο ανθρωπος ειναι τερας οπως ειπα πιο πανω. Τοσο σαν οργανοπαιχτης, οσο κ σαν μουσικος κ αυτοσχεδιαστης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Chop builder ένα απ' τα καλύτερα βιβλία τεχνικής.

Εξαιρετική τεχνική.

Ο Beato έχει μείνει άφωνος.

Όντως πολύ καλός τεχνίτης,αν και ποτέ δεν μου άρεσε αυτό το στυλ.Η τεχνική ως τεχνική, είναι σούπερ γιατί,συγχρονιζεις ακριβώς τα χέρια σου.

Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η κιθάρα είναι περισσότερο συναίσθημα κι αυτό προσπαθούμε να βγάλουμε σ' αυτήν,κατά την προσωπική μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αυτό είναι που λέμε καταραμένη άνεση. Κάνει ό,τι γουστάρει. Εμένα μου αρέσουν πολύ και οι φράσεις του. Είναι σαν hard bop με κουλ ήχο. Μεγάλος και τρανός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
8 ώρες πριν, Manosfmg είπε

Chop builder ένα απ' τα καλύτερα βιβλία τεχνικής.

Εξαιρετική τεχνική.

Ο Beato έχει μείνει άφωνος.

Όντως πολύ καλός τεχνίτης,αν και ποτέ δεν μου άρεσε αυτό το στυλ.Η τεχνική ως τεχνική, είναι σούπερ γιατί,συγχρονιζεις ακριβώς τα χέρια σου.

Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η κιθάρα είναι περισσότερο συναίσθημα κι αυτό προσπαθούμε να βγάλουμε σ' αυτήν,κατά την προσωπική μου άποψη.

Νομιζω πως μπερδευεις καποια πραγματα. Αν κανω λαθος συγγνωμη. Εξηγουμαι..

 

Ο Φρανκ αν κ ενα απο τα μεγαλυτερα (ισως τοπ 5) τερατα τεχνικης που εχουν περασει πανω απο το οργανο δεν ειναι για κανενα λογο τεχνικη για τενικη οπως ειπες. Εχει τεραστιο φρασεολογιο , μπορει να παιξει πανω απο ο,τιδηποτε κ γενικα η ανεση του σε καταστασεις αυτοσχεδιασμου ειναι αστεια.

 

Να μην σου αρεσει το υφος του, ο ηχος του , να μην σου αρεσει ως συνθετης μπορω πολυ ευκολα να το καταλαβω. Το γουστο του (κυριως στη συνθεση ιδιαιτερα sta80'ς) κ ο ηχος του (διαχρονικα) ειναι λιγο περιεργα για πολλους. Στυλιστικα (συνθετικα) κ ηχητικα επ'ουδενι δεν ειναι απο τους αγαπημενους μου.

 

Δεν μπορεις ομως να διακρινεις πως η φραση  τεχνικη για τεχνικη ειναι εντελως αστοχη στη συγκεκριμενη περιπτωση? Ο τυπος ειναι ακριβως το αντιθετο. Τεραστιο λεξιλογιο βασισμενο στην τεχνικη που ο ιδιος εχει αναπτυξει που το εφαρμοζει συνεχεια ακομα κ πανω απο τα πιο απαιτητικα changes που σε κανουν να νιωθεις χαζος τοσο για την τεχνικη οσο κ για την ανεση που εχει να κανει μουσικα ο,τι θελει ακομα κ πανω απο τον κακο χαμουλη

 

Ειπαμε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αλλα τεχνικη για τεχνικη γι'αυτου του μεγεθους μουσικους χτυπαει λιγο ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Δεν καταλαβαίνω γιατί χαλαστηκες,αλλά τέλος πάντων.Προφανως δεν κατάλαβες το ύφος για αυτό.

Ποιος είμαι εγώ να τον αμφισβητήσω.Ουτε καν.Τον θεωρώ εξαιρετικό και ότι έχει δώσει σε εμάς είναι σεβαστο.Για να το πω καλύτερα.Για μένα είναι το feeling που μου δίνει το όργανο.Βλεπω πολλούς που σκίζονται να πάνε σφεντόνα τα χέρια τους τεχνικά αλλά το feeling έχει εξαφανιστεί.Πχ peter green,gary moore,Gilmour.Ειναι παίχτες που το καταλαβαινεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου