Προς το περιεχόμενο

Tarkus - Emerson, Lake & Palmer [1971] (HD)

Από gmoukou, 15/04/2019
  • 2.029 views
  • 15 comments

Κάποια στιγμή (μέσα στο τελευταίο 2μηνο θαρρώ) σε ένα thread ονόματι "Σκόρπιες σκέψεις περι μουσικής" [κλασικά γινόταν ένας μικρός όμορφος παγκόσμιος πόλεμος] ο @dimsonic αναφέρει τη λέξη "Tarkus" και με τη γνωστή περιέργειά μου μπαίνω στη διαδικασία να το ψάξω.
Το καλύτερο πράγμα μεγαλύτερης διάρκειας απο 5λεπτο που έχω ακούσει τον τελευταίο χρόνο είναι αυτό.

Μια σύνθεση/performance τόσο συμπαγής, με τόση συνεκτικότητα και ευαισθησία που ο καθένας αξίζει να ακούσει πιστεύω.

 

@dimsonic σου είμαι ευγνώμων.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πρόταση

Σχόλια



η χαρά να μοιράζεσαι και να υπάρχει ανταπόκριση (ιδίως στη μουσική) είναι για μένα από τα ισχυρότερα συναισθήματα.

Συνεπώς περιττό να πω πόσο χαίρομαι που σου άρεσε.

Τον δίσκο τον άκουσα εκεί γύρω στα 14 15 όταν βγήκε και ήμουν 3η ή 4η γυμνασίου.

Θυμάμαι που γυρνούσα Τετάρτη από απογευματινό και την Πέμπτη είμασταν πρωϊνοί και δεν προλαβαίναμε τίποτα, η δική μου σκέψη ήταν να τελειώσω πριν τις 11 για να ρίξω την ακρόαση....

Ενα από τα επόμενα σχέδιά μου είναι μια δική μου διασκευή-προσαρμογή στο ιστορικό αυτό έργο.

Για την ώρα επειδή σου άρεσε προσθέτω μερικά χρήσιμα.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

@dimsonic η παρτιτούρα πάρα πολύ χρήσιμη! 🙏


Ο ασιάτης ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Τι έκανε εκεί το παλικάρι ρε, μεγάλο respect.

 

υγ: Χαίρομαι που χαίρεσαι με τη χαρά μου :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από gmoukou
Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου