Προς το περιεχόμενο

Claude Bolling - Concerto For Classic Guitar And Jazz Trio

Από gmoukou, 02/12/2020
  • 403 views
  • 5 comments

Γραμμένο από το Γάλλο σύνθετη Claude Bolling (10 Απρ. 1930), το κοντσέρτο για κλασική κιθάρα και τζαζ τρίο (πιάνο, κοντραμπάσο, ντραμς) ήταν ένα από τα πολλά έργα που έγραψε για διάσημους εκτελεστές της κλασικής μουσικής, ανάμεσα τους και ο τσελίστας Yo-Yo Ma, ο βιολιστής Zukerman, ο τρομπετίστας Maurice Andre, ο φλαουτιστας Jean-Pierre Rampal.

 

Ο Bolling, μουσικό παιδί θαύμα (νταξει, όχι και Μότσαρτ), πέρα από πιανιστας, ήταν γνωστός και για την επένδυση 100+ κινηματογραφικών ταινιών από το 1955 έως το 2010(!) αλλά και της σειράς animation του Lucky Luke.

Οι δε συνθέσεις του άγγιξαν και το χώρο της τζαζ με τους Ellington, Peterson, Grapelli, Reinhardt να συνεργάζονται μαζί του και τον Bolling να τους αφιερώνει έργα του.

 

Το παραπάνω έργο ήταν παραγγελία του κλασικού κιθαρίστα Alexandre Lagoya, διάσημου κυρίως από το εμβληματικό ντουέτο του με την Ida Presti (έχουν αφήσει ιστορία, αξίζει μια αναζήτηση).

Γραμμένο το 1975, ενα από τα μεγαλύτερα κοντσέρτι για κλασική κιθάρα με διάρκεια σχεδόν 40 λεπτά, σπονδυλωτό με επτά μέρη, έχει περισσότερο την τζαζ υφή/ηχόχρωμα, λόγω του τζάζ τρίο, παρά αμιγώς τζαζ χαρακτήρα (αυτοσχεδιασμό κλπ).

Πέρα από κάποια blues στοιχεία και κλισέ, αλλά εύστοχα, κιθαριστικά περάσματα (cadenzas) θα έλεγε κανείς ότι ο συνθετικός του χαρακτήρας κινείται πιο πολύ στο κινηματογραφικό  στυλ (το οποίο είναι και λογικό να έχει τρυπώσει με τόσες ταινίες που επένδυσε).

 

Είχα τη τύχη να ερμηνεύσω το έργο στις διπλωματικές μου εξετάσεις πριν μερικά χρόνια.

Ωραία ατμόσφαιρα που αξίζει πολύ από κοντά.

  • Like 1

Πρόταση

Σχόλια

Βάζω "καλό" πριν καν το ακούσω.

Κυρ Γιώργο μου τι παρουσίαση είναι αυτή ....

Μας μαθαίνεις μουσική.

Μπράβο σου και ξαναμπράβο σου.

 

Πάω τώρα να το ακούσω ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
13 minutes ago, gmoukou said:

Σιγά τα ωά.... wikipedia σας μαθαίνω :classic_laugh: 

 

Να ήταν έτσι απλά κι εύκολα ....

Αλλά πιο πολύ μου αρέσει που δεν μένεις στην επιφάνεια.

Το πας και πιο μέσα το πράγμα στυλιστικά.

Αν κάναμε ότι κάνεις όσοι ανεβάζαμε, πολύς κόσμος θα ήξερε κατιτίς περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
8 hours ago, fusiongtr said:

 

Να ήταν έτσι απλά κι εύκολα ....

Αλλά πιο πολύ μου αρέσει που δεν μένεις στην επιφάνεια.

Το πας και πιο μέσα το πράγμα στυλιστικά.

 

 

tenor.gif.e5985a494b7f002d8e43e10daf4d574c.gif

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Υπέροχο.

Αυτές είναι παρουσιάσεις.

Όχι σαν κάτι άλλους,που κοτσάρουν το βίντεο και μούγκα...

Ονόματα δε λέω,για να μή με θίξω!

 

 

 

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου