Προς το περιεχόμενο

Carlo Domeniconi-Koyunbaba

Από Αετός, 04/01/2019
  • 998 views
  • 4 comments
  • Like 3

Πρόταση

Σχόλια

Απο τα πιο πετυχημένα/εμπνευσμένα έργα του Carlo Domeniconi.
Είναι ίσως απο τα κομμάτια που, αφού το έπαιξα, κατέληξα οτι πιο πολύ μου άρεσε να το απολαμβάνω ακούγοντάς το απο κάποιον άλλο.

Προσωπικά, όσο ουσιαστικό είναι το 1ο μέρος άλλο τόσο φλίαρο μου φαίνεται το 2ο/3ο.
Σίγουρα πετυχημένο εξίσου και δεξιοτεχνικό/απαιτητικό αλλά το πολύ το κυρ ελέησον...

Βέβαια, για να τα λέμε όλα, αν λειτουργούσε υποστηρικτικά, όπως σε βίντεο κλπ, θα δε θα χανόταν στιγμή πιστεύω.
Θυμίζει άλλωστε πολύ τα μουσικά έργα του Santaolalla (βαβέλ, ημερολόγια μοτοσυκλέτας, amores peros κλπ) που ταιριάξανε γάντι στις ταινίες!

Θα προτείνω να βρείτε και να ακούσετε το κομμάτι παιγμένο απο τον Κώστα Κοτσιώλη (αν και δεν είμαι της Κοτσιωλικής σχολής [και κατ επέκταση να στηρίζω το σπίτι μου για να μη με πλακώσει]).
Η καλύτερη ερμηνεία έβερ (κατ εμε).

Fun fact: koyunbaba σημαίνει ο πατέρας(baba) των προβάτων(koyun) στα Τούρκικα.

Επεξεργασμένο από gmoukou
Συνδέστε για να σχολιάσετε

Και της Αντιγονης Γκονη η εκτελεση προσωπικα μου αρεσε πολυ, απο οσες εχω ακουσει δηλαδη...Του Κοτσιωλη εχω βρει μονο parts στο youtube, εχεις υποψην σου καποια συγκεκριμενη ηχογραφηση/δισκο να κοιταξω να βρω?

Τον Domeniconi γενικα τον ανακαλυψα αρκετα προσφατα, τωρα που ξεκινησα την δευτερη και πιο ωριμη επαφη μου με την κλασσικη κιθαρα και ενω μου αρεσαν τρομερα καποια εργα του (οπως καλη ωρα το Koyunbaba) ειναι οντως ολιγον τι υπερφλυαρος, μου φαινεται σαν να πεταει ολες του τις καλες ιδεες στο προσκηνιο με το καλημερα και μετα επι μιση ωρα λιβανιζει τα ιδια θεματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
14 minutes ago, odis13 said:

Και της Αντιγονης Γκονη η εκτελεση προσωπικα μου αρεσε πολυ

 
Ωωω ναί!
Ήταν η πρώτη εκτέλεση που άκουσα, προ πτυχίων και διπλωμάτων, και την είχα λατρέψει εξίσου αλλά πιστεύω οφείλεται περισσότερο στο impact που προκαλεί το κομμάτι έτσι κι αλλιώς σε όποιον το πρωτοακούσει.
Btw, το δισκάκι της Γκόνη, που συμπεριλαμβάνεται το koyunbaba, εκπληκτικό-τα-το!!

Ο δίσκος "κιθάρα του σεληνόφωτος" είναι που αναφέρομαι.
Στο σύνδεσμο αναγράφονται επίσης όλα τα κομμάτια του δίσκου.
Κώστας Κοτσιώλης ‎– Κιθάρα Του Σεληνόφωτος

 

Πολύ καλοστημένο set list για να κάνεις κάποιον να ερωτευτεί την κλασική κιθάρα.

Επεξεργασμένο από gmoukou
Συνδέστε για να σχολιάσετε


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου