Προς το περιεχόμενο

Bob Ludwig: The Mastering Engineer's Mastering Engineer! - Warren Huart: Produce Like A Pro

Από dimsonic, 24/09/2019
  • 857 views
  • 6 comments
  • Like 1

Πρόταση

Σχόλια



  • Administrator

Αν δεις το βίντεο απο εδω πυ σημείωσα και πέρα, τα λέει όλα για τα πσιφιακά.

Και λέει χαρακτηριστικά: "μπορώ να φτιάξω ψηφιακά ένα αντίγραφο μιας ταινίας αλλά ποτέ δεν μπορεί κανείς να κάνει το αντίθετο".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

το ειδα ολο γι αυτο και το εβαλα.

Αλλωστε παρ ολη την επίμαχη φραση ο ιδιος δουλευει ακομα και με αναλογικα.

Το ενδιαφερον ειναι οτι παραμενει απίστευτα χαιεντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Administrator

Μα το πιστό (fidelity) είναι πλέον ψηφιακό.

Η αγορά όμως για πολλούς άλλους λόγους συνεχίζει να λειτουργεί και αναλογικά.

Οπως είδες ένα καλός ηχολήπτης - mixer όπως ο Clearmountain δουλεύει στο ψηφιακό domain γιατί θέλει να ξέρει ακριβώς το αποτέλεσμα. Οτι δώσει δηλαδή θα πάρει και δεν θέλει την ακαθόριστη ζεστασιά (ή λάσπη) όπως είπε ο Ludwig να τον "διορθώσει".

 

Εξαιρετικό βίντεο. Ευχαριστώ που το έβαλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
1 hour ago, yameth said:

Μα το πιστό (fidelity) είναι πλέον ψηφιακό.

Η αγορά όμως για πολλούς άλλους λόγους συνεχίζει να λειτουργεί και αναλογικά.

Οπως είδες ένα καλός ηχολήπτης - mixer όπως ο Clearmountain δουλεύει στο ψηφιακό domain γιατί θέλει να ξέρει ακριβώς το αποτέλεσμα. Οτι δώσει δηλαδή θα πάρει και δεν θέλει την ακαθόριστη ζεστασιά (ή λάσπη) όπως είπε ο Ludwig να τον "διορθώσει".

 

Εξαιρετικό βίντεο. Ευχαριστώ που το έβαλες.

δεν αντιλέγω...(ξέρω ότι τα λες με βάση την παλιά συζήτηση. Εχω πειστεί, απλά πες ότι τα μαγνητόφωνα ασκούν πάνω μου μια ανίκητη γοητεία).

Μου άρεσε πάντως που τον είδα -δεν τον είχα δει ποτέ- να μιλάει με τέτοια θέρμη γι αυτό που κάνει, να δικαιολογεί τι κάνει, να γουστάρει hiend (δεν νομίζω ότι το κάνουν πολλοί επαγγελματίες...πχ επιλογές σε ηχεία, καλώδια ηχείων, spl κονσόλες κλπ) και φυσικά να αναφέρεται στον Bob Clearmountain που επίσης θεωρώ μεγάλο ηχολήπτη από την εποχή του Cat Stevens και των Tears for fears.

Περιττό δε να πω ότι τον Ludwig τον παρακολουθώ από τα πρώτα του πονήματα στις παραγωγές του Phil Ramone, όπου για κάποιο λόγο είχα κολλήσει στο όνομα λόγω των drums Ludwig ! Εκτοτε πάντα αναγνώριζα τον ήχο του ακούγοντας κάθε καινούργιο δίσκο και έλεγα, "αυτός δεν μπορεί σίγουρα τον έφτιαξε ο Ludwig"...

 

ps ωραία η ιστορία με τον FZ που έπιασε την χρήση του διαφορετικού φίλτρου στο Sheik Yerbouti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Administrator

Έχεις φοβερές αναφορές στον ηχογραφημένο ήχο κι ας μην είσαι ηχολήπτης.

Μακάρι να τις είχαν και πολλοί επαγγελματίες. Δεν θα κυκλοφορούσε τόσο φούμαρο.

 

Το high end στα ενισχυτικά και ηχεία εξυπακούεται στα mastering rooms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου