Προς το περιεχόμενο

Stainless Steel vs Nickel Frets

Από Yannis Methenitis, 25/10/2019
  • 1.328 views
  • 8 comments

Ενα ωραίο συγκριτικό τεστ απο την Warmoth, μεταξύ τάστων απο ατσάλι και νικέλιο. Κοινά τα πάντα εκτός απο τα τάστα στην δοκιμή. Ακόμα και το κομμάτι του ξύλου που κόπηκαν τα δυο μπράτσα.

Προτιμάτε το ένα ή το άλλο; Ακούτε διαφορές στον ήχο; Το σίγουρο είναι πως τα ατσάλινα δεν φαγώνονται ποτέ και δεν χρειάζονται αλλαγή.

Δεν θα πω τι άκουσα για να μην είναι spoiler.

  • Like 1

Πρόταση

Σχόλια



ακούτε διαφορές ε?

έναν καλό ΩΡΛ θέλω....

το παίρνω πίσω...

κάτι άκουσα

δεν μαρτυράω, απλώς λέω προτίμησα το 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε

SS και ξερό ψωμί, ειδικά να έχεις ΜΙΑ (ή δύο) κιθάρες και παιζεις πολυ.

Γλυτωνεις το fret wear σχεδόν για πάντα.

 

Στο ΠΑΙΞΙΜΟ εχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορα (σχετο ΒΟΥΤΥΡΟ τα SS ειδικα στα bends, που εγω ΔΕΝ πολυκάνω :classic_biggrin:)

 

Στο βιντεο ΔΕΝ ακουσα διαφορες αλλα και να υπαρχουν (σε μια κιθαρα μου εχω βαλει SS και οντως ήταν λιιιιγο πιο σκαστη και πριμα .... οπως περιπου οταν αλλαζεις σελλάκια απο brass σε steel).... σιγα μην ακουστουν μεσα σε live ή recording...   

 

Το θεωρώ ΜΕΓΙΣΤΗ  ξεφτιλα που ΟΛΟΙ  οι κατασκευαστες δεν εχουν STOCK SS frets σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες απο ενα price point & πάνω (>1500 euros) αφου το κανει ο Suhr & η MM τοτε ΟΛΟΙ μπορουν.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Guru

Το stainless steel τάστο είναι too much of a first world problem.Όχι ειδοποιός διαφορά στον ήχο, μεγάλη διαφορά στην αίσθηση (γλιστερά σαν πάγος-όχι καλό για μερικούς) η οποία όμως μπορεί να επηρεάζει τον ήχο, αντοχή στο χρόνο, ακριβή (αλλά μικρότερη) συντήρηση, κάποιοι λένε για φθορά στις χορδές-ειδικά αν είναι νίκελ (too much analyzing κτγμ). Γενικά είναι troublemakers στην παραγωγή και ακόμη περισσότερο στην aftermarket εγκατάσταση-συντήρηση. Πολύς χαμένος χρόνος για τις καλά κουρδισμένες για οριακά κέρδη-γραμμές παραγωγής, για να πείσουν τον μέσο κιθαρίστα να πληρώσει το εξτραδάκι του γι' αυτά. 

Εγώ προσωπικά, παρ'όλο που ΚΑΙ τρώω τα τάστα ΚΑΙ μπορώ να το κάνω ΔΩΡΕΑΝ, στις δικές μου δεν βάζω ΣΣ. Ίσως ακριβώς επειδή μπορώ να το κάνω δωρεάν.

( έρχονται οι SS και μας παίρνουν τα refrets. εμείς τι θα γίνουμε, κλέφται; )

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Administrator

Εγω άκουσα διαφορές κυριως στην περιβάλλουσα καμπύλη του ήχου. Το attack είναι πιο έντονο και περνάνε και κάποια πρίμα.

Δεν έχω αλλάξει ποτε τάστα λόγω φθοράς (48 χρόνια!). Προφανώς έχει να κάνει με το χέρι και την περιοχή που παίζεις.

Απο την άλλη μου αρέσουν οι νικελ χορδές και είναι και αυτό το θέμα που λέει ο Φάνης με την φθορά τους.

Στον ήχο πάντως υπάρχει διαφορά νομίζω.

Έβαλα ατσάλινα και jumbo τάστα στην στραβοκάστερ για τον ήχο και την αίσθηση. Δεν μπορώ να πω πως θα το ξανάκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Προτίμησα το 1 που είναι Nickel...

οι διαφορές με το 2 μου φάνηκαν απειροελάχιστες. Δεν ξέρω από αίσθηση.

 

Διαπιστώσεις προβληματισμοί:

Εχω 5 κιθάρες καμιά δεν ξέρω τι φοράει.

Καμιά κιθάρα μου δεν είχε φθορά σε τάστα ακόμα και η πιό παλιά που την έχω 41 χρόνια. Η οποία όταν αγοράστηκε μεταχειρισμένη με ηλικία τότε γύρω στα 5-6 χρόνια είχε κάτι ελάχιστο σε ένα σημείο.

Θεωρητικά δεν πρέπει να με απασχολεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε



IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου