Προς το περιεχόμενο

πιθανό πρόβλημα με fender frontman 25r?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πριν μερικές μέρες ένας φίλος έφερε απο τον θωμά ένα fender frontman 25r (http://www.thomann.de/gr/fender_frontman_25r_gitarrencombo.htm) και παρατηρήσαμε το εξής: Υπάρχει πάντα ένα φύσημα (hiss - white noise φάση) από το ηχείο, άσχετως αν η κιθάρα είναι συνδεδεμένη είτε αν όλα τα controls είναι στο μηδέν.

 

Στο καθαρό κανάλι η αλήθεια είναι οτί πρέπει να έχει ο χώρος πολύ ησυχία για να το προσέξεις (ή να πλησιασεις το αυτί σου στο ηχείο). Στο βρώμικο κανάλι όμως το ζήτημα γίνεται αρκέτα ενοχλητικο, ειδικά αν δυναμώσεις έστω και λίγο.

 

Επείδη κοίταξα λίγο σε διάφορα reviews στο internet και άλλοι αναφέρουν κάτι τέτοιο ενώ άλλοι μιλάνε για αρκετά καθαρό ενισχυτη, ήθελα κάποιος από εδώ που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πει μιά γνώμη.

 

Το φιλαράκι μου σκέφτεται να τον στείλει πίσω, αλλά δεν θέλει να μπει στη διαδικασία άμα και ο άλλος που θα του στείλουν κάνει τα ίδια (είναι δηλαδή μαμίσιο το ζήτημα).

 

ευχαρίστω για όποιες απαντήσεις,

 

Sonic

ook out for the Noise Parade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω τον συγκεκριμένο αλλά το φύσιμα που έχει όταν ανεβάζω μου φαινεται φυσιολογικό, δεν με ενοχλεί καθόλου.

 

Μήπως έχεις συνδεδεμένα αρκετά πετάλια? εκει μπορεί να παίζεται κατι.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως με gain + drive volume στα τέρματα φυσάει ανελέητα... Παρ' όλα αυτά, το clean κανάλι είναι νορμάλ.

 

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ενισχυτάκι θα το γουστάρεις γιά τα καθαρά του, με ένα καλύτερο μεγάφωνο κι όλας είναι ευχάριστη έκπληξη γιά μικρός SS. Πιθανόν το βρώμικο κανάλι να συμπεριφέρεται έτσι επειδή το gain που έχει είναι υπερβολικό (και κακόηχο), οπότε κανένας μάλλον δεν το τερματίζει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, από ότι μου λέτε δεν είναι όντως κάποιο πρόβλημα, απλά για αυτά τα λεφτά έτσι είναι ο συγκεκριμένος ενισχυτής, οπότε θα τον κρατήσουμε εδώ.

 

Το καθαρό κανάλι ναι, είναι σε πολύ λογικά πλαίσια αυτό το noise, δηλαδή δεν ενοχλεί όταν παίζει, ούτως η άλλως το παιδί τώρα ξεκινάει και δεν τον ενδιαφέρει πολύ το βρώμικο κανάλι.

 

Πεταλάκια δεν έχει βάλει μπροστά πάντως, αλλά θα το δοκιμάσουμε. Ίσως με κάποιο πετάλι να έχει βρωμιά χώρις το τόσο noise του βρώμικου κυκλώματος, θα δούμε.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια, και αν κάποιος άλλος έχει κάτι παραπάνω να προσθέσει, please do :)

 

Sonic

ook out for the Noise Parade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι δύσκολο να σου απαντήσει κανείς οριστικά αφού θα έπρεπε να ακούσει με τα αυτιά του

 

θόρυβος πάντα υπάρχει, το ζήτημα είναι αν είναι πάνω από το λογικό, οπότε αναγκαστικά πρέπει να ακούσει κανείς για να κρίνει

 

επίσης δεν έχεις διευκρινίσει αν η κιθάρα έχει μονούς ή διπλούς μαγνήτες

 

τέλος, ένα noise gate θα βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω σε αυτό που λες gdevelek, αλλά φαντάζομαι δεν ύπαρχει τέτοια δυνατότητα (και να το ηχογραφήσω να το ανεβάσω, πάλι σχετικό θα είναι ότι ακούγεται, αν δεν είσαι δίπλα στον ενισχυτή να το ακούσεις κανονικά δεν πιστεύω οτί θα βγάλεις εύκολα κάποιο συμπέρασμα.)

 

Η κιθάρα είναι μια squier tele αλλά όπως γράφω και στο πρώτο post, τον θόρυβο τον έχει ο ενισχυτής ασχέτως κιθάρας  :-\, δηλαδή απλά τον ανάβω και έχω αυτό το φύσημα, είτε έχω μέσα την κιθάρα ή όχι.

 

Όντως με gain + drive volume στα τέρματα φυσάει ανελέητα... Παρ' όλα αυτά, το clean κανάλι είναι νορμάλ.

 

Η περιγραφή του κληρονόμου είναι πολύ κοντά σε αυτό που ακούω και γω, οπότε θα θεωρήσω οτί απλά έτσι είναι ο ενισχυτής...

 

Sonic

ook out for the Noise Parade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου