Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η πιο σωστη θεση ενισχυτη στο χωρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομουν οτι ωραια, αγοραζεις μια καλη κιθαρα, εναν καλο ενισχυτη, αλλα εχεις τη δυνατοτητα να καταφερεις να τα κανεις να αποδωσουν σωστα μεσα σε ενα δωματιο ενος σπιτιου?

Απο την στιγμη που δεν μπορω να διαμορφωσω τον χωρο με μπασοπαγιδες η οτιδηποτε αλλο, ποια ειναι η σωστη θεση στην οποια πρεπει να τοποθετηθει ενας ενισχυτης μεσα στο χωρο για καλυτερη ακουστικη?

Σε ποιο υψος πρεπει να ειναι το μεγαφωνο του και σε ποση περιπου αποσταση απο τον κιθαριστα?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά τον έχω στήσει απέναντι από τον καναπέ του σαλονιού και όταν παίζω κάθομαι στον καναπέ, κάπου τέσσερα μέτρα μακριά δηλαδή. Είναι καλό να έχεις απέναντι κάτι που όταν σκάει πάνω του ο ήχος να απορροφάται (βλέπε καναπές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαφωνο πρεπει να κοιταει προς τα εσενα η κατι αλλο? Και οσον αφορα το υψος? Πρεπει να ειναι στο πατωμα η ανυψωμενος?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναν cornford roadhouse 30αρη combo. Και γω στο πατωμα τον εχω αλλα εχω παρατηρησει σε στουντιο οτι τα combo τα εχουν υπερυψωμενα και σε ορισμενες περιπτωσεις σε ενα σταντ ωστε να σχηματιζουν μια γωνια με το πατωμα...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως, τα combo είναι καλύτερα να τα παίζεις μια μια κλίση και λιγάκι υπερυψωμένα. Εγώ τον combo μου τον έχω πάνω σε έπιπλο (πρίπου 40cm ψηλό) και όταν παίζω του δίνω μια κλήση προς τα πάνω, περίπου να χτυπάει στα αφτιά μου το μεγάφωνο. Ακριβώς από πίσω είναι η κουρτίνα του δωματίου και παίζω όρθιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα να αποφευγεις να βαζεις την καμπινα σε γωνιες

και κατα τη γνωμη μου παντα, το μεγαφωνο θα πρεπει να σε κοιταει ;)

κοιτα και εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=3797.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου