Προς το περιεχόμενο

Microphonic Pickups?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Πριν καμια 10ρια μερες ειχα ανοιξει ενα θρεντ σχετικα με εναν παραξενο θορυβο που ακουγα απο την κιθαρα μου. Καθισα και την εψαξα λιγο την ιστορια. Πηγα την κιθαρα μου στον Μανσον (τον ιδιο) την τσεκαραμε μαζι και την βρηκε μια χαρα απο σεταπ, ταστα κτλ κτλ (μαλιστα του εκανε τρελη εντυπωση η ποιοτητα). Αυτο που μου ειπε ειναι οτι καλο ειναι να αλλαξω τους μαγνητες.

 

Οπως και να εχει, αυτος ο παραξενος ηχος (μεταλικο κουδουνισμα) που ακολουθει καποιες νοτες (πχ την Ρε ανοιχτη χορδη) προερχεται απο τις καντινι χορδες που μπαινουν σε συμπαθητικο συντονισμο. Καποια παιδια στο χαρμονυ σεντραλ μου ειπαν οτι φταινε οι μαγνητες μου και οτι ειναι μικροφωνικοι.

 

Μου ειπαν σαν τεστ να ριξω τελειως το ΤΟΝΕ στην κιθαρα και να δω εαν το κανει. Εριξα το ΤΟΝΕ και πραγματικα ο θορυβος αυτος εφυγε ειτε εκανα μιουτ ειτε οχι.

 

Θελω και την δικη σας αποψη πανω σε αυτο, εαν πραγματι σας ακουγεται αυτο σαν προβλημα μαγνητων πριν παω και σκασω 280ευ για καινουριους. Παραθετω και ενα κλιπακι.

 

http://acapella.harmony-central.com/forums/attachment.php?s=&postid=15419891

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαγνητες φοραει η κιθαρα σου?Και με ποσο πολυ Pre-amp gain παιζεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοραει τους μαμισιους της Τοκαι (Γκοτο ΜΚΙΙ) και παιζω συνηθως με το γκεην 5/10 και ενταση 2-2.5/10.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οι μικροφωνικοι μαγνητες που αρεσουν πολυ & ειναι το πρωτο πραγμα που ψαχνω σε μια vintage κιθαρα(εκει άλλωστε κρυβεται και ολος ο βιντατζ ηχος μια και μικροφωνικος μαγνητης=ευαισθητος μαγνητης :wink: ) ομως επειδη χρησιμοποιεις πολυ gain αν παιζεις ΚΟΝΤΑ στον ενισχυτη θα εχεις προβλημα.

Δοκιμασε να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΣ απο τον ενισχυτη (η τουλαχιστον να μην εχεις στραμενη την κιθαρα προς το ηχειο του) κανει ακομα αυτο τον παραξενο ηχο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οι μικροφωνικοι μαγνητες που αρεσουν πολυ & ειναι το πρωτο πραγμα που ψαχνω σε μια vintage κιθαρα(εκει άλλωστε κρυβεται και ολος ο βιντατζ ηχος μια και μικροφωνικος μαγνητης=ευαισθητος μαγνητης :wink: ) ομως επειδη χρησιμοποιεις πολυ gain αν παιζεις ΚΟΝΤΑ στον ενισχυτη θα εχεις προβλημα.

Δοκιμασε να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΣ απο τον ενισχυτη (η τουλαχιστον να μην εχεις στραμενη την κιθαρα προς το ηχειο του) κανει ακομα αυτο τον παραξενο ηχο?

 

ΣΦ ακουσες το κλιπακι? Δεν αναφερομαι σε σφυριγμα αλλα σε αυτον τον ηχο που ειναι σαν μια αρμονικη που κουδουνιζει. Αυτο το ντριν ντριν δηλαδη που ακουγετε στο κλιπ ειναι φυσιολογικο?

 

Μου εκανε εντυπωση που το ολο φαινομενο εξαφανιστηκε μολις εριξα το ΤΟΝΕ της κιθαρας στο μηδεν. :roll:

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου