Προς το περιεχόμενο

ποια η γνωμη σας για τη Gibson Joan Jett Signature Melody Maker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πας να την πιάσεις, να την δεις και να την ακούσεις.

Έχω την εντύπωση ότι γνωρίζεις πως την πουλάει κάποιος στις αγγελίες οπότε μπορείς να πας και να την δοκιμάσεις και, αν θες, μας λες και τις εμπειρίες σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μ'αρέσει καθόλου το headstock...

 

ο διακόπτης τι κάνει?

 

Το headstock είναι το κλασσικό που έχουν οι melody maker

 

O διακόπτης:

"Kill" Toggle Switch

With only one pickup, the Joan Jett Double Cutaway Melody Maker features a 'Kill' toggle switch, which effectively switches between the hot signal from the pickup and the ground signal, successfully 'killing,' or turning off the signal from the pickup when activated. Jett uses this control to shut off her guitar when singing and not playing, or as an effect during a song.

 

προφανώς απενεργοποιεί τον μαγνήτη έτσι ώστε όταν δεν παίζεις να μην έχεις ενοχλητικό feerdback.

 

Η γνώμη μου για αυτη την κιθάρα είναι ότι, αν σου αρέσει και είσαι ρυθμικός παίχτης, go for it. Αν παίζεις και leads δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει.

 

Πάντως για κάποιον που τραγουδάει και παίζει ρυθμική και ακκόρντα σε μια μπάντα, μου φαίνεται ταμάμ. Και στυλάτη, και την ''απενεργοποιείς'' όταν δεν χρειάζεται να παίζεις.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η γνώμη μου για αυτη την κιθάρα είναι ότι, αν σου αρέσει και είσαι ρυθμικός παίχτης, go for it. Αν παίζεις και leads δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει.

 

Πάντως για κάποιον που τραγουδάει και παίζει ρυθμική και ακκόρντα σε μια μπάντα, μου φαίνεται ταμάμ. Και στυλάτη, και την ''απενεργοποιείς'' όταν δεν χρειάζεται να παίζεις.  8)

 

Κατι τετοιο.Φαινεται κιθαρα ιδιαιτερου σκοπου...και αισθητικης θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Kill" Toggle Switch λοιπόν...

πολύ συγκεκριμένου σκοπού χαρακτηριστικό...εγώ δεν θα την έπαιρνα

 

κάποιος σε κάποιο θέμα είχε μιλήσει για την απλότητα των κιθάρων με ένα μαγνήτη...εγώ προτιμώ τους περισσότερους...άμα θες να χρησιμοποιείς μόνο τον έναν, χρησιμοποίησέ τον...αλλά είναι αρκετά ευέλικτο ένα όργανο με περισσότερους και ξεχωριστά volume και tone για τον καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Kill" Toggle Switch λοιπόν...

πολύ συγκεκριμένου σκοπού χαρακτηριστικό...εγώ δεν θα την έπαιρνα

 

κάποιος σε κάποιο θέμα είχε μιλήσει για την απλότητα των κιθάρων με ένα μαγνήτη...εγώ προτιμώ τους περισσότερους...άμα θες να χρησιμοποιείς μόνο τον έναν, χρησιμοποίησέ τον...αλλά είναι αρκετά ευέλικτο ένα όργανο με περισσότερους και ξεχωριστά volume και tone για τον καθένα...

 

 

Συμφωνω κι εγω σε αυτο παραυτα δεν πρεπει να αγνοουμε οτι ενας μαγνητης παιζει διαφορετικα οταν ειναι με λιγα πραγματα σε ενα κυκλωμα και διαφορατικο οταν συνδεεται με push pull tone selectors κτλ...

 

Του συγκεκριμενου ενδεχωμενως να του αρεσει ο ηχος του μαγνητη χωρις ολες τις υπολοιπες επηροες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνω κι εγω σε αυτο παραυτα δεν πρεπει να αγνοουμε οτι ενας μαγνητης παιζει διαφορετικα οταν ειναι με λιγα πραγματα σε ενα κυκλωμα και διαφορατικο οταν συνδεεται με push pull tone selectors κτλ...

 

Του συγκεκριμενου ενδεχωμενως να του αρεσει ο ηχος του μαγνητη χωρις ολες τις υπολοιπες επηροες...

 

καποιος μαθαινει... ;) ;)

 

Eχω παιξει με αυτην:

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_junior_gy.htm

 

Ειναι φοβερη...και μιλαμε για κατω απο 7 κατοσταρικα...

Ο P-90 μπορει να ακουστει οπως θελεις...ειτε σαν μονος,μονο-διπλος ακομα και σα νεκ μαγνητης στη bridge θεση χρησιμοποιωντας το tone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνω κι εγω σε αυτο παραυτα δεν πρεπει να αγνοουμε οτι ενας μαγνητης παιζει διαφορετικα οταν ειναι με λιγα πραγματα σε ενα κυκλωμα και διαφορατικο οταν συνδεεται με push pull tone selectors κτλ...

 

Του συγκεκριμενου ενδεχωμενως να του αρεσει ο ηχος του μαγνητη χωρις ολες τις υπολοιπες επηροες...

Η κιθαρα κανει οντως για ρυθμικα αλλα οχι για σολο καταστασεις...

Εχω παιξει και δεν με ενθουσιασε το μπρατσο για σολο γιατι ηταν πολυ "στενο" οπως ειναι σε ολες τις melody maker εξαλου αλλα για ρυθμικα ειναι αψογη

 

Το οτι εχει ενα killswitch επανω δεν επιβαρυνει το κυκλωμα της ουτως ωστε να "αλλαξει" και ο ηχος  8) 8)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα κανει οντως για ρυθμικα αλλα οχι για σολο καταστασεις...

Εχω παιξει και δεν με ενθουσιασε το μπρατσο για σολο γιατι ηταν πολυ "στενο" οπως ειναι σε ολες τις melody maker εξαλου αλλα για ρυθμικα ειναι αψογη

 

Το οτι εχει ενα killswitch επανω δεν επιβαρυνει το κυκλωμα της ουτως ωστε να "αλλαξει" και ο ηχος  8) 8)

 

Εμείς είπαμε για τα βολιουμ και τα τοουν ρε μπακλαβα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου