Προς το περιεχόμενο

δικαιώματα κομματιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ,εχω ένα ερασιτεχνικό συγκρότημα που τώρα τελείωνουμε το demo μας σε ένα studio ,εγώ είμαι ο συνθέτης και στιχουργός ,και έπιασε μανία τον μπασίστα και ντραμιστα ξαφνικά να πάμε να κάνουμε κάτι στο ΑΕPI να πάρουν εκτελεστικά δικαιώματα λέει ,γιατί στο demo αυτός έβαλε την μπασογραμμή του και ο αλλος τα ντραμς του στην συνθεσή μου (για άμα φύγουν ποτέ απο το συγκρότημα να έχουν δεσμευτει με τα κομμάτια για τον κόπο τους και να πάρουν έτσι ενα 30% τησ ιδιοκτησίας του κοματιού που ζητάνε.....κατι τέτοια που όταν τα ακουσα ξαφνικά με άφησαν ......) ,εγω θέλω να κάνω το σωστό και το δεδικασμένο σε αυτές τισ περιπτώσεις,ξερει καποιος να με ενημερώσει? καταρχάς συνίσταται αυτη η διαδικασία για ενα συγκρότημα που βγάζει ένα demo για να το προωθήσει σε δισκογραφικές? και ποιος είναι ο σωστός τρόπος η τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ,ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.H ΑΕΠΙ δεν κατοχυρωνει ουτε...μαζευει ...εκτελεστικα δικαιωματα για αυτα υπαρχει ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ.

2.Η ΑΕΠΙ δεν κατοχυρωνει πνευματικα δικαιωματα αν αυτο εννοουν οι...φιλοι σου.

3.Στην ΑΕΠΙ μπορεις να γινεις μελος μονο αν η δουλεια σου εχει κυκλοφορησει αφου κυκλοφορησει λοιπον πρεπει να πατε εκει και να δηλωσετε τα ποσοστα που θα παιρνετε (απο τα..εκατομμυρια plays που θα εχουν τα κομματια σας στην TV & στο ραδιοφωνο... ;D )

4.Δεν υπαρχουν πλεον στην ουσια δισκογραφικες εταιριες στην Ελλαδα,οσες εχουν απομεινει χρηματοδοτουνται απο τις μεγαλες πιστες ωστε να βγαζουν digital singles των τραγουδιαρηδων και να γεμιζουν τα μαγαζια,οι υπολοιπες μικρες και ανεξαρτητες απλα δεν νομιζω να εχουν τη..δυναμη να αντεξουν και την ΑΕΠΙ αν σας βγαλουν το δισκο....που και παλι χλωμο το βλεπω...  

5.Βρες αλλη μπαντα γιατι εκτος του γεγονοτος οτι ειναι εντελως απληροφορητοι, οι τυποι ζουνε σε εναν δικο τους φανταστικο κοσμο

6.Και να σας βγαλουν....δισκο ..ΠΟΙΟΣ θα τον ΠΟΥΛΗΣΕΙ?Δεν νομιζω να πωλουνται καν πλεον cd.....στην Ελλαδα ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειναι καν δισκος ειναι ενα demo 3 κομματια...αμα γινοταν δισκος φανταζομαι δεν θα εμπαινε η ιδια ηχογραφηση,  ειναι 26 και 28..,δεν ειναι επαγγελματιες η τιποτα φοβεροι μουσικοι αλλα τα κομματια τα γουσταραν και  τα παιζαμε μια χαρα ,το demo το περιμενα ενα χρονο και αυτην την εβδομαδα θα το ταιλειωσουμε..,αφηστε τα...,δεν ξερω πως να τους κανω να καταλαβουν οτι δεν θα κανουμε αυτο που θελουν γιατι ειναι γελοιο αλλα θα το παρω το demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν τους λες να παρουν οι...ιδιοι την ΑΕΠΙ?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Εχουν πεσει οι εισπραξεις τον τελευταιο καιρο και θα τους φτιαξουν το κεφι των ανθρωπων με τα ασχετα που ζητανε.... ;D

 

Αληθεια τι μουσικη παιζετε?Ελληνικοι ή αγγλικοι στιχοι?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχεις πουλήσει 50 εκατομμύρια δίσκους συμβαίνουν αυτά .... κάπως έτσι ξεκίνησε κ η ρήξη Gilmour/Waters ....

 

Αντί να δώσουν λεφτά για κατοχύρωση των αριστουργημάτων τους οι "φιλοι" σου γιατί δεν παίρνουν από ένα καλάμι....

 

Αλλά κι εσυ φίλε μου να ζητάς απο το νοιζ συμβουλές για τα αυτονοητα... προφανως αυτοτιμωρεισαι οταν ανεβαζεις θρεντ που ξερεις εκ των προτερων οτι θα σας παρουν στο ψιλο ... Ελεος πια 26 κ 28 χρονων παλικαρια ,αλλοι στην ηλικια σας εχουν οικογενειες κ παιδια κ εσεις εχετε τις πνευματικές αναζητησεις τι θα γινει αν με μιση παρτιτουρα  γινετε διασημοι...

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου