Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για επιλογη ενισχυτή απο Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι σωστό να δοκιμαζεις προσποιούμενος πως ενδιαφέρεσαι και μετά να αγοράζεις απ' έξω όπως εξαρχής σκόπευες να κάνεις, είναι καθαρό φάουλ και δε σηκώνει πολύ συζήτηση.

 

Κάτσε ένα λεπτό. Λέμε μην αγοράσεις αν δεν δοκιμάσεις. Οι πιθανότητες λένε ότι η αγορά (ειδικά για ακριβό εξοπλισμό) θα γίνει από εξωτερικό. Οπότε τι κάνεις; Δεν αγοράζεις κάν; Ψάχνεις να βρείς τον ενισχυτή οπουδήποτε αλλού εκτός από μαγαζιά; Και έστω ότι γνωρίζεις ότι το Χ μαγαζί έχει τον ενισχυτή που ψάχνεις και ξέρεις ότι τον έχει πολύ ακριβότερο και δεν τον έχεις βρεί πουθενά αλλού (πάρα πολύ πιθανό σενάριο). Τι κάνεις; Πάς και τον κοιτάς στην βιτρίνα; Το παίζεις "ηθικός" και δεν "χαλάς" τον χρόνο του καταστηματάρχη; Ειλικρινά, τι κάνεις εδώ;

 

Προσωπικά νομίζω ότι ο κόσμος που μπαίνει σε ένα μαγαζί κάνει καλό ανεξάρτητα αν αγοράσει ή όχι.

 

και δε σηκώνει πολύ συζήτηση.

 

Καλά gdevelek, την επόμενη φορά θα σε ρωτάω αν μπορώ να συζητήσω κάτι. Σου ζητώ συγνώμη.

 

Συγνώμη για το offtopic.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν αναφερόμουν σε σένα, ωστόσο το σενάριο που παρουσιάζεις δεν είναι ρεαλιστικό, ΠΡΙΝ δοκιμάσεις στο κατάστημα ΞΕΡΕΙΣ πόσο τον πουλάει, κι αν δεν ξέρεις πανεύκολα ρωτάς και μαθαίνεις, οπότε όταν λες  "δοκιμάζω και μετά ρωτάω τιμή, και αν τον πουλάει ακριβότερα από τον Χ γερμανό τότε αγοράζω από τον Χ", ουσιαστικά παρουσιάζεις ένα στημένο παιχνίδι που απλά σου επιτρέπει να αισθάνεσαι πως δεν έκανες το παραπάνω φάουλ.   ;)

Φίλε μου αυτό είναι η δική σου λογική.Ασε για μένα να ξέρω καλύτερα.

Εγώ πάω πρώτα με το που θα βρώ αυτό που ψάχνω.

Το δοκιμάζω, και αν μ'αρέσει ρωτάω μετά τιμή.Αν είναι μικρή η διαφορά δεν υπάρχει θέμα.

Πολλές φορές επίσης έχει τύχει να μου το αφήσουν σε ανταγωνιστική τιμή που δεν ήταν η αρχική.Οπότε πάλι όλα καλά.Μη προδικάζεις πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, τι κάνεις εδώ;

 

Αγοράζεις απ' έξω με βάση γνώμες, youtube, και αν είναι δυνατόν δοκιμάζεις από φίλους ή σε στούντιο, πόσο σπάνιο κομμάτι πια θες να αγοράσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις απ' έξω με βάση γνώμες, youtube, 

 

Αυτό εννοείται, αλλά είπαμε, δεν αρκεί.

 

και αν είναι δυνατόν δοκιμάζεις από φίλους ή σε στούντιο,

 

σου είπα, πες ότι δεν τον βρίσκεις σε φίλους, στούντιο, οπουδήποτε.

 

πόσο σπάνιο κομμάτι πια θες να αγοράσεις;

 

Δεν χρειάζεται να είναι σπάνιο. Τόσο δύσκολο σου φαίνεται να μην μπορείς να βρείς έναν ενισχυτή σε φίλους και στούντιο και να τον έχεις βρεί σε μαγαζί; Εμένα μου έχει τύχει. Απλά ήμουν τυχερός και έσκασε αγγελία (αφού περίμενα 4-5 μήνες).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω για την απαντηση

θα τους ψαξω στο ιντερνετ να δω γνωμες!

Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν Laney  blackstar στη Θεσσαλονικη για δοκιμη; γτ στο google δν βρήκα τπτ. Στην τελικη τα κανονιζω κ τον αγοραζω απο δω, αν βρω καποιο απο αυτα τα μοντελα

Μια και θα είναι (δώρο) στα €230, δε θα ήταν καλύτερο, αντί για τρανζιστοράτο ενισχυτή, να έπαιρνες έναν λαμπάτο, για να ακούσεις πραγματική βελτίωση στον ήχο σου;

 

Αν και δεν είμαι εξοικειωμένος με το μουσικό είδος, που πόσταρες, θα μπορούσες να στραφείς σε λύσεις του στυλ Laney cub10:

http://www.thomann.de/gr/laney_cub10.htm

 

Πιστεύω ότι θα συνεργαστεί πολύ καλύτερα με το πεταλάκι σου, ενώ το μόνο "μείον" του είναι το 10άρι μεγάφωνο, που ωστόσο για χρήση στο σπίτι δε θα σου κάνει και τόση διαφορά.

 

Έπισης, ενδιαφέρουσες λύσεις θα βρεις στους modelling ενισχυτές:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm

http://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_40.htm

 

Προσωπικά, θα προτιμούσα κάποιον από τους 3, που σου πόσταρα σε σχέση με τους 2 ενισχυτές, που έχεις ως αρχικές σου επιλογές, με ένα ελαφρύ προβάδισμα στον λαμπάτο.

 

Από 'κει και πέρα, ο blackstar είναι μια καινούργια και άκρως ενδιαφέρουσα πρόταση, ενώ ο mustang είναι δοκιμασμένος (και επιτυχημένος) και έχει και 12άρι μεγάφωνο.

 

edit: τώρα διάβασα ότι ο ΟΡ θέλει και μικρά live..δεν ξέρω, σε αυτήν την περίπτωση, αν οι προτάσεις μου του κάνουν γι'αυτό, που θέλει. :/

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω για την απαντηση

θα τους ψαξω στο ιντερνετ να δω γνωμες!

Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν Laney  blackstar στη Θεσσαλονικη για δοκιμη; γτ στο google δν βρήκα τπτ. Στην τελικη τα κανονιζω κ τον αγοραζω απο δω, αν βρω καποιο απο αυτα τα μοντελα

 

Blackstar στην Αθήνα τους έχει ο Τρίμης (210 3830816)...καντου ένα τηλέφωνο και ρώτα για Θεσ/νίκη!!!

Αλλα σου ξαναλέω δες και τον HT-5C που είναι λάμπα,combo και εύκολος στην μεταφορά...!!!!

 

http://www.blackstaramps.com/products/ht-5c/

 

Laney φέρνει ο Νάκας...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δν ειχα ποτε στη ζωη μου λαμπατο , μπορει καποιος να μ πει καθε ποτε θελουν αλλαγμα, ποσες ειναι κ ποιο ειναι το κοστος τους; επισης στον μεταχειρισμενο τι θα πρεπει να προσεξω περισσοτερο μιας κ εχει καποια χρονια παιξιματος; συμφέρει οντως αυτη η επιλογη σε σχεση με εναν καινουργιο κατωτερο;

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου