Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή neck σε stratocaster


ekim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μία fender stratocaster hw1 μοντέλο 2007 με modern C maple neck, 9,5'' radius, 22 jumbo τάστα. Η κιθάρα αυτή είναι η πρώτη και μοναδική μου ηλεκτρική στην οποία έχω αλλάξει μαγνήτες, ο ήχος της με ικανοποιεί πλήρως και δεν τίθεται θέμα πώλησης κάποια στιγμή.

Τον τελευταίο καιρό, αρκετό καιρό μάλιστα, νιώθω ότι το λεπτό μπράτσο της δεν με βολεύει καθόλου και σκέφτομαι να το αλλάξω. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη ηλεκτρική ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης και να έχω καταλήξει σε back contour ή neck radius, αν και το υπάρχον radius δεν με ενοχλεί καθόλου, το βασικό που θέλω είναι να είναι παχύ το μπράτσο. Η μόνη επαφή που έχω με πιο παχιά necks ήταν δοκιμή σε έτερο όργανο, παραδοσιακό που ασχολούμαι, του οποίου το neck ήταν αρκετά χοντρό και η αίσθηση ήταν τουλάχιστον απολαυστική. Συγκεκριμένα είχα στο μυαλό μου boatneck ή chunky C, 9,5'' radius, 21 jumbo τάστα, one piece maple, χαρακτηριστικά τα οποία δυστυχώς δεν έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω σε κιθάρες που ενδεχομένως υπάρχουν προς πώληση σε καταστήματα, λόγω έλλειψης των ίδιων των καταστημάτων στο μέρος που βρίσκομαι.

 

Τα ερωτήματά μου είναι:

α) υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ο υπάρχον ήχος της κιθάρας προς το χειρότερο, με την τοποθέτηση του πιο χοντρού neck, να χαλάσει δηλαδή η παρούσα "συνταγή";

β) κατά πόσο πιστεύετε κατά την γνώμη σας αξίζει μία τέτοια επένδυση, σ' ένα όργανο που δεν έχει "συλλεκτική" αξία, αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω σκοπό να πουλήσω.

Όσον αφορά στο δεύτερο ερώτημα, γνωρίζω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό το πως και πόσο κοστολογεί την άνεσή του στο παίξιμο ο καθένας, αλλά με ενδιαφέρει να ακούσω τις γνώμες σας.

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή γνώμη εννοείται καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην γιατι να φυγεις απο τα 22 και να πας στα 21 ταστα? κατα δευτερον αυτο που εσυ λες ως chunky c διαφερει απο χρονια σε χρονια οπως και το c. Το c του 2004 πχ δεν ειναι ιδιο με του 2014. Αν θελεις το πιο παχυ μπρατσο της fender τοτε ειναι το U shape με 7.25 radius και 21 vintage ταστα (70's reissue MIM strat).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω 21 τάστα καθαρά για αισθητικούς λόγους και καθώς τόσο χαμηλά στην ταστιέρα δεν παίζω ποτέ.

Όταν λέω chunky C εννοώ πάχος 1" ή κάπου εκεί κοντά στο πρώτο και δωδέκατο τάστα.

Προφανώς θα πάω σε custom κατασκευή πιθανόν από warmoth ή musikraft και όχι σε μπράτσο που έχει βγάλει η fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...α) υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ο υπάρχον ήχος της κιθάρας προς το χειρότερο, με την τοποθέτηση του πιο χοντρού neck, να χαλάσει δηλαδή η παρούσα "συνταγή";

β) κατά πόσο πιστεύετε κατά την γνώμη σας αξίζει μία τέτοια επένδυση, σ' ένα όργανο που δεν έχει "συλλεκτική" αξία, αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω σκοπό να πουλήσω.

Όσον αφορά στο δεύτερο ερώτημα, γνωρίζω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό το πως και πόσο κοστολογεί την άνεσή του στο παίξιμο ο καθένας, αλλά με ενδιαφέρει να ακούσω τις γνώμες σας...

 

Εχω αλλαξει μπρατσο μονο σε μια κιθαρα (Warmoth strat), o ηχος αλλαξε ελαφρα (ιδια κλειδιά/διαφορετικα ξυλα και nut). Καλυτερο ή χειροτερο εσυ θα το κρινεις, παντως εγω δραματικες διαφορες δεν ακουσα. Το αλλαξα όπως κι εσυ γιατι ειχα πρόβλημα με το παχος αλλα από Fat πηγα σε '59. Προτείνω αν μπορεις να μετρήσεις το μπρατσο στο οργανο που σου αρεσει, το FAT είναι πολύ χοντρο και δεν είναι για ολους.

 

Εννοείται ότι πρεπει να αλλαξεις λαιμο αφου δεν τη πουλας και σου αρεσει η κιθαρα. Βαλε ότι θες συμφωνα με το γουστο και το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ο υπάρχον ήχος της κιθάρας προς το χειρότερο, με την τοποθέτηση του πιο χοντρού neck, να χαλάσει δηλαδή η παρούσα "συνταγή";

 

ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ο ηχος θα αλλαξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ προς το ΚΑΛΥΤΕΡΟ

 

Καποιο μικρο ποσοστο αυτης της αλλαγης (μια και οι μαγνητες,το σετ απ και το Hardware παιζουν μεγαλυτερο ρολο στον ηλεκτρικο ηχο απο τα κΣυλα) θα το ακουσεις και ηλεκτρικα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ηχος αλλαξε ελαφρα

εσένα σου άρεσε ή όχι; πως θα τον περιέγραφες, πιο γεμάτο;

 

Προτείνω αν μπορεις να μετρήσεις το μπρατσο στο οργανο που σου αρεσει, το FAT είναι πολύ χοντρο και δεν είναι για ολους.

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής όπως προείπα. Μένω επαρχία και μάλιστα σε νησί, μακριά από Αθήνα και σχετικά καταστήματα είναι ελάχιστα και αυτά που υπάρχουν δεν έχουν ποικιλία.

 

Superfunk νομίζω σε παλιότερο thread είχες γράψει ότι η αίσθηση πάχους σε υποθετικά ίδιο πάχους (π.χ. 1'') μανίκι ήταν U->D->V->C, απ' το πιο παχύ στο πιο λεπτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk νομίζω σε παλιότερο thread είχες γράψει ότι η αίσθηση πάχους σε υποθετικά ίδιο πάχους (π.χ. 1'') μανίκι ήταν U->D->V->C, απ' το πιο παχύ στο πιο λεπτό;

 

U->D->C->V  ;)

 

Μια και οσο περισσοτερο shoulder εχει το μπρατσο τοσο παχυτερο φαινεται στο χερι.

 

Προσωπικα θεωρω οτι το boatneck  ειναι το πιο ξεκουραστο μπρατσο που υπαρχει

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To που μενεις δε παιζει ρολο αφου ουτε στην Αθηνα θα βρεις σε μαγαζι κιθαρα με λαιμο Warmoth να δοκιμασεις. Aυτο που προτεινα είναι να μετρήσεις το μπρατσο στο παραδοσιακο οργανο που σου αρεσει ώστε να εχεις έναν οδηγο αλλιως μονο να μαντεψεις μπορεις. Μη ξεχνας και την USACG που μπορεις να παραγγειλεις μπρατσο με ακριβείς διαστασεις. Επισης το μέγεθος του nut (nut width) παιζει ρολο στο πως νιώθεις ένα μπρατσο.

 

Προτείνω να βασιστείς στη διασθηση σου. Το πως βρισκω την αισθηση του Χ μπρατσου εγω ή οποιοσδήποτε άλλος δεν εχει σημασια για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που προτεινα είναι να μετρήσεις το μπρατσο στο παραδοσιακο οργανο που σου αρεσει ώστε να εχεις έναν οδηγο

Κώστα έχεις δίκιο, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες.

 

Προτείνω να βασιστείς στη διασθηση σου.

Μάλλον εκεί με κόβω να βασίζομαι, εξάλλου απ' την αρχή είχα συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό μου.

 

Προσωπικα θεωρω οτι το boatneck  ειναι το πιο ξεκουραστο μπρατσο που υπαρχει

Άτιμη διαίσθηση που λέγαμε :).

 

Anyway, παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις απαντήσεις. Όταν το πάρω με το καλό θα γράψω εντυπώσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου