Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές / ηχεία και mini μετατροπή


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Στο θέμα μας:

 

ο Harley Benton GA5 έχει ένα 8αρι ηχείο και βγάζει έξοδο μόνο 4Ω (η αντίστοιχη κεφαλή GA5H, βγάζει εξόδους για 4, 8, 16 Ω)

 

Και λέω τώρα:

 

Από ότι θυμάμαι από την φυσική (διορθώστε με πάραυτα αν κάνω λάθος):

Αν συνδέσω δυο αντιστάσεις εν παραλλήλω έχω Rtotal= (R1*R2)/(R1+R2).

 

Οπότε σα να λέμε, αν πάρω μια καμπίνα Epiphone Valve Junior με ηχείο 8Ω και τον GA5 combo, δεν μπορώ να έχω best of both worlds?

 

Και ως φορητός standalone με το 8 ιντσο όποτε θέλω αλλά και ως κεφαλή με στην καμπίνα 8Ω ηχείο (παρεμβάλοντας εν παραλλήλω με το ηχείο μια αντίσταση 8Ω).

 

Με βάση τον παραπάνω τύπο δεν βγαίνουν τα μαθηματικά Rtotal=8Ω(ηχειο καμπινας)*8Ω(αντισταση)/16Ω (αθροιστικα και των δυο)=4Ω ? Δεν θα αντιλαμβάνεται την καμπίνα ως 4Ω (για τα οποία βγάζει έξοδο)?

 

Είναι κάτι που δεν ισχύει (ο τύπος των εν παραλλήλω? κάτι που έχει να κάνει με τον ήχο? Χάνω κάτι ?) ? Και τελικά αν ισχύει τι αντίσταση παίρνω ?

 

Κάποιος με βασικές γνώσεις ηλεκτρισμού/ηλεκτρονικών να δώσει μια σίγουρη απάντηση?

 

 

 

Αργήτε και θέλω να παραγγείλω ...

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σα να λέμε, αν πάρω μια καμπίνα Epiphone Valve Junior με ηχείο 8Ω και τον GA5 combo, δεν μπορώ να έχω best of both worlds?

 

Και ως φορητός standalone με το 8 ιντσο όποτε θέλω αλλά και ως κεφαλή με στην καμπίνα 8Ω ηχείο (παρεμβάλοντας εν παραλλήλω με το ηχείο μια αντίσταση 8Ω).

 

 

OXI. Αν βαλεις αντισταση παραλληλα με το μεγαφωνο..... γεια σας!  :o

 

Τα μεγαφωνα μπορει να τα κατατασουν με Ωμικες τιμες, αλλα δεν εχουν ΜΟΝΟ Ωμικη αντισταση. Εχουν ΕΜΠΕΔΗΣΗ, δηλαδη και ωμικη, και χωρητικη και επαγωγικη "αντισταση"...

 

Αν θες να σου παιξει το κομπο με εξωτερικο μεγαφωνο/ηχειο, θελεις κατι στα 4Ω. (εν προκειμενω, ΔΥΟ Epi ηχεια εν παραλληλω, 8Ω//8Ω = 4Ω)

 

Βεβαια, ας μην αρχισουμε περι speaker mismatch....

 

 

Γι'αυτο ....παρε κεφαλη και ηχειο ή κομπο, και ασε τις αλχημειες...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σα να λέμε, αν πάρω μια καμπίνα Epiphone Valve Junior με ηχείο 8Ω

 

η συγκεκριμενη καμπινα δουλευει στα 16 ohm.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

OXI. Αν βαλεις αντισταση παραλληλα με το μεγαφωνο..... γεια σας!  :o

 

Τα μεγαφωνα μπορει να τα κατατασουν με Ωμικες τιμες, αλλα δεν εχουν ΜΟΝΟ Ωμικη αντισταση. Εχουν ΕΜΠΕΔΗΣΗ, δηλαδη και ωμικη, και χωρητικη και επαγωγικη "αντισταση"...

...

 

Γι'αυτο ....παρε κεφαλη και ηχειο ή κομπο, και ασε τις αλχημειες...  ;D

 

Κριμα... it was too good to be true. Οποτε ολοι οι δρομοι οδηγουν στο κεφαλη+ηχειο...

 

@SF παρακατω: ναι οντως ειναι 16αρα, καποια αλλη θα κοιταγα οταν βολταρα στο Θωμα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

συμφωνώ με τα παραπάνω, ότι δηλαδή μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να συνδέσεις παράλληλα μία αντίσταση. Μόνο απώλειες έχει με αυτόν τον τρόπο. Εφόσον όμως είχες σκοπό να κάνεις μόντα, θα προτείνω κάτι άλλο.

 

Στο Gitarre&Bass του Ιανουαρίου έχει τέστ το κόμπο και την κεφαλή. Για το κόμπο λέει ότι μεν δεν έχει βύσμα για 8άρι ή 16άρι μεγάφωνο, έχει όμως εσωτερικά τις συνδέσεις. Ο μετασχηματιστής εξόδου υποστηρίζει δηλαδή 8 και 16Ω!!!. Θα πρέπει μόνο εσύ να κάνεις μια μόντα και να συνδέσεις την έξοδο του μετασχηματιστή στο μεγάφωνο της αρεσκείας σου. Στη θέση σου θα τοποθετούσα ένα θηλυκό βύσμα 6.35 μμ συνδεδεμένο στα 8 ή 16 Ω και ένα διακόπτη για την επιλογή μεταξύ ηχείου του κομπο ή εξωτερικού.

 

Ελπίζω να βοήθησα !

 

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου