Προς το περιεχόμενο

Πετάλι "preamp" ...? wtf !! ISP Theta Preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομορφη παρεα,

 

Θα ξεκινησω λεγοντας οτι μεχρι πριν λιγο καιρο ημουν ενας 100% "ψηφιακος" κιθαριστας μεχρι που ανακαλυψα τον full tube αναλογικο ηχο. Πλεον παιζω συνηθως με αναλογικα πεταλια σε καθαρο καναλι λαμπατου ενισχυτη και δεν γυριζω πισω ποτε !

 

Ακομα και καλα ψηφιακα μηχανακια τυπου axe fx τα σνομπαρω οσο  δε παει πλεον ***

 

Anyway πριν λιγες μερες πηρε το "αυτι" κ το "ματι" μου ενα ενδιαφερον preamp πεταλι στο youtube. Το όνομα αυτου:

 

ISP theta preamp pedal

 

Μοναδικες κρητικες και ενας εξαιρετικος ηχος  ο οποιος συνηθως προκυπτει σε συνεργασια με εναν SS ενισχυτη της ιδιας εταιρειας η με οποιονδηποτε ενισχυτη στην λουπα του.

 

Kαι εδω ειναι το ερωτημα μου καθως σκεφτομουν την αγορα του:

 

Ποσο πολυ θα παρακαμφθει η "ζεστασια" της λαμπας ?? Ποσο κοντα θα πλησιασει ο ηχος με εναν τετοιο τροπο συνδεσης  στο "ψηφιακό" αποτελεσμα? Θα χαθουν οι αρμονικες που πλεον ακουω ξεκαθαρα ? Ποσο κομπρεσαρισμενος ηχος ειναι δυνατον να προκυψει ?

 

Μηπως τελικα δεν υσχιει τπ απο ολα αυτα?

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας καθως αποτελει εργαλειο - αν και εφοσον δεν υσχιει τπ απο τα παραπανω - τοσο σε συνθηκες προβας οσο και σε συνθηκες live.

 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που ρωτάς είναι πολύ υποκειμενικό οπότε κι εγώ θα σου πρότεινα να μην πολυεμπιστευτείς προτάσεις τύπου "ναι ειναι πολυ καλο" αλλά να το παίξεις. Και άμα δε μπορείς να το παίξεις καλύτερα μη το πάρεις έτσι κι αλλιώς είναι πολύ ακριβό πετάλι για να κάνεις πειραματισμούς.

 

Η δικιά μου εμπειρία με αυτό το πετάλι ήταν ένα τέταρτο παιξίματος σε ένα μαγαζί κάπου στο Μάντσεστερ όπου δοκίμασα αυτό και κάποια άλλα αντίστοιχης ποιότητας.

Δοκίμασα πολλά και κατά τη γνώμη μου το Theta ήταν από τα καλύτερα. Πολύ αμφίβολο να χρειαστείς περισσοτερο gain από αυτο το πετάλι και επίσης έχει 3 κανάλια που σου δίνουν πολύ μεγάλη ελευθερία ανεξάρτητα του ενισχυτή. Ωστόσο αυτό που μου φάνηκε εμένα ότι έπασχε (όπως και το 99% των πεταλιών για τη γνώμη μου) ήταν το eq. Ήταν πολύ ευαίσθητο και για τα αυτιά μου μια πολυ μικρή περιοχή του ήταν αξιοποιήσιμη.

 

Στο τέλος κατέληξα στο suhr riot το οποίο έχει το καλύτερο eq που έχω δει σε πετάλι και πολύ ευελιξία από λοου γκέιν μπλουζ μέχρι πολυυυυυυ γκέιν και είναι εξαιρετικά ευαίσθητο στο βόλιουμ της κιθάρας, και ναι έχει πολύ πλούσιες αρμονικές. Και αρκετά πιο φθηνό απο το theta (με ένα κανάλι βέβαια).

 

Προφανώς όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικό γούστο και δε θέλω να σε πείσω για τίποτα.

 

Μόνο να τσεκάρεις το riot άμα δε το χεις κάνει και ότι αγοράσεις σε αυτά τα λεφτά να το παίξεις πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπω σε χωράφια σύγκρισης αναλογικού-ψηφιακού και γελάσει κάθε πικραμένος με τα επικείμενα posts, θα σου πω απλά αν μπορέσεις να το πάρεις στα χέρια σου και να το τσεκάρεις εσύ ο ίδιος, να δεις αν σε περιορίζει στα αυτιά σου ή όχι.

Να τολμήσω να ρωτήσω έστω, τι ενισχυτή έχεις αν επιτρέπεται;

 

Laney ironheart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ρωτάς είναι πολύ υποκειμενικό οπότε κι εγώ θα σου πρότεινα να μην πολυεμπιστευτείς προτάσεις τύπου "ναι ειναι πολυ καλο" αλλά να το παίξεις. Και άμα δε μπορείς να το παίξεις καλύτερα μη το πάρεις έτσι κι αλλιώς είναι πολύ ακριβό πετάλι για να κάνεις πειραματισμούς.

 

Η δικιά μου εμπειρία με αυτό το πετάλι ήταν ένα τέταρτο παιξίματος σε ένα μαγαζί κάπου στο Μάντσεστερ όπου δοκίμασα αυτό και κάποια άλλα αντίστοιχης ποιότητας.

Δοκίμασα πολλά και κατά τη γνώμη μου το Theta ήταν από τα καλύτερα. Πολύ αμφίβολο να χρειαστείς περισσοτερο gain από αυτο το πετάλι και επίσης έχει 3 κανάλια που σου δίνουν πολύ μεγάλη ελευθερία ανεξάρτητα του ενισχυτή. Ωστόσο αυτό που μου φάνηκε εμένα ότι έπασχε (όπως και το 99% των πεταλιών για τη γνώμη μου) ήταν το eq. Ήταν πολύ ευαίσθητο και για τα αυτιά μου μια πολυ μικρή περιοχή του ήταν αξιοποιήσιμη.

 

Στο τέλος κατέληξα στο suhr riot το οποίο έχει το καλύτερο eq που έχω δει σε πετάλι και πολύ ευελιξία από λοου γκέιν μπλουζ μέχρι πολυυυυυυ γκέιν και είναι εξαιρετικά ευαίσθητο στο βόλιουμ της κιθάρας, και ναι έχει πολύ πλούσιες αρμονικές. Και αρκετά πιο φθηνό απο το theta (με ένα κανάλι βέβαια).

 

Προφανώς όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικό γούστο και δε θέλω να σε πείσω για τίποτα.

 

Μόνο να τσεκάρεις το riot άμα δε το χεις κάνει και ότι αγοράσεις σε αυτά τα λεφτά να το παίξεις πρωτα.

 

Εχω ηδη το jhs At και το bogner burnley αλλα δε με καλυπτουν σε gain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Ibaneza,

 

υπαρχουν απειρα αναλογικα boost πεταλια, γιατι να παρεις ψηφιακο;

 

 

 

Δεν ειναι booster και δεν ειναι ψηφιακο αλλα αναλογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου παραμενει: ολη αυτη η διαδικασια ενος preamp πεταλιου στη λούπα συνηθως εχει χειροτερο ηχητικο αποτελεσμα δεδομενου οτι παρακαμπτεται ο ηχος της λαμπας η ειναι σχετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος λέει ότι παρακαμπτεται?

 

Το κυκλωμα του preamp αν καταλαβα καλα

 

ΥΓ: (μαλλον ειχα καταλαβει λαθος το οριτζιναλ ποστ του Ο ΠΙ)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος λέει ότι παρακαμπτεται?

 

Αυτο ρωταω ! Αν παρακαμπτεται και αν εν τελη με ενα τετοιο πεταλι χανεται ο χαρακτηρας της λαμπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου