Προς το περιεχόμενο

Eγκατάσταση router


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Ξέρει να μου πει κανείς για να κάνω εγκατάσταση το router στο pc,ασύρματο router θα πρέπει πρώτα να γίνει ενεργοποίηση της γραμμής?

Γιατί το απλό δεν χρειαζόταν να γίνει ενεργοποίηση το έκανα εγκατάσταση και όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή συνδέθηκα αμέσως.  :)

 

Το λέω γιατί όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το router από το cd που έχει το πακέτο μου λέει δεν είμαι συνδεμένος. :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα router δε χρειάζονται εγκατάσταση, μόνο παραμετροποίηση. Συνήθως επίσης, το μόνο που χρειάζεται να αλλάξεις στa router που δίνουν δωρεάν οι ISP εδώ είναι το username και το password σου και μετά βγαίνεις απεύθείας στο νετ. Αν η γραμμή σου δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, κάνε το εξής: συνέδεσε τα τηλέφωνα σου με φίλτρα και βάλε και το router απευθείας πάνω στο τηλεφωνικό δίκτυο ( ή με splitter στην είσοδο modem/dsl) άνοιξε το. Όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή συ η ενδεικτική λυχνία για τον συγχρονισμό (συνήθως λέει dsl/adsl/σπιτάκι) θα ανάψει σταθερά. Μετά από αυτό βάζεις και username και pass και είσαι πασάς στο internet.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ένα ρημάδι Philips  μου δώσανε .

Δηλαδή το cd που έχει δεν πρέπει να το εγκαταστήσω για να μπορώ να συνδέομαι?

Μάλλον ακόμα τίποτα δεν έγινε ενεργοποίηση.

Τι κάνουν ρε 15 και πλέον μέρες σκάβουν να φέρουν τι γραμμή?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε φίλε αν έκαναν δυο μήνες ?

Τι κάνουν ρε σκάβουν όλα αυτόματα είναι.

Κατά τα αλλά είναι διαθέσιμη περιοχή και κουραφέξαλα.

Α ρε Ελλάδααααααααααααααααααααα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας τα πάρω ένα ένα! To Philips είναι μια χαρά router. Για να σου δώσανε Philips πρέπει να έχεις είτε Conn-X είτε otenet ondsl (με περισσότερες πιθανότητες στο conn-x).

 

Στην περίπτωση λοιπόν που έχεις conn-x διαβάζεις και τα παρακάτω αλλιώς γράφω τσάμπα! To cd που συνοδεύεει τη συσκευασία έχει απλά έναν wizard για να μπορεί ο πελάτης να ενεργοποιεί το account του (το οποίο γίνεται επιλέγοντας εσύ το username και το password που θες) και να αποθηκεύονται αυτά μέσα στο router ώστε αυτό να βγαίνει κανονικά στο δίκτυο.Το θέμα είναι ότι δεν έχουν επεξηγήσει πολύ καλά το τι πρέπει να κάνεις σε κάθε βήμα του wizard και πολλοί μπερδεύονται και κάνουν λάθη (φυσικά το σφάλμα δεν είναι δικό τους). Όλα αυτά γίνονται και αλλιώς βέβαια χωρίς το cd αλλά δεν τα αναλύω γιατί αρχικά σε ενδιαφέρει το router σου να συγχρονίσει στη γραμμή. Το ότι άργησε να ενεργοποιηθεί η γραμμή σου 15 μέρες είναι πάνω από το μέσο όρο σίγουρα αλλά μπορεί να γίνεται για διάφορους λόγους. Επίσης μπορεί να έχει ήδη ενεργοποιηθεί και να έχεις βλάβη συγχρονισμού ή μπορεί απλά ναμη συγχρονίζει το router επειδή δεν έχεις συνδέσει σωστά όλα σου τα τηλέφωνα (απαραίτητα όλα με φίλτρο στο δίκτυο και το router απ'ευθείας ή πάνω στο dsl/modem του splitter όπως σου έγραψα παραπάνω). Δοκίμασε αύριο (από τις 10:00-14:00 να πάρεις στο 1242 να ρωτήσεις αν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή για να μην παιδεύεσαι άδικα).

 

Ερώτηση (που ίσως έπρεπε να την κάνω στην αρχή) το philips είναι και ασύρματο ή το σκέτο (γιατί αν είναι το σκέτο το cd περιέχει και τους drivers της εγκατάστασης για σύνδεση μέσω usb πράγμα που θα σου συνιστούσα να αποφύγεις γενικώς και να το συνδέσεις με το ethernet για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο)? Αν είναι το ασύρματο, το "σπιτάκι" σε τι κατάσταση είναι/Αν είναι το σκέτο το "Adsl" σε τι κατάσταση είναι? (ανάβει? αναβοσβήνει? είναι σβηστό?) Για να απαντήσεις στην παραπάνω ερώτηση είναι βασικό οι συνδέσεις των τηλεφωνικών συσκευών να έχουν γίνει σωστά (ή η μόνη συσκευη που θα είναι συνδεδεμένη στο νούμερό σου να είναι το router)! Αν σε μπέρδεψα πες το!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, μιας και πάει αλλού το θέμα, καλύτερα τα φιλοσοφικά ερωτήματα που αφορούν τους εγχώριους providers και το σεμινάριο "broadband για αρχάριους" να απαντηθούν σε κάποιο forum τύπου π.χ. Adslgr.com όπου υπάρχει μεγαλύτερη εξειδίκευση πάνω σε τέτοια θέματα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε φίλε αν έκαναν δυο μήνες ?

Τι κάνουν ρε σκάβουν όλα αυτόματα είναι.

Κατά τα αλλά είναι διαθέσιμη περιοχή και κουραφέξαλα.

Α ρε Ελλάδααααααααααααααααααααα.

 

 

Δεν σκάβουν με το χέρι απλά παίζουν πολλά πράγματα... Αν η γραμμή είναι για Conn-x ή otenet ondsl η διαδικασία είναι λίγο πιο γρήγορη αλλά ενδέχεται να καθυστερήσει γιατί μπορεί να έχει πόρτες ας πούμε. Για την τελλάς και τους υπόλοιπους παροχείς παλιότερα υπήρχε μια φήμη ότι και καλά ο οτε δεν αποδέσμευε τις γραμμές (όταν μιλάμε για να μπει ο πελάτης στο ιδιόκτητο δίκτυο του Χ, Υ παροχέα ) το οποίο το έλεγαν σαν δικαιολογία οι ιδιωτικές εταιρείες. Επίσης για τις γραμμές που είναι στο ΑΡΥΣ (δηλαδη έχουν isp διαφορετικό απότο ν οτε αλλά η γραμμή ανήκει στον οτε) λένε ότι και καλά ό οτε δεν τις ενεργοποιεί τόσο γρήγορα όσο τα conn-x ή τα ondsl kits της οτενετ. Δεν ξέρω αν όντως είναι έτσι ή απλά φήμες πάντως στον οτε πλέον οι dsl ενεργοποιούνται σε μια - μιάμιση βδομάδα πάνω κάτω... Έχει καιρό πάντως να μου τύχει στη δουλειά (δουλεύω στο 1242) περίπτωση που καθυστέρησε η ενεργοποίηση πάνω από 10 μέρες.

 

Αυτά τα λίγα... Περισσότερα στο adslgr... Αν έχεις προβλήματα με το philips πάντως πες μου κι εδώ αλλά γενικά για το adsl μάλλον ψάχνεις σε λάθος μέρος! ;)

 

Edit: Mε πρόλαβε ο kermit!!! ;) ;) ;)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλος μια χαρά τα λες εσύ.

Αυτοί δεν μας τα λένε καλά .

Για να προσπαθώ εδώ στο forum να βγάλω άκρη τα έχω παίξει από το πρωί.

Παίρνω οτε δεν ξέρουν παίρνω 1242 τι γίνεται μάντεψε.

Αναμονή-μουσική-αναμονή-μουσική και μετά από ώρα σύνδεση με Κάιρο καταλάβατε?

Και εγώ τελικά με 44kb .

Για γέλια και για κλάματα.

Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ φίλος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλος μια χαρά τα λες εσύ.

Αυτοί δεν μας τα λένε καλά .

Για να προσπαθώ εδώ στο forum να βγάλω άκρη τα έχω παίξει από το πρωί.

Παίρνω οτε δεν ξέρουν παίρνω 1242 τι γίνεται μάντεψε.

Αναμονή-μουσική-αναμονή-μουσική και μετά από ώρα σύνδεση με Κάιρο καταλάβατε?

Και εγώ τελικά με 44kb .

Για γέλια και για κλάματα.

Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ φίλος.

 

 

 

Φαντάζομαι ότι είσαι Αθήνα. Αύριο, για να βγάλεις άκρη, επειδή στη Αθήνα έχει μεγάλη κίνηση,  πάρε στο αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης, δηλαδή 2310-1242.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου