Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με tube ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

noizoμανεις και παλι σας χαιρετω...αυτη τη φορα εχω προβλημα με το καινουριο μου αποκτημα τον Vox AD30VT

το προβλημα μου ειναι το εξης:σε σταθερη επιλεγμενη ισχυ 22/30 watts και το μαστερ ωολθμε στο 1/4 της εντασης του οταν παω να τον "δωσω" λιγο παραπανω για γουστα κοβεται ο ηχοσ μαχαιρι και επανερχεται μετα απο 10-15 δευτερολεπτα ξανα οπως ηταν αλλα αν δεν χαμηλωσω γινεται το ιδιο...αυτο γινεται απο την πρωτη στιγμη που τον αγορασα...δε μπορω να παιξω λιγο δυνατα(δυνατα για σπιτι) και κομπλαρει...τι κανω;;;;;;;;βοηθεια pleaseeeeeeeeee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα απολύτως να κάνεις, πλην του να τον πας σε κάποιον τεχνικό για επισκευή.

Όσο για το tube (του τίτλου), ελπίζω ξέρεις πως δεν ισχύει........!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφί για αλλαγή ή επιστροφή χρημάτων όσο προλαβαίνεις...

Εεεμ, γι αυτό δεν πρέπει να αγοράζει κανείς hybrid μηχανήματα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν εμφανίσει ενισχυτές marshall valvestate, hartke piggy-back, fame t64. Όλοι είναι υβριδικοί με λυχνία 12ΑΧ7 στην προενίσχυση και τρανζιστοράτο τελικό. Κάπου τους τα χαλάει η λυχνία φαίνεται. Επειδή η τροφοδοσία, οι μετασχηματιστές, η πόλωση(Bias), η γείωση κι οι πυκνωτες είναι συχνά τελείως διαφορετικά για τις λυχνίες και τα τρανζίστορ, παρουσιάζονται ασυμβατότητες κι ασταθεια στη λειτουργία μιας συσκευής που τα συνδυάζει. Ιδιαίτερα όταν πλησιάζουν τα όριά τους όπως max volume ή απλά θερμοκρασία (βλέπεις η λυχνία προενίσχυσης "καίει" ενώ τα micro-chip προενίσχυσης είναι στους 40οC το πολύ...).

Και μην ξεχνάμε ότι, αν ένα τρανζίστορ έχει απόκλιση +/-1% στα τεχνικά χαρακτηριστικά του, μια λυχνία μπορεί να έχει +/-10%. Γι αυτό το λόγο οι λυχνίες είναι "hand-picked and tested". Αν η δική σου δεν ήταν τόσο καλά τεσταρισμένη στο factory? Συμβαίνει' ειδικά όπου εμπλέκεται μαζικότατη παραγωγή διαφόρων ενισχυτων.

Γι αυτό καλύτερες κατά την προσωπική μου άποψη είναι επιλογές όπως solid-state combo/head πολλών βατ, ή alltube amplifier λιγότερων βατ για μην έχουν "τρελή" οικονομική διαφορά. Για hybrid, καλύτερα να έχεις μια "λαμπάτη" rack προενίσχυση και solid-state combo/head/power amp ή απλά σε DIbox και κονσόλα για να μη χάνεις το χαρακτηριστικό ήχο της λυχνίας. 

Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα απολύτως να κάνεις, πλην του να τον πας σε κάποιον τεχνικό για επισκευή.

Όσο για το tube (του τίτλου), ελπίζω ξέρεις πως δεν ισχύει........!!!

 

 

η λυχνια βγαζει ματι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται οτι ξεφυγαμε λιγο ε;λιοπον ι λαμπα φαινεται με τη μια μολις κοιταξεις τον ενισχυτη απο πισω...μην παρεκτρεπομαστε...χεχε  ;D

το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι αγορασμενη απο τον thomann θα πρεπει ειτε να διαλεκσω καποιον αλλο με οριο το κοστος αυτου η τον ιδιο...αρα η νεα μου ερωτηση ειναι η εξης...ποια η πιθανοτητα να εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εναν αλλο ιδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου