Προς το περιεχόμενο

Ακούστε αυτό και πείτε ξανά αυτές με τα μικρόφωνα "τραγουδίστριες&quo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

καλυτερα ναι, γιατι θα φαμε πολυ Gb στο server...

 

Gb = Σολ ύφεση ?  :P

 

Alder,τσέκαρε το θέμα "η τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα ελλ.σχολεία" ,πιστεύω να το

θυμάσαι..Αρκετά πίσω ,στο περι ανέμων..

 

Μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια..Έχει και ζέστη..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ'αρχάς ρε alderboy είναι δυνατόν να πιστεύεις οτι αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα ακόμα και σήμερα.

 

συμφωνω

 

 

σωστο υπο το πρισμα της απολυτης και ψυχρης κρισης, αλλα οπως και να' χει αυτοι μας καπελωσαν. Δεν πηγαμε εμεις να τους την πεσουμε. Αυτο νομιζω δεν το αρνειται και ο πιο ...ανθελληνας.  ;)   ;D

Και ο Μέγας Αλέξανδρος πήγε και τους την έπεσε τότε. Άρα εμείς κάναμε την αρχή τότε. Βέβαια αυτό που προείπα δεν το υποστηρίζω αλλά δες τώρα αν μπούμε σε αυτή τη  λογική περι επεκτατικών πολέμων και θρησκειών πόσες ανακρίβειες έχουν να βγουν στη φόρα. Ο Θεός (αν υπάρχει) είναι ένας και δεν ξέρει κανείς πως λέγεται, είτε λέγεται Αλάχ είτε Βούδας είτε Μήτσος και η γη είναι μια. Όλη η γη ένα σύνορο. Αυτά περί ελληνικού πνεύματος και αίματος είναι χαζομάρες. Φαντάσου αν ξεκινούσε τώρα το ανθρώπινο γένος, θα υπήρχαν Έλληνες ή Τούρκοι. Όλα είναι τίτλοι.

 

 

Σωστος κι εδω, αλλα ειμαστε οι πιο παλιοι στη γειτονια...

Αυτό ας πούμε είναι μια τεράστια ανακρίβεια γιατί τι σημαίνει γειτονιά; Ποιός όρισε οτι μέχρι εκεί είναι Ελλάδα και μετά είναι Τουρκία; Αν το πάμε έτσι τότε η γειτονιά ανήκει στις αμοιβάδες που ήρθαν πρώτες.

 

Τεσπα, εγώ παιδιά ήθελα να πω για τα τραγούδια που παραθέσατε οτι οι άνθρωποι έχουν πολλές και υπέροχα δουλεμένες φωνές εκεί πέρα όπως διαπιστώσαμε και από τα βίντεο. Επίσης φοβερούς μουσικούς πάνω στο κανονάκι, το ούτι, το ζουρά, το νέι και χίλια δύο άλλα. Αλλά ρε γαμώτο θα την πω την αμαρτία μου, αυτή η γλώσσα ρε παιδιά δεν έχει καθόλου μουσικότητα ή μάλλον δεν μου φαίνεται σε εμένα να έχει. Για παράδειγμα είχα ακούσει και το τραγούδι που έστειλαν οι Τούρκοι στη eurovision φέτος. Είχε πολύ καλή μουσικούλα αλλά μόλις μπήκε αυτός ο τραγουδιστής με αυτά τα Τούρκικα μιλάμε χάλασε το τραγούδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gb = Σολ ύφεση ?  :P

 

Alder,τσέκαρε το θέμα "η τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα ελλ.σχολεία" ,πιστεύω να το

θυμάσαι..Αρκετά πίσω ,στο περι ανέμων..

 

Μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια..Έχει και ζέστη..

 

ε γι' αυτο ειπα περι ...σολ υφεσης!  ;D  ;D  ;D

 

παντως εδω δροσισε πολυ...  ;)  αλλο πραμα ο Βαρδαρης (αμα εχει κεφια)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ρε γαμώτο θα την πω την αμαρτία μου, αυτή η γλώσσα ρε παιδιά δεν έχει καθόλου μουσικότητα ή μάλλον δεν μου φαίνεται σε εμένα να έχει

 

Σε αυτο δεν θα συμφωνησω, η τουρκικη γλωσσα ειναι απιστευτα "γλυκεια" και "μουσικη" γλωσσα (ισως βεβαια να θυμαμαι και την Πολιτισσα γιαγια μου να μου τραγουδαει στα τουρκικα ή να συνομιλει με τον παππού μου "τρυφερα" ΜΟΝΟ στα τουρκικα ;D ;D) ,επειδη εχω ψιλομαθει λιγα (ο καλυτερος μου φιλος εχει τρελλα με τη γλωσσα και επιμενει να μου κανει μαθηματα) θα σου πω οτι οι στιχοι των τραγουδιων ειναι τοσο..ποιητικοι &..ρομαντικοι που..πονάει το κεφαλι σου... :) :) 

 

Ειναι δε απιστευτη η προσοχη και η λεπτομερεια "ταιριασματος" των λεξεων με τη μουσικη στα κλασσικα τουρκικα τραγουδια...

 

Μη ξεχνας οτι και τα ελληνικα (και αυτα εξαιρετικα μουσικη γλωσσα) δεν ακουγονται καθολου "καλα" στα αυτια των δυτικων ;) :)

 

Για παράδειγμα είχα ακούσει και το τραγούδι που έστειλαν οι Τούρκοι στη eurovision φέτος.

 

αυτα τα παθαινουν ολοι οι λαοι οταν βαζουν τη γλωσσα τους  σε μουσικα ειδη που απλα δεν της ταιριαζουν (η μαλλον οταν ασχολουνται με μουσικες που δεν εχουν καμμια βαση στη χωρα τους...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι τίτλοι.

φωτονιε καλα τα λες, αλλα σε μερικα εισαι λιγο ισοπεδωτικουλης...  ;D

 

Anyway, ειπαμε ας τα αφησουμε αυτα γιατι εχουν ειπωθει και αναλυθει και ακρη δε θα βγαλουμε.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπετε εκεί πανω αριστερα που γράφει "Ibo Show"?

Ο Ibo ειναι ο Ibrahim Tatlises κούρδος παρακαλώ που τον εχουν Θέο στην Τουρκία...Είναι ο Νο.1 τραγουδιστής στην Τουρκία απο το 70κατι...Βαλτε να ακούσετε τι κάνει ο τύπος και μετα ακούστε και τα δικά μας μπουζούκια(κυριολεκτικα και μεταφορικά)

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μπραβο! :)

 

(οι φίλοι του ΙΒΟ ειναι και δικοί μου φίλοι!) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνας οτι και τα ελληνικα (και αυτα εξαιρετικα μουσικη γλωσσα) δεν ακουγονται καθολου "καλα" στα αυτια των δυτικων ;) :)

Ναι συμφωνώ. Άλλωστε για αυτό έβαλα και το "εμένα" στο ποστ για να δείξω οτι δεν μου ακούγονται και τόσο μουσική γλώσσα.

 

αυτα τα παθαινουν ολοι οι λαοι οταν βαζουν τη γλωσσα τους  σε μουσικα ειδη που απλα δεν της ταιριαζουν (η μαλλον οταν ασχολουνται με μουσικες που δεν εχουν καμμια βαση στη χωρα τους...)

Μπορεί να φταίει και το είδος έχεις δίκιο.

 

φωτονιε καλα τα λες, αλλα σε μερικα εισαι λιγο ισοπεδωτικουλης...  ;D

 

Anyway, ειπαμε ας τα αφησουμε αυτα γιατι εχουν ειπωθει και αναλυθει και ακρη δε θα βγαλουμε.

 

 

Ναι ίσως να ήμουν. Ίσως αυτές οι απόψεις να είναι λίγο πρώιμα να εφαρμοστούν στην κοινωνία μας. Τεσπά, έγγραφα το ποστ αφού έγιναν κάποια άλλα περι να σταματήσουμε να μιλάμε για αυτα τα θέματα και δεν ήθελα να σβήσω αυτά που έγραψα. Λοιπόν επανερχόμαστε στο θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο δεν θα συμφωνησω, η τουρκικη γλωσσα ειναι απιστευτα "γλυκεια" και "μουσικη" γλωσσα (ισως βεβαια να θυμαμαι και την Πολιτισσα γιαγια μου να μου τραγουδαει στα τουρκικα ή να συνομιλει με τον παππού μου "τρυφερα" ΜΟΝΟ στα τουρκικα Grin Grin)

 

Επαφή με την τουρκική γλώσσα είχα συχνά με αυτήν την σαχλή σαπουνόπερα που έπαιζε η TV (και ακόμα παίζει μάλλον) για τον έρωτα μιας Τουρκάλας και ενός Έλληνα.

 

Σε πληροφορώ πως ΚΑΘΕ φορά που έπαιζε ένα επεισόδιο στο σπίτι, άλλαζα δωμάτιο, αφού αυτή η γλώσσα μου φαίνεται τόσο μα τόσο ενοχλητική που νοιώθω πως πονάει το κεφάλι μου κάθε φορά που την ακούω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,αν σε πειραζε τοσο πολυ γιατι δεν αλλαζες καναλι?? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου