Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με επιλογή attenuator


Loki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από σήμερα είμαι ο ευτυχής κάτοχος του Epiphone Blues Custom 30 με τον οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος    ;D

όσον αφορά τον ήχο του αλλά το πρόβλημα είναι οτί είναι πολύ δυνατός (πολύ περισσότερο από όσο περίμενα).

Ακόμα και στο 15Watt Setting που υπολόγιζα ότι δεν θα έχω πρόβλημα για μια μέση ένταση , δεν μπορώ να τον ανοίξω πάνω από το 2!!!

 

Αttenuator λοιπόν αλλά ποιό?

Μετά άπό σχετική ψακτική κατέληξα στο weber minimass για το όποίο διαβασά και πολύ καλά λόγια.

Αλλά προβληματίζομαι στο ποιό να επιλέξω? την έκδοση για 25Watt ή για 50Watt?

Η αλήθεια είναι οτί δεν σκοπεύω να βάλω το level του ενισχυτή πάνω από τις 2-3 ώρα στο 30 watt mode.

 

Λέτε να με καλύψει το Minimass 25 Watt ή μπορεί να έχω προβλήματα?

Εκτός από το Weber minimass έχεται κάτι άλλο να μου προτείνεται σε αυτά τα λεφτά???

Και κάτι τελευταίο... αν η παραγγελία φτάσει τα 100 δολλάρια θα χρεωθώ φόρους και δάσμους στο τελωνείο ή όχι?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το webber 50w.To είχα αγοράσει απο ένα παιδί εδώ απο το forum μεταχειρησμένο.Το χρησιμοποιώ σε έναν blackheart little giant k είμαι πολυ ικανοποιημένος.Βέβαια ο γιγαντούλις μια χαρά ακούγεται σε ανθρώπινες εντάσεις χωρίς να τρίζουν τα ντουβάρια κ τα παράθυρα.Αλλα οταν τον ανοίγω μετά τις 12 η ώρα η ένταση είναι απογορευτική.Οπότε χρησιμοποιώ το webber για να παίρνω την βρώμα που θέλω για τα blues.Πάρε το 50w καλύτερα.Να ξέρεις όμως ότι κ το καλύτερο attenuator να πάρεις άμα η ένταση που θές να κόψεις είναι μεγάλη, μια αλλοίωση στον ήχο θα την έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.jampedals.com/mastervolume.htm

 

ριξε και μια ματια εδω... ;) ;)

boris na to ftiaksis kai monos sou ...einai eukolo.ego to eftiaksamesa apo ena aplo sxediagrama pou brika sto google kai to exo se enan hot rod deluxe.kanei doulia ...alla ama to parakanis sou kobi ta prima...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Volume box είναι διαφορετικό σε σχέση με ένα attenuator στο ότι το attenuator σε αφήνει να "ανάψεις" παραπάνω όλες τις λάμπες του ενισχυτή καθώς μπαίνει στο τέλος της διαδρομής του σήματος ακριβώς πριν το ήχειο. Σωστά?

Με το volume box μόνο τις προενισχύτριες θα καταφέρω να "κάψουνε" λίγο παραπάνω , άσε που ο ενισχυτής μου δεν έχει και FX loop για να το συνδέσω.

 

Τελικά με το 25 Watt λετέ δεν θα κάνω δουλειά? (είπαμε δεν θα τον βάζω και στο τέρμα)

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο είναι το attenuator να είναι φτιαγμένο για περισσότερα watt απο τον ενισχυτή σου.Εξάλλου η διαφορά τιμής είναι μικρή,δεν βρίσκω κάποιο λόγω να προτιμήσεις το 25ρι.Το webber έχω ακούσει οτι το παραγγέλνεις απο το official site  κ η αναμονή είναι μεγάλη(καπου 1 μηνας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτό http://www.thomann.de/gr/thd_hot_plate_8.htm

Πρέπει όμως να προσέξεις τα ohm δεν ξέρω τι ohm έχει ο ενισχυτής σου (βγενει και σε 4 και σε 16 ohm)

Κάνει πολύ καλή δουλεία, εγώ το έχω πάνω σε ένα laney vh100r.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου