Προς το περιεχόμενο

Eko project guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι διαφορές στα πυκνωτάκια (μάλλον η κυριοτερη διαφορά) είναι ότι το πρωτο κάνει 2 δολάρια, το δευτερο 4 και ένα ακριβώς ίδιο που μπορεις να προμηθευτεις απο ενα μαγαζι ηλεκτρονικων στη γειτονια σου κάνει 5 λεπτά.

 

περαν της τιμης εχουν και πολυ μεγαλη διαφορα στην κατασκευη και στην ηχητικη συμπεριφορα.

 

Κουρδισμένοι πυκνωτές ε; ;D

 

δε θα το 'λεγα. Αν θες να "χωσεις" για πυκνωτες εχει πραμα...  :o

 

Οπως ειδα τις φωτο σου, το σωμα δεν μου φαινεται για μαονι. Με τοσο χοντρα "νερα" πιο πολυ με πευκο ή Αsh μου μοιαζει (ή κατι αλλο...)  :-\  :-\  :-\

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδιαφέρον αυτό με τους πυκνωτές. Είμαι λίγο άσχετη με τα ηλεκτρονικά.

Μμμμ...πολύ πιθανό να χεις δίκιο για το σώμα. Ίσως να μπερδεύτηκα και με το μαόνι του μπράτσου και να μου έμεινε αυτή η εντύπωση.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον αυτό με τους πυκνωτές. Είμαι λίγο άσχετη με τα ηλεκτρονικά.

 

αν εχεις χρονο και ορεξη διαβασε αυτο το παλιο thread

 

Μμμμ...πολύ πιθανό να χεις δίκιο για το σώμα. Ίσως να μπερδεύτηκα και με το μαόνι του μπράτσου και να μου έμεινε αυτή η εντύπωση.

 

παρολο που η φυση παιζει πολλα παιχνιδια, αυτο δεν μοιαζει και πολυ... 

Βεβαια, αν σ'αρεσει ο ηχος δεν παει να ειναι και απο ...βαμβακοπιτα!  ;)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το λινκ! Ωραίο το thread σου. Έχεις μεράκι! Μπράβο. ;)

 

Όσο για τον ήχο... Θα δούμε όταν έρθουν τα υπόλοιπα parts!! Τα παρήγγγειλα σήμερα.

Τελικά πήρα μαύρο hardware και έναν mean 90. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το thread σου. Έχεις μεράκι! Μπράβο. ;)

 

thanks! :)

 

Όσο για τον ήχο... Θα δούμε όταν έρθουν τα υπόλοιπα parts!! Τα παρήγγγειλα σήμερα.

Τελικά πήρα μαύρο hardware και έναν mean 90. :)

 

Λογικα θα εχεις αρκετα μεσαια, αρα μην βαλεις και πολυ μεγαλο πυκνωτη γιατι θα μπουκωνει πολυ οταν κατεβαζεις το Tone και θα σου σκοτεινιασει λιγο παραπανω τον ηχο με το Tone στο "10".

Παρε απο εναν 0.015μF, 0.022μF, 0.033μF και αντε κι εναν 0.047μF για να βρισκεται, και κανε δοκιμες.

 

Τι ποτενσιομετρα θα βαλεις?  Με Ρ90 για κανα 300αρι σε κοβω ή 500Κ. Μαλλον 500Κ για να εχεις και καλυτερη απομονωση του πυκνωτη με το Tone στο 10.

 

Πριν τα βαλεις, μετρησε τα (ή δωσε σε καποιον με πολυμετρο να στα μετρησει).

Αν ο μαγνητης ειναι γενικως πιο dark και μεσαιος και θελεις να τον "ανοιξεις" λιγο, βαλε αυτο με την μεγαλυτερη τιμη ως Volume. Ισως χρειαστεις και Treble bleeder.

 

Γενικως, μην τα κολλησεις και τα αφησεις "οπως εκατσαν". Ψαξ'τα λιγο και θα δεις οτι ....  "εχει πραμα"  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500άρια ποτενσιόμετρα πήρα. 'Εχω ένα πολύμετρο. Το πήρα όταν είχα φτιάξει το νόιζ overdrive. Έχουν ξεμείνει και κάτι πυκνωτάκια. Μπορώ να δοκιμάσω και ηλεκτρολυτικούς;(αν κάνω λάθος το συν και το πλην καταστρέφω τίποτα;) Πρέπει να βρω αυτά τα "κροκοδειλάκια" που είχες και άλλαζες τους πυκνωτές. Ελπίζω να χει κανένα μαγαζί εδώ στη Ζάκυνθο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500άρια ποτενσιόμετρα πήρα. 'Εχω ένα πολύμετρο. Το πήρα όταν είχα φτιάξει το νόιζ overdrive. Έχουν ξεμείνει και κάτι πυκνωτάκια. Μπορώ να δοκιμάσω και ηλεκτρολυτικούς;(αν κάνω λάθος το συν και το πλην καταστρέφω τίποτα;) Πρέπει να βρω αυτά τα "κροκοδειλάκια" που είχες και άλλαζες τους πυκνωτές. Ελπίζω να χει κανένα μαγαζί εδώ στη Ζάκυνθο...

 

ok με τα 500αρια. μετρα και βαλε αναλογως....  :)

 

Ηλεκρολυτικους μη βαλεις γιατι οι τιμες τους (σε μF, οχι σε €) ειναι πολυ μεγαλες για χρηση σε Tone κιθαρας.

Και δεν ειναι καλο να μπαινουν με λαθος πολικοτητα.

Βεβαια στο ακρως παθητικο κυκλωμα του Tone δεν θα ειχες προβλημα, αλλα γενικως μη τζιζ...  ;)

 

κροκοδειλακια θα βρεις πιστευω, αλλα και αν δεν βρεις με λιγο στριψιματακι στα καλωδια κατι θα γινει.

 

Ζάκυνθο εε?...  ωραια! Δεν εχω ερθει ακομα, αλλα θα το κανω  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα ότι o Hendrix στην strat είχε 500άρια με 1μf πυκνωτή !!!!!!

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου