Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Entry-Medium Level κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Earthlings!

 

Αποφάσισα να σας δειξω κάποια videos από τις περισσότερες κιθάρες πού αναφέρθηκαν σε αυτό το post!

Εμένα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα (όπως και οι απαντήσεις σας) και ελπίζω να βοηθήσουν και άλλους!

Τελικά κατέληξα στην gretsch γιατί έχει αυτόν τον "ζεστό" ήχο που έψαχνα.

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν!!!

 

Gretsch Electromatic Pro Jet

 

Epiphone Les Paul

http://www.youtube.com/watch?v=XgbjKQBMV8I

 

Gibson Melody Maker

http://www.youtube.com/watch?v=4-ZeuhGaciY

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[flash=200,200]

 

εγώ επιμένω σε αυτήν...

 

Edit: συγνώμη είπα βλακεία, δεν πρόσεξα καλά τις κιθάρες... αλλά και πάλι βρίσκω την Cort καλύτερη...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ωπα, κατεληξες στην γκρετς απο τα βιντεο του youtube?

 

Μου κανει εντυπωση που λες οτι η lp με humbuckers δεν μπορει να βγαλει 'ζεστο' ηχο...

 

Μηπως να το εψαχνες λιγο ακομα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη παιδια για το ...ασχετο, αλλα το αβαταρ του Ενεμα ειναι που με εκανε να γραψω.

 

Κουκλος εισαι φιλε μου, κουκλος. ;D ;D ;D

 

 

Υ.Γ Φανταζομαι οτι εσυ εισαι,εεεεε. :P :P :P

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Enema

κατεληξες στην γκρετς απο τα βιντεο του youtube

όχι έχω ακούσει την ίδια με bigsby όμως, από έναν φίλο!

Ο ίδιος είχε στην κατοχή του μία Gibson LP, και μου πρότεινε την Gretsch (πάντα σε σχέση με την Epiphone) για τα μουσικά μου γούστα (acid-jazz,soul,λιγο surf και 60's Garage και διάφορα άλλα) και φυσικά για τo value-for-money!

 

 

Thanks Madara

αλλά και πάλι βρίσκω την Cort καλύτερη...

Δεν είμαι ειδικός...αλλά οι Cort μου κανούν πολύ σε Metal βρε παιδάκι μου (όχι οτι δεν ακούω Metal, αλλά δεν μπορώ να παίξω στην κιθάρα metalies!!)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ειδικός...αλλά οι Cort μου κανούν πολύ σε Metal βρε παιδάκι μου (όχι οτι δεν ακούω Metal, αλλά δεν μπορώ να παίξω στην κιθάρα metalies!!)

 

Τότε οκ, καλύτερα μην την πάρεις... η αλήθεια είναι πως δεν είναι μόνο για μέταλ, απλά η εμφάνισή της είναι τέτοια... Η Gretsch είναι όντως καλύτερη επιλογή από Epiphone σε αυτά τα λεφτά, εγώ έχω ξαναπεί πως εκεί που βασιλέυει η Epiphone είναι στην περιοχή των 400 - 600 ευρώ, όπου βρίσκονται όλα τα Custom μοντέλα όπως η Black Beauty και η Ultra II. άμα είναι να πάρεις Epi, καλύτερα να είσαι σε αυτά τα μοντέλα. Πάντως βρε παιδάκι μου, τη βρίσκω χοντροκομμένη τη Gretsch...  ;D ;D ;D  σημασία έχει να σου αρέσει και να είναι δική σου επιλογή, γιατί τότε θα την απολαύσεις πραγματικά...

όπως και να χει, καλόπαικτη!!!  ;D

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑ πάρτε και ένα βίντεο της Epiphone Ultra II έτσι για να γουστάρουμε... απίστευτη κιθάρα...

 

[flash=200,200]

 

λίγο άκυρο, αλλά είναι όνειρο...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα διάστημα είχα πάθει κ εγώ την πλάκα μου με την ultraII. Γιατι για κάποιον που ξεκινάει στην ηλεκτρική συμφέρει από όλες τις απόψεις για αυτά που προσφέρει. Αυτό γιατί έχει κ τον nanomag που τη μετατρέπει ανα πάσα στιγμη σε ακουστική. Είναι πολύ βασικό για κάποιον αρχάριο να έχει πρόχειρη κ μια ακουστική για πειραματισμούς, πόσο μάλλον αν οι δύο κιθάρες συνδιάζονται σε μία.Δηλαδή για τα λεφτα της κ για τη διπλή φύση της αξίζει.

Από την άλλη όμως αν τη χρειάζεσαι αποκλειστικά για ηλεκτρική μιάς κ από ότι έχω δει σε κάτι βιντεάκια, παρουσιάζουν σαν πολύ σημαντικό ηχητικά να ακούγονται ταυτόχρονα η ηλεκτρική κ η ακουστική, δεν αξίζει γιατί ο ήχος αυτός δεν συνδιάζεται.Καλό είναι να μπορείς να αλλάζεις τη μια με την άλλη με πεταλιέρα αλλά αν ακούγονται μαζί ο ήχος δεν αξίζει.(Για μένα)

Επίσης την κιθάρα την άκουσα κ πιστεύω οτι αν θέλεις μόνο ηλεκτρική δεν αξίζει το συγκεκριμένο μοντέλο για τα λεφτα του.

Όπως πολυ σωστά είπε κ ο madara οι έπι αξίζουν στα 400-600 ευρώ. Οπότε (συγγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα της τιμής αλλα σε αυτά τα λεφτα θα πρότεινα τις custom και τις prophecy που για μένα είναι κορυφαίες της epiphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά... συμφωνώ απόλυτα φίλε Georgebob... αλλά φαντάζομαι (υποθέτω) πως με μία αλλαγή μαγνητών στο μέλλον η ultra II θα είναι το ίδιο καλή με οποιαδήποτε άλλη, τα specs της είναι ίδια με τις άλλες custom... εν πάσει περιπτώσει ξεφύγαμε...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου