Προς το περιεχόμενο

Νεος σε κατασκευη κιθαρας!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τις προτάσεις για partscaster στην αρχή(κυρίως λόγω κόστους), αλλά δεν πείθομαι προσωπικά ότι η κατασκευή σώματος για bolt on είναι κάτι το ακατόρθωτο.

Συμφωνώ μαζί σου, θα ήθελα να σε δώ να το κάνεις όμως χωρίς εργαλεία και τη γνώση χρήσης τους. Ας πούμε η πίσω καμπύλη μιας Strat θέλει ράσπα...πόσοι εδώ μέσα έχουν δεί και περισσότερο χρησιμοποιήσει?

 

-Το φινίρισμα είναι άλλη πονεμένη ιστορία αλλά υπάρχουν και εκεί εύκολες λύσεις.Θα δείς στην πορεία.

Το φινίρισμα είναι το τελικό στάδιο, πρέπει να έχεις κάνει τα 2 προηγούμενα στάδια σωστά για να μπορείς να ελπίζεις σε σωστό αποτέλεσμα. Επίσης το φινίρισμα φαίνεται εύκολο αλλά είναι σκέτη χημεία και πολύ δύσκολο...και ένα μικρό τιπ (το έχει αναφέρει ο Yann), το φινίρισμα είναι γυαλόχαρτα και κρέμες γυαλίσματος και όχι τόσο προϊόν λούστρου.

 

audiokostas, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

giati EXW MHNEI AFWNOS apo ta post toy marathon  :o

Thanks man, αλλά γράφε ελληνικά να σε καταλαβαίνουμε....και επειδή είσαι καλό παιδί, πάρε ένα μικρό τυράκι από το επόμενο project

dscn.jpeg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις συμβουλες σας! Τελικα θα ξεκινησω με καποιο φτηνο κιτ το καλοκαιρακι. Ας τελειωσουν με το καλο οι πανελλαδικες (34 ΚΣ ;D). Μετα οτι χρειστω εδω ειστε να σας ζαλισω λιγο ;D ;D ;)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου, θα ήθελα να σε δώ να το κάνεις όμως χωρίς εργαλεία και τη γνώση χρήσης τους. Ας πούμε η πίσω καμπύλη μιας Strat θέλει ράσπα...πόσοι εδώ μέσα έχουν δεί και περισσότερο χρησιμοποιήσει?

Δηλαδή πως?με τα δόντια και κοφτερές πέτρες?ουγκ! ;D

Έχω δει τουλάχιστον 3 διαφορετικούς τρόπους από ράσπα και πριόνι ξυλοκοπτικής έως γωνιακό τροχό.Όποιος θέλει να μάθει να δουλεύει ράσπα και τροχουδάκι ας τα πιάσει στα χέρια του και ας χαλάσει και 2-3-4-5 μαδέρια στην προσπάθεια.Ούτε κοστίζει και κάνεις και μπράτσα! ;)Έχω χαλάσει 3 μαδέρια μέλιο με αυτόν τον τρόπο.Το τρίτο όμως είναι με διαφορά το καλύτερο!

 

Το φινίρισμα είναι το τελικό στάδιο, πρέπει να έχεις κάνει τα 2 προηγούμενα στάδια σωστά για να μπορείς να ελπίζεις σε σωστό αποτέλεσμα.

Αναμφίβολα, όλες οι ατέλειες φαίνονται στο τέλος.Γι'αυτό όπως σωστά είπε και ο Audiοkostas μελέτη και google μέχρι τελικής πτώσεως!

 

Επίσης το φινίρισμα φαίνεται εύκολο αλλά είναι σκέτη χημεία και πολύ δύσκολο...και ένα μικρό τιπ (το έχει αναφέρει ο Yann), το φινίρισμα είναι γυαλόχαρτα και κρέμες γυαλίσματος και όχι τόσο προϊόν λούστρου.

 

όταν κάνεις τέτοια φοβερά με τον αερογράφο, το λιγότερο σημαίνει ότι γνωρίζεις άριστα την συμπεριφορά και την συμβατότητα των χρωμάτων και των βερνικιών, τι είναι αυτό που σου φαίνεται δύσκολο?Μας δουλεύεις κανονικά μου φαίνεται! ;)

Όσο για την χημεία των λούστρων, θα συμφωνήσω μερικώς.Υπάρχουν όμως πολύ εύκολα φινιρίσματα στο εμπόριο και διαθέσιμες τεχνικές για αξιοπρεπή αποτελέσματα.Ένας αρχάριος χρήστης δεν νομίζω ότι θέλει κάτι περισσότερο.Εξασκηθείτε σε σκραπ και δεν θα χάσετε;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις τέτοια φοβερά με τον αερογράφο, το λιγότερο σημαίνει ότι γνωρίζεις άριστα την συμπεριφορά και την συμβατότητα των χρωμάτων και των βερνικιών, τι είναι αυτό που σου φαίνεται δύσκολο?Μας δουλεύεις κανονικά μου φαίνεται! ;)

Σιγά μην γνωρίζω...τι είμαι χημικός? Για τον αερογράφο χρησιμοποιώ ακρυλικά υδροδιαλυτά (για να καθαρίζουν εύκολα και να μην μου χαλάνε τους αερογράφους που είναι ήδη είδη υπό εξαφάνιση)...τι δουλειά έχουν αυτά με πολυουρεθάνες διπλής και νίτρα? Ατυχώς κάθε φορά μαθαίνεις και από κάτι (και ο Merphy παραμονεύει). Τελευταία γνώση...τα waterslides που χρησιμοποιώ για τα λογότυπα αντέχουν στην πολυουρεθάνη, αλλά όχι στα νίτρα που τα λειώνουν. Φαντάζεσαι να το έκανα στις Τσέχες του Evris?...!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man, αλλά γράφε ελληνικά να σε καταλαβαίνουμε....και επειδή είσαι καλό παιδί, πάρε ένα μικρό τυράκι από το επόμενο project

 

ΑΑΑΑ ναιιιι το ξεφύλλισα χτές.... εεε τι να λέμε οποιανού ποιάνει το χέρι του (και το mouse του) φαίνεται...

Και αυτό είναι κατά την γνώμη μου το γενικό συμπέρασμα για τον φίλο που άνοιξε το πόστ.

Από αυτά που είδα στα λίνκ του marathon και alderbody βλέπω ότι είναι η τέχνη και η εμπειρία που παίζει ρόλο τελικά, δηλαδή υπομονή, φαντασία(και άλλα πολλά όπως αγάπη  8) ) και όπως είπε και ο alderbody "trial and error".

 

Το τελευταία είναι πολύ σημαντικό και μιλάω εκ πείρας σε ένα άλλο αντκείμενο που είναι η κατασκευή ηλεκτρονικών συσκευών (από πλακέτες μέχρι σασί).

Για εμένα σημαντικό ήταν η αρχή(το ήμισυ του παντός ). Άρχισα με έτοιμα κιτ (smart kit ecectronics), που ακόμα περιφέρονται χωρίς να τα έχω κάνει τπτ, και στην συνέχεια έπαιρνα εργαλεία κοπής τρυπήματος φωτοευαίσθητα χημεία χημεία χημεία και trial and error²... και παράλληλα μάθαινα προγράμματα σχεδιασμού.

 

Ολα αυτά δεν θα τα έκανα αν δεν έκανα την αρχή...

Ψήθηκα για την φάση και εγώ... με την πρώτη ευκαιρία θα την κάνω την αρχή.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην γνωρίζω...τι είμαι χημικός? Για τον αερογράφο χρησιμοποιώ ακρυλικά υδροδιαλυτά (για να καθαρίζουν εύκολα και να μην μου χαλάνε τους αερογράφους που είναι ήδη είδη υπό εξαφάνιση)...τι δουλειά έχουν αυτά με πολυουρεθάνες διπλής και νίτρα? Ατυχώς κάθε φορά μαθαίνεις και από κάτι (και ο Merphy παραμονεύει). Τελευταία γνώση...τα waterslides που χρησιμοποιώ για τα λογότυπα αντέχουν στην πολυουρεθάνη, αλλά όχι στα νίτρα που τα λειώνουν. Φαντάζεσαι να το έκανα στις Τσέχες του Evris?...!!!!

Δεν χρειάζεται να είσαι χημικός.Ποιος από τους παλιούς λουστραδόρους έβγαλε το Μ.Ι.Τ ;D

Το θέμα είναι ότι ξέρεις να ψεκάζεις.Ξέρεις από προσμίξεις και αναλογίες, ξέρεις άπό πιέσεις σε κομπρεσέρ,ξέρεις από προεργασία, ξέρεις να αποφεύγεις τα "τρεξίματα" των χρωμάτων και των βερνικιών...τι άλλο να χρειάζεται δηλαδή για να φινίρεις ένα κομμάτι ξύλο 500x350x50mm δηλαδή?Τον χρόνο τραβήγματος του νίτρου?Απλά διάβασε τις οδηγίες στο κουτάκι, πρόσθεσε άλλες 10 μέρες στέγνωμα για καβάντζα και ψέκασε σε σκράπ ;)

Όσο για τις τσέχες του Evris, το απεύχομαι αλλά το χειρότερο που θα συνέβαινε θα ήταν να τις τρίψετε μέχρι το εργοστασιακό βερνίκι και να επαναλάβετε με πολυουρεθάνη.Και όλα αυτά σε κιθάρες των 200€?Αλλού πληρώνουν διπλά και τρίδιπλα για τέτοιο ρελικάρισμα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είσαι χημικός.Ποιος από τους παλιούς λουστραδόρους έβγαλε το Μ.Ι.Τ ;D

Kανείς, μα οι "ώρες πτήσης" (τα χρόνια στο κουρμπέτι) είναι πολλές φορές καλύτερα, από όλα τα διπλώματα.

 

Απλά διάβασε τις οδηγίες στο κουτάκι, πρόσθεσε άλλες 10 μέρες στέγνωμα για καβάντζα και ψέκασε σε σκράπ ;)

και όμως όλη η επιτυχία τελικά στα λούστρα είναι οι κρέμες και το γυάλισμα, όχι το καθεαυτό λούστρο...

μην τα ψάχνουμε, έχω λουστράρει μόνος μου με διπλής 2 κιθάρες...το λούστρο που μου έκανε ο Κακανιάρης είναι 50 κλάσεις καλύτερο...που θα πάει όμως θα μάθω

 

Για τον Evris, όλα οκ, τον τούμπαρα...θα κάνω ότι θέλω στις Τσέχες του

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου θύμισε ότι έχω κάπου μισοτελειωμένη μια Krammer ST 100 την οποία βάλθηκα να κάνω μαύρη από άσπρη που ήταν και να προσθέσω και έναν μαγνήτη ακόμα (SC). Εντελώς άσχετος κι εγώ δανείστηκα έναν router και αφού γέμισα ροκανίδια τον τόπο κατάφερα και άνοιξα μια τρύπα που (κατά πώς φαίνεται) χωράει το μαγνήτη. Κατά τα άλλα κόλλησα στο τρίψιμο που εξάντλησε τη λίγη έτσι κι αλλιώς υπομονή μου, παρόλο που έκανα ζαβολιές βάζοντας στο παιχνίδι και ηλεκτρική γυαλοχαρτιέρα.

 

Η τελική γνώμη που σχημάτισα είναι ότι η ιστορία είναι ΠΟΛΥ απαιτητική, θέλει πολύ μεράκι και ψάξιμο. Προσωπικά δε θα ξόδευα χρήματα για εργαλεία (που είναι ακριβά, κάποια από αυτά τουλάχιστο) πριν σιγουρευτώ ότι θα μπορέσω να τα αξιοποιήσω. Ελπίζω κάποτε να την τελειώσω  ;D

 

Καλή επιτυχία σ' όποιον το προσπαθήσει και μπράβο σ' όποιους το έχουν καταφέρει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λιγο παλιο το θεμα αλλα φιλε μη μασας,αν εχεις ορεξη μερακι και πιανουν λιγο τα χερια σου ολα γινονται!!

Σου παραθετω την πρωτη δικια μου κατασκευη,με ελαχιστα εργαλεια και μικρο μπατζετ μπορεις να κανεις παπαδες,ως τωρα η κιθαρα μου εχει κοστισει 50 ευρω(!)

 

http://www.sevenstring.org/forum/luthiery-modifications-customizations/134755-heavy-flyin-v-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου