Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με cpu στο nuendo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντησεις

Παραθέτω και εγώ τη λιγοστή εμπειρία από τα 9-10 project που έχω κάνει μέχρι στιγμής

Λοιπόν εμένα το freeze με έσωσε.................Το cpu μου βρίσκεται πλέον σε ανθρώπινα επίπεδα και έτσι μπορώ με άνεση πλέον να ολοκληρώσω τις υποτυπώδεις κατά τα άλλα μίξεις μου

Εναν πρώτο μπούσουλα που έχω βρει είναι

επεξεργασία του κάθε καναλιού ξεχωριστά (εφε, plug ins κλπ)

Στο τέλος ρύθμισεις εντάσεων και EQ

και έτοιμο το κομματάκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Πολυτιμο το noiz παντως

Εύχομαι παίδες κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά σε κάποιο live μου ή σε κάποιο δικό σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

40-50 midi και φορτωμένα με εφε, δίχως freeze και να τρέχουν όλα μαζί, απλώς δε γίνεται ούτε με σημερινούς υπολογιστές.

 

Ε ρε Boukas... απο το ενα ακρο στο αλλο... μιλαμε για κανα 8-10 vsti και τα υπολοιπα audio...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε, απλά να προσθέσω πως είναι πολύ παραγωγικό να χρησιμοποιούμε τα FX και τα Group channels.

Για παράδειγμα τα Reverb που ίσως είναι τα πιο απαιτητικά plugins δεν υπάρχει λόγος να τα χρησιμοποιούμε ως insert Fx, ένα για κάθε κανάλι στο μίκτη (εκτός εάν βέβαια υπάρχει σημαντικός λόγος), καλύτερα ως send Fx παίζοντας με την το Pre-Fader Post-Fader επιλογή και την ένταση του καναλιού που χειριζόμαστε.

Επίσης καλό είναι να ομαδοποιούμε κάποια κανάλια σε groups και να προσθέτουμε FX στα groups αντί σε κάθε κανάλι ξεχωριστά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε Boukas... απο το ενα ακρο στο αλλο... μιλαμε για κανα 8-10 vsti και τα υπολοιπα audio...  ;)

Και πάλι ακραίο το βρίσκω...(εννοειται δεν αμφισβητώ αυτά που λες) αν σκεφτει κανείς τις απαιτήσεις σε cpu των vst i στα οποία αναφέρθηκα τα οποία σε εκτενή χρήση ζορίζουν ακόμη και διπύρηνους.  Γιαυτό θα συμφωνήσω με boukas όχι θεωρητικά ,απλά από την 20 ετή μου εμπειρία με τα διάφορα cubase /nuendo (ξεκινώντας από το pro 24 στον ATARI εν έτει 1986)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ευτυχως ακομα τοτε δεν ειχαμε μπει σε αυτη την διαδικασια.. :P

 

Ετυχε να πεσει στα χερια μας ενα st με το pro-24 III.. καλο ηταν, ας πουμε βολικο αλλα νομιζω χρονοβορο για δουλειες... σε προσωπικη χρηση ηταν ας πουμε πιο ανετο.. μερικες φορες βεβαια η τεχνολογια σε παει λιγακι πισω πριν σε παει πιο μπροστα..

 

Οπως και να εχει.. στο θεμα μας.. νομιζω οτι με σωστο "προγραμματισμο" και στισιμο της δουλειας μπορεις να επεκτινεις αρκετα τις δυνατοτητες μιας μηχανης... ειτε ειναι [email protected] ειτε ειναι core 2 duo η quad στα 2.4 παλι...

 

ανεκαθεν αυτη η δουλεια ηταν θεμα προγραμματισμου... ετσι ειναι και τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε Boukas... απο το ενα ακρο στο αλλο... μιλαμε για κανα 8-10 vsti και τα υπολοιπα audio...  ;)

 

E... μα σου απάντησα ότι μάλλον εννοείς μερικά μιντι και audio τα υπόλοιπα και μου είπες λάθος εικασία, οπότε το πήγα στο άλλο άκρο  ;D ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες

Όπως είπαμε με το freeze πραγματικα βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση στο cpu και ta play back mou τα ακούω ως επί το πλείστον μια χαρα...........

Εχει παραμείνει ένα προβληματάκι ακόμα που πραγματικά δεν μπορώ να δώσω εξήγηση

όταν επέξεργόζομαι τις εικόνες όπως τη βασική με όλα τα κανάλια ή τους editors του κάθε καναλιού (επεξεργάζομαι εννοώ τις ανοιγοκλείνω τις μεγαλώνω τις μικραίνω πηγαίνω τη μπάρα δεξιά αριστερά κλπ............) τις περισσότερες φορές μόλις βάζω το play back αυτό ακούγεται όπως τραγουδι στο ραδιόφωνο όταν εισαι στα Τέμπη και δεν πιάνει καλά ο σταθμός (χρατσ χροyτσ και ιστορίες)

Κοιτάω το cpu και όλα είναι οκ.............

Εχεί κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει

Προς το παρόν έχω βρεί μια λύση αλλα εντελώς μπακαλίστικη

Πηγαινω και απενεργοποιώ την κάρτα ήχου και την ενεργοποιώ ξανά

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πιθανότητα είναι να χρησιμοποιεί κοινούς πόρους η κάρτα ήχου σου με την κάρτα γραφικών. Στην θέση σου  θα κοίταζα πρώτα αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου