Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή σε Frontman15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα ειναι σαν boost οταν θα βγαινουν οι διοδοι....

...δοκιμασε το και αν σου αρεσει μπορεις να προσθεσεις καπου ενα διακοπτη.

 

Αν χρησιμοποιησεις footswitch να μην ξεχασεις να βαλεις θωρακισμενο καλωδιο για να μην εχεις μετα προβληματα βομβου.

Θα προτεινα και παραλληλα στις διοδους ενα κεραμικο πχ 47ρ για πιο smooth overdrive. Μπορεις και να το δοκιμασεις με ή χωρις ή αλλες τιμες και να κρατησεις τελικα αυτο που θελεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρεψα!

 

Η πρωτη μετατροπη(σκετοι διοδοι) εγινε, και δουλεψε. Πολυ θορυβος οσο ανεβαινει το gain βεβαια. Τωρα θα προσθεσω το διακοπτακι, και και θα βαλω και ακομα ενα σετ διοδων, διαφορετικων, και θα αλλαζω μεταξυ των ζευγαριων με αλλο διακοπτακι.

 

Σχετικα με τον πυκνωτη, ο πιο μικρος που εχω στην παρουσα φαση ειναι γυρω στα 2nF. Να τον βαλω? Επισης, τι γινεται οσο μικραινει η τιμη του πυκνωτη, και τι οσο μεγαλωνει?

 

Οσο για το footswitch, προς το παρων μενει στην ακρη :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα μικρος 2 νανο... ειναι περιττο.

O πυκνωτης σε αυτη τη θεση "μαλακωνει" τις γωνιες του κλιπαρισμενου σηματος. Με αποτελεσμα να εχεις πιο smooth overdrive.

Προσοχη ομως γιατι λειτουργει και ως φιλτρο υψηλων (αν δεν κανω λαθος) σε συνδιασμο με τον τελεστικο. Οποτε οσο μεγαλωνει η τιμη του θα κοβονται περισσοτερες υψηλες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν εγραψες 47pF. Τα πικο δεν ειναι μικροτερα απο τα νανο ???

 

Παρεπιπτοντως, η εναλλαγη των διοδων δε μου δουλευει :-\. Βεβαια, δε σκεφτηκα το ενδεχομενο να ειναι ιδιες, αν και εξωτερικα δεν ειναι.

Ενα προχειρο σχημα του πως ειναι συνδεμενες.

Τα Α και Β συνδεονται παραληλα με την R22.

 

Σε οποια θεση και να ειναι ο διακοπτης, ο ηχος μου μενει ιδιος...

diodes_switch.jpg.5098bdf6e872f6126aa763e5f6428317.jpg

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο! Μπερδευτικα με τα νανο πικο κτλ

Ειχα στο μυαλο μου το 47 και σκεφτηκα οτι το 2 ειναι πολυ μικρο....

 

Αν οι διοδοι ειναι Si και ανοιγουν στα 0.6V δεν θα αλλαζει τιποτα. Θα ειναι ακριβως το ιδιο. Δοκιμασε Γερμανιου (αν βρεις)  ή/και LED (διαφορα χρωματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, απο βδομαδα που ξεμπερδευω με την εξεταστικη, θα δοκιμασω με led που εχω διαθεσιμα(αυτα που ξηλωσα ;D).

 

Στην παρουσα φαση που τον μαζεψα, αλλαξα το διακοπτακι των διοδων και εκανα αυτο για για in/out για τις διοδους, μιας που χωραει και στην προσοψη.

 

Με τις διοδους μεσα στο κυκλωμα, εχω απειρο drive, σε λογικες εντασεις. Οταν οι διοδοι ειναι εκτος κυκλωματος, με το gain κλειστο, το volume του drive παιζει σαν ενα καθαρο καναλι(πολυ πιο υσηχο, και με λιγο διαφορετικο eq). Οσο ανεβαινει το gain, η ενταση ανεβαινει απαγορευτικα πολυ(οχι μονο λογο σπιτιου, αλλα και για τα αυτακια μου). Με το λιγο πειραγμα που εκανα, βρηκα να μου αρεσει ο ηχος με το gain στο 7-8, και το volume αναγκαστικα κοντα στο 1 και κατι. Πολυ καλο overdrive, που μοιαζει αρκετα στο βασικο βρωμικο που εχω στην πεταλιερα μου( ;D ;D ;D).

 

Μετα απο αυτο το βομβαρδισμο, ακομα μια (ναι,ναι!) ερωτηση!

Σχετικα με το footswitch. Η ιδεα που ειχα, τωρα που ξανακοιταξα πιο προσεχτικα στο schematic, αποριπτεται, απλα γιατι δε θα δουλευει :P.

Αny suggestions? ::)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου