Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι προενίσχυση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες. Στήνω σιγά σιγά εξοπλισμό για καμια ηχογραφησούλα στο σπίτι (κιθάρας κυρίως) Έχω την audio pro-fire 610 κάρτα ήχου, ένα σχετικά δυνατό PC και έναν blackstar HT - 5 Combo, όπως και μερικά πεταλάκια και μικρόφωνο, κλασσικά, ένα 57άρι. Και η επίμαχη ερώτηση! Χρειάζομαι προενίσχυση για να παίρνω ένα καλό σήμα από τον ενισχυτή? Η κάρτα ήχου βασικά, διαθέτει προενίσχυση, αλλά δεν είμαι γνώστης του θέματος για να αξιολογήσω την ποιότητά της. Κρίνετε απαραίτητη την αγορά μιας προενίσχυσης για την δουλειά μου? Εαν ναι, ριχτε και καμια πρόταση, με εύρος τιμής 100 - 300 γιούρος. Ευχαριστώ ποκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to pio sosto tha itan na kaneis dokimes me ton idi yparxon eksoplismo kai meta na vgalei symperasmata gia to an thes kati kalytero..gnomi mou einai an ksekinas tora ti fasi mi pas se kapoia agora...mathe na pairneis  ixo apo mikrofona kai enisxytes kai meta an de se ikanopoiei to apotelesma iveltiose ti texniki sou i ton eksoplismo sou i kai ta dyo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες. Στήνω σιγά σιγά εξοπλισμό για καμια ηχογραφησούλα στο σπίτι (κιθάρας κυρίως) Έχω την audio pro-fire 610 κάρτα ήχου, ένα σχετικά δυνατό PC και έναν blackstar HT - 5 Combo, όπως και μερικά πεταλάκια και μικρόφωνο, κλασσικά, ένα 57άρι. Και η επίμαχη ερώτηση! Χρειάζομαι προενίσχυση για να παίρνω ένα καλό σήμα από τον ενισχυτή? Η κάρτα ήχου βασικά, διαθέτει προενίσχυση, αλλά δεν είμαι γνώστης του θέματος για να αξιολογήσω την ποιότητά της. Κρίνετε απαραίτητη την αγορά μιας προενίσχυσης για την δουλειά μου? Εαν ναι, ριχτε και καμια πρόταση, με εύρος τιμής 100 - 300 γιούρος. Ευχαριστώ ποκαταβολικά...

 

Η κάρτα σου έχει μια χαρά προενισχυτές για τη δουλειά που θέλεις να κάνεις. Αν δεν κάνω λάθος ο Blackstar έχει και DI έξοδο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (και για silent ηχογραφήσεις!  ;)).

 

Θα έλεγα λοιπόν να κρατήσεις τα λεφτά σου για (μελλοντικά) κάποιο πυκνωτικό μικρόφωνο για φωνητικά, ακουστικά όργανα, κλπ.  ;) Και φυσικά, αν δεν έχεις ήδη κάποια αξιοπρεπή μόνιτορς ή/και ακουστικά αυτή θα έπρεπε να είναι η πρώτη μέριμνά σου.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Genius, μπορείς να μου κάνεις λίγο πιο λιανά το θέμα με το DI output??? Γτ δεν βλέπω κτ τέτοιο στον ενισχυτή μου... (Παρεπιπτόντως χθες μου αφίχθηκε - με γειά μου) Μήπως μου διαφεύγει κτ, ή εσύ κάνεις λάθος? Θενξ για τις συμβουλές σας so far... πρεπιπτόντως, από μόνιτορ είμαι κομπλέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Genius, μπορείς να μου κάνεις λίγο πιο λιανά το θέμα με το DI output??? Γτ δεν βλέπω κτ τέτοιο στον ενισχυτή μου... (Παρεπιπτόντως χθες μου αφίχθηκε - με γειά μου) Μήπως μου διαφεύγει κτ, ή εσύ κάνεις λάθος? Θενξ για τις συμβουλές σας so far... πρεπιπτόντως, από μόνιτορ είμαι κομπλέ...

 

Μπα, όχι, δεν κάνω λάθος.  ;D

 

Ο ενισχυτής σου κάπου έχει μια έξοδο που λέει "emulated output and headphones". Ε, αυτό είναι το direct out.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου