Προς το περιεχόμενο

blues απ' ολα για την aria


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Trigga μην παρασύρεσαι από όλους αυτούς τους ατάλαντους. Συνέχισε τη jazz...τι δουλειά έχεις με τα blues? Άντε να κατέβεις στη smooth jazz, όχι παρακάτω σε παρακαλώ. Τα πήγαινες τόσο καλά...ξανακύλισες!! :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι τζαζμπλουζ οντιοστακό.Ειναι ψηλα ο τεμπος κ εχω 2 μερες που ασχολουμαι με το μπασο.Τοσο τραγικα που τα παρουσιαζεις δεν ειναι αλλα εχει σημεια που ειναι οτι νανε.

 

Αν σε 2 μερες βγαινει ετσι φανταζομαι οτι θα το βρω σε λιγο καιρο.

 

Ειναι δαχτυλα 2 κλασσικα.Ειναι δυσκινητο το πραμα γιατι αυτο με τα 2 δαχτυλα κ τα mute πρωτη φορα τα ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ πέστο και ρέγγε αμα σε κάνει κέφι, εκεί θα τα χαλάσουμε;

 

Εγώ δεν ανέφερα σχεσεις ημέρες ενασχόλησης / απόδοση.

Το βαλες και ζήτησες γνώμη. Και λέω.

Θέλει λίγο πιο κάτω (ένταση)

Θέλει λίγο πιο λίγο (από νότες)

Θέλει λίγο πιο πάνω (στο ρυθμό)

Για δυο μέρες είναι πολύ καλά.

Και εις ανώτερα

Να σε χαιρόμαστε.

 

Το φτιαξα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί δεν μπορώ να το ακούσω με τίποτα σαν blues? Πολύ λίγα σημία μου έκαναν λίγο. Όλο το υπόλοιπο και κυρίως το Μπάσο και τα Drums μου κάνουν μια λίγο απροσδιόριστη jazzιλα με διάφορα μπουρδουκλώματα ;D :-X.

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξεις blues, πρέπει να έχεις φάει ξύλο, να έχεις πεινάσει και να σου πηδάει ένας άλλος μαύρος τη γυναίκα...τα έχουμε πεί 1.000.000 φορές αυτά εδώ μέσα...

 

Να μην εχεις λεφτα,να χαλασει το αυτοκινητο στη μεση του πουθενα και να πας 102989χιλιομετρα με τα ποδια,να σου παρουν το σπιτι,να ψοφησει ο σκυλος σου κλπ κλπ...

 

Πλακα πλακα ο δασκαλος μου μού ειπε:"Για να παιξεις blues πρεπει να τα ακους μεχρι να μαυρισεις και μετα αν τα ζησεις κιολας ίσως τα καταφερεις"

 

Καλή προσπαθεια trigga και σε δυσκολο θεματακι!

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παραληρημα ειναι αυτο με τις φυλακες και τα λοιπα. Αν ειναι απλα πλακα, θα προτιμουσα να την διαβασω σε αλλο thread, η σε αυτο το thread οταν ομως εξαντληθει ο σχολιασμος επι του clip.

Anyway, κολλημα με το τι ειναι blues και τι δεν ειναι. Φρασεις οπως ''αυτο ειναι jazz δεν ειναι blues'' μου ακουγονται καπως περιεργες. Κι αυτο γιατι οι δυο αυτοι οροι εχουν εντελως διαφορετικη φυση. Ο ορος blues ειναι πλεον μουσικος ορος(ασχετα απο που ξεκινησε) και αναφερεται σε μια συγκεκριμενη αρμονικη διαδοχη που περιεχει τις βαθμιδες Ι7-ΙV7-V7 και ολοκληρωνεται σε 12 μετρα(φυσικα υπαρχουν παραλλαγες ως προς τα ακκορντα και τα μετρα). Ο ορος jazz δεν ειναι μουσικος ορος. Γιαυτο οταν τζαμαρουμε με καποιον και του πουμε παμε ενα blues απο ντο, θα ξερει που να κινηθει, ενω αν του πουμε παμε ενα jazz απο ντο απλα θα μας κοιταξει περιεργα. Ενα jazz κομματι λοιπον μπορει να ειναι blues(αν ακολουθει το δωδεκαμετρο), μπορει να ειναι Bossa, μπορει να ειναι rock, μπορει να ειναι swing και αλλα πολλα. Εκτος αν blues θεωρειτε μονο τα bbking blues, ενω τα charlie parker blues δε σας λεν τιποτα :)

Τωρα αν το κομματι του trigga ειναι γραμμενο στο δωδεκαμετρο, γιατι με μπερδεψε, τοτε βεβαια ειναι blues.

Αρκετα ομως μ'αυτα. Για το clip. Θα ελεγα οτι μαλλον χρειαζοταν λιγη παραπανω δουλιτσα :). Οπως ειπα πριν, με μπερδεψε λιγο. Ειδικα το μπασο. Σα να μην ηταν μελετημενη η γραμμη του και πολλες φορες πατουσε ''οπου να΄ναι?''. Δεν ξερω κιολας, μπορει να κανω και λαθος. Επισης τα ρυθμικα ηθελαν λιγακι περισσοτερη προσοχη. Η κιθαρα ειχε καλο ηχο και σε γενικες γραμμες ηταν καλη αλλα και εκει ακουσα ημιτελεις φρασεις και ασταθη ρυθμικα. Ωστοσο νομιζω πως ηταν μια γενικα καλη προσπαθεια, (εγω δεν επιχειρω καν να ακουμπησω μπασο), και οτι η δυναμικη σου λεει οτι συντομα θα το εχεις ολοκληρωτικα!

Ολα τα παραπανω αποτελουν προσωπικες αποψεις σε θεματα πολυ υποκειμενικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τον μεστό και λακωνικό σου λόγο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τον μεστό και λακωνικό σου λόγο.

Ελπιζω να μη το λες ειρωνικα :-[

Ειναι χαρα μου να συμμετεχω σε ο,τι νομιζω οτι γνωριζω και κυριως να διαβαζω και να μαθαινω ο,τι δε γνωριζω. Κι εγω λοιπον ευχαριστω ολα τα ατομα που συμμετεχουν στις συζητησεις, ανεβαζουν clips(βλεπε trigga και αλλους) και δινουν τη δυνατοτητα να μαθαινουμε πραγματα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι παραληρημα ειναι αυτο με τις φυλακες και τα λοιπα. Αν ειναι απλα πλακα, θα προτιμουσα να την διαβασω σε αλλο thread, η σε αυτο το thread οταν ομως εξαντληθει ο σχολιασμος επι του clip.

 

 

Πλακα κανουμε...Ημαρτον! :) :) :)

 

Ο ορος jazz δεν ειναι μουσικος ορος.

 

Δεν συμφωνω...Ειναι οπως και στα αλλα ειδη...Δηλαδη στο jammaρισμα σε rock θα ξερεις ακριβως τι να παιξεις???

 

Μπορει να ειναι classic,hard,progressive και οποιοδηποτε αλλο ειδος rock εχει "εφευρεθει"

 

Ολα τα ειδη εχουν τις παραλλαγες τους,ακριβως επειδη το ενα δανειζεται στοιχεια απο το αλλο...

 

Εγω το κλιπακι το ακουσα σαν blues...Καποιος αλλος μπορει να το ακουσει σαν jazz

Το θεμα ειναι αν ηταν καλο αυτο που ακουσαμε...Αν "πατουσε" πανω σε αυτο που ηθελε να παιξει...

 

Ενα jazz κομματι λοιπον μπορει να ειναι blues(αν ακολουθει το δωδεκαμετρο), μπορει να ειναι Bossa, μπορει να ειναι rock, μπορει να ειναι swing και αλλα πολλα.

 

Blues:Derivative forms:Bluegrass · Jazz · R&B · Rock and roll · Rock music

 

Παραγωγα ειδη των Blues δηλαδη...Το ακριβως αντιστροφο κατα τη γνωμη μου (παραλειποντας τη χρονολογικη σειρα με την οποια εμφανιστηκε το καθε ειδος) μπορει να πει καποιος και για τα αλλα ειδη μουσικης...

 

Οποτε δεν ειναι η jazz blues αν παιχτει σε δωδεκαμετρο,όπως δεν θα ηταν και π.χ. η blues rock αν παιζοταν ας πουμε μονο με πεμπτες

 

Εχει να κανει καθαρα απο ποια σκοπια το ακουει ο καθενας...

 

Αλλιως,αν παιξεις τον Ρουβα με πεμπτες και overdrive θα ειναι rock....

 

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου