Προς το περιεχόμενο

Καλλίφωνοι κιθαριστες


acidhoh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Edit: Σόρρυ, τώρα είδα πως μιλάς για βιρτουόζους. οπότε μάλλον οι της folk είναι άκυροι (αν και μου αρέσουν και κιθαριστικά προσωπικά)

 

Γιατί?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί?

 

dont get me wrong, τους θεωρώ εξαιρετικούς κιθαρίστες κάποιους από αυτούς, απλά δεν είναι βιρτουόζοι με την έννοια του σολίστα, όπως ίσως εννούσε ο thread-starter.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καθόλου δεν σε στραβοπιάνω, απλά πρέπει να τελειώσει πια αύτό το θέμα. Όλοι ξέρουμε, και έχει συζητηθεί και αρκετά και εδώ και αλλού, ότι η folk μουσική κάθε χώρας έχει στους κύκλους της μερικούς φοβερούς μουσικούς. Γιατι δηλαδή αυτοί οι μουσικοί να μην είναι στην ίδια στάθμη με τους "άλλους", αφού αποδείξει ότι μπορούν να σταθούν και να παίξουν φοβερή μουσική, μόνοι τους ή μέσα σε οποιοδήποτε σύνολο?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καθόλου δεν σε στραβοπιάνω, απλά πρέπει να τελειώσει πια αύτό το θέμα. Όλοι ξέρουμε, και έχει συζητηθεί και αρκετά και εδώ και αλλού, ότι η folk μουσική κάθε χώρας έχει στους κύκλους της μερικούς φοβερούς μουσικούς. Γιατι δηλαδή αυτοί οι μουσικοί να μην είναι στην ίδια στάθμη με τους "άλλους", αφού αποδείξει ότι μπορούν να σταθούν και να παίξουν φοβερή μουσική, μόνοι τους ή μέσα σε οποιοδήποτε σύνολο?

 

Για τον ίδιο λόγο που οι ρυθμικοί δεν θεωρούνται πλέον κιθαρίστες...  ::)

Τρέχα γύρευε...

 

Επί του θέματος, ο θεός DeGarmo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μοναδικος ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ κιθαριστας που εχει κανει "πραγματικη" καριερα τραγουδιστη ( και που πραγματικα δεν ξερω αν ειναι καλυτερος κιθαριστας απο τραγουδιστης)

ειναι ο... George Benson.

Τα πολλα φραγκα τα εβγαλε (βγαζει) σαν τραγουδιστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε (σε τυχαία σειρά):

 

- Gary Moore (όσο φοβερός κιθαρίστας, άλλο τόσο φοβερός τραγουδιστής... τρομερή δύναμη σε όλα αυτός ο άνθρωπος)

- Jimi Hendrix (δύσκολα βρίσκεις κάποιον να κάνει τέτοιες ερμηνείες... και απίστευτη σύνδεση του παιξίματός του με τη φωνή του)

- Stevie Ray Vaughan (respect σε όλα, απλά θεός)

- Eric Clapton (κατ'εμέ καλύτερος τραγουδιστής από ό,τι κιθαρίστας... όχι ότι υστερεί σαν κιθαρίστας ο άνθρωπος)

- Eric Johnson (εδώ τα σχόλια είναι περιττά για τι κιθαρίστα μιλάμε... Εγώ το θεωρώ και πάρα πολύ καλό τραγουδιστή, αν και πιθανολογώ ότι σε κάποιους η ερμηνεία του φαντάζει λίγο soft)

- The Edge (εκτός από την υπερπαραγωγή που βγαίνει από την κιθάρα του, είναι και τέλειος στα background vocals)

- Richie Sambora (ο ορισμός του υποδειγματικού rock κιθαρίστα που κάνει ταυτόχρονα και τέλεια φωνητικά)

- Steve Lukather (παρόμοια περίπτωση με την παραπάνω, με τη διαφορά ότι σαν κιθαρίστας είναι "μύθος", ενώ η φωνή του είναι περισσότερο βραχνιά και "αλήτικη")

- George Benson (μπορεί να μην είμαι πολύ μεγάλος φαν ολόκληρης της δισκογραφίας του, αλλά ο άνθρωπος είναι σε άλλα επίπεδα και σαν κιθαρίστας και σαν τραγουδιστής... τέτοιοι μουσικοί είναι ένας στα 6 δις)

- Prince (τεράστιος μουσικός, με τρομερό χαρακτήρα και σαν κιθαρίστας και σαν τραγουδιστής)

- Brian May (εκτός από την επιβλητική κιθαριστική του παρουσία, σούπερ και σαν τραγουδιστής... γενικώς μεγάλη μορφή)

- Mark Knopfler (σούπερ κιθαρίστας και τραγουδιστής, τεράστιος frontman... μουσικάρα εν'ολίγοις)

- Richie Kotzen (μπορεί να μην έχω ακούσει κάτι δικό του που να μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά είναι και βιρτουόζος κιθαρίστας και έχει και φωνή ο άνθρωπος)

- Rory Gallagher (ιδιαίτερος κιθαρίστας, το ίδιο και τραγουδιστής)

 

Νομίζω ότι μπορούν να αναφερθούν κι άλλα ονόματα όπως ο David Gilmour, ο Joe Bonamassa, o John Mayer και άλλοι, αλλά επειδή δεν τους έχω ακούσει πολύ σαν τραγουδιστές δεν έχω πλήρη άποψη. Αυτά από μένα.

 

Υ. Γ. Προσωπικά γουστάρω πολύ κάτι τέτοια θέματα, αλλά αυτά δεν είναι για το Noiz Cafe; Τι δουλειά έχει εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου