Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Boss GT-10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατα την γνωμη μου το να βαλεις τα ποντεσιομετρα ολα στο μηδεν η ολα στο τερμα η ολα στην μεση για να μην χρωματιζει δεν ισχυει.

 

Καλυτερα αμα θες να δοκιμασεις κατι να τα βαλεις εκει που συνηθως παιζεις και μετα να πειραματιστεις με την πεταλιερα και αν και τοτε δεν σου κατσει πειραξε τον ενυσχητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H gt10 δεν μ'αρέσει αν και έχει πολύ πράμα πάνω της οπότε όλο και κάτι θα βγάλεις εν καιρό.Η λύση πλέον απο όσα διαβάζω και έξω είναι το digitech rp1000 το οποίο λένε οτι είναι καμία σχέση με τα παλια της ίδιας εταιρίας και μαλιστα σε διαφορα φορουμ λένε οτι είναι καλύτερο απο την tonelab για χρήση με καλό ενισχυτη.Είναι ένας συνδυασμός λογικής m13 με κλασσική πεταλιέρα.Προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει ο τροπος που χρησιμοποιει το 4 cable κάνοντας και pre amp bypass παιζοντας όλα τα μοντελάκια και εφφέ απευθειας στη λουπα χωρις να περνας απο τη  προενισχυση.και λένε οτι απο ήχο ειναι φοβερή.Για ρίξε μια αυτιά μιας και και που ως τεχνολογια είναι και πιο φρέσκια απο τα υπόλοιπα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H gt10 δεν μ'αρέσει να και έχει πολύ πράμα πάνω της οπότε όλο και κάτι θα βγάλεις εν καιρό.Η λύση πλέον απο όσα διαβάζω και έξω είναι το digitech rp1000 το οποίο λένε οτι είναι καμία σχέση με τα παλια της ίδιας εταιρίας και μαλιστα σε διαφορα φορουμ λένε οτι είναι καλύτερο απο την tonelab για χρήση με καλό ενισχυτη.Είναι ένας συνδυασμός λογικής m13 με κλασσική πεταλιέρα.Προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει ο τροπος που χρησιμοποιει το 4 cable κάνοντας και pre amp bypass παιζοντας όλα τα μοντελάκια και εφφέ απευθειας στη λουπα χωρις να περνας απο τη  προενισχυση.και λένε οτι απο ήχο ειναι φοβερή.Για ρίξε μια αυτιά μιας και και που ως τεχνολογια είναι και πιο φρέσκια απο τα υπόλοιπα.

 

+1 ρε παιδια καποιος που την εχει ας πει μερικα λογια να μας κατατοπισει

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys.. Αρκετά κατατοπιστικές και ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας... Να αναφέρω οτι σκοπεύω να την χρησημοποιώ κατευθείαν συο λαπτοπ μέσω usb, πότε ουσιαστικά δεν τίθεται θέμα χρωματισμού από ενισχυτή γιατί πολύ δεν θα υπάρχει ενισχυτής, μόνο ο ήχος της GT-10. Επίσης απο ότι κατάλαβα δεν κατάφερα να βρώ κάποιον κάτοχό της να μοιραστεί και αυτός μαζί μας τις σχετικές του εμπειρίες... :p Όσο για το αν θέλεις να την συνδέσεις σε ενισχυτή, έχω την εντύπωση οτι ο καλύτερος τρόπος είναι να την καρφώσεις στο return (εάν χρησημοποιείς εξομοιώσεις ενισχυτών) ή με την μέθοδο των τεσσάρων καλοδίων αν θέλεις να απομονώσεις το preamp του ενισχυτή σου και να το χρησημοποιείς κατά βούληση, am i right? Παρένθεση το τελευταίο... Μην ξεχνάμε την ουσία του θέματος η οποία έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητα της παραμόρφωσης που μπορεί να αναπαραχθεί μέσω της GT0-10 (για τα υπόλοιπα, δλδ Modulation, reverbation, delay effects κτλπ είμαι σχεδόν σίγουρος οτι απλά τα σπάνε και λέω σχεδόν γιατί δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αν και δεν την έχω (την έχω βέβαια ακούσει) αλλά έχω φάει και εγώ δεν ξέρω πόσο χρόνο προσπαθώντας να βγάλω ήχο με πεταλιέρες, ένα έχω να πω.

Είναι σωστά μηχανήματα, προσφέρουν πολλά με λίγα χρήματά κλπ κλπ, ευκολίες, sync με κομμάτια, μπλα μπλά μπλά, fx-loops, κλπ όλα ωραία και καλά, ΑΛΛΑ δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος που έχει ενισχυτή να ικανοποιηθεί απο ψηφιακές εξομοιώσεις ενισχυτών και καμπίνων και παραμορφώσεων.

Καταρχήν ποιός ποτέ είπε πως οι άπειρες επιλογές είναι κάτι καλο, με 40 ενισχυτές και 50 καμπίνες και 25 πεταλάκια το πιο πιθανό είναι να χάσεις πάρα πολύ χρόνο δοκιμάζοντας και δοκιμαζοντας αλλά εν τέλει το αποτέλεσμα σε αυτό τον τομέα να μην είναι καλό αφού όσες πιθανότητες και αν έχεις δεν υπαρχει διαφορά, αφου η τεχνολογία απο πίσω είναι μία, είναι ψηφιακή και σε αυτόν τον τομέα δεν έχει ακόμα κάνει βήματα ώστε να ανταγωνιστεί επάξια το αναλογικό. Για κάθε είδους εφέ πέρα απο τον βασικό σου ήχο συμφωνώ πως οι πεταλιέρες και το ψηφιακό γενικότερα στέκεται αξιοπρεπώς, οπότε η συμβουλή μου θα ήταν (αν βέβαια σκόπευες να χρησιμοποιήσεις ενισχυτή) να πάρεις όποια πεταλιέρα σου κάθεται καλύτερα, απλά πρόσθεσε 1 ή 2 ή 3 πετάλια αναλογικά πρίν απο αυτή για τον βασικό σου ήχο και μετά κάνεις ό,τι θέλεις.

Συγνώμη για την άσχετη απάντηση αλλά πραγματικά είναι κάτι που πιστεύω πολύ έντονα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το ετσι ρε συ.Τοτε σιγουρα όχι τη gt10.Ειλικρινα για direct στον υπολογιστη δεν είναι η καλύτερη λύση.H Tonelab(πλην της ST) απο την άλλη δεν έχει USB που είναι η καλύτερη λύση σαν πεταλιερα(λόγο λαμπίτσας) σε pc....το Rp1000 δεν ξέρω πως ακούγεται σε Pc αλλά απο τα βιντεο και τα samples(τα samples στο site ειναι γραμμένα direct) σαφώς καλύτερα απο την GT10 και έχει usb...

 

http://www.digitech.com/products/Multi-Effects/Flash_Demo/RP1000/RP1000Beatty_MP3.php

 

Αν εχεις καμια κάρτα με είσοδο που να βάζεις την κιθάρα σκέψου και τη λύση guitar rig 4 με την πεταλιέρα του. 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αφου πηρες τις...εγκυρες γνωμες ατομων που ΔΕΝ την εχουν.... :o ακου και μερικα κλιπς απο ατομα που ΟΝΤΩΣ την εχουν ;D

 

http://www.youtube.com/results?search_query=boss+gt10&search_type=&aq=f

 

για να μη κουραζεσαι ισχυει αυτο που ο ιδιος ειπες

 

Προσωπικά πιστεύω πως με 25 τύπους από πεταλάκια παραμορφόσεων και 40+ ενισχυτές δύσκολα να μην μπορείς να πετύχεις τον ήχο που αναζητείς.

 

φτανει βεβαια να ΕΧΕΙΣ το...μηχανισμα και να το εχεις ΨΑΞΕΙ (δηλ.να το χρησιμοποιεις σωστα).

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H gt10 δεν μ'αρέσει αν και έχει πολύ πράμα πάνω της οπότε όλο και κάτι θα βγάλεις εν καιρό.Η λύση πλέον απο όσα διαβάζω και έξω είναι το digitech rp1000 το οποίο λένε οτι είναι καμία σχέση με τα παλια της ίδιας εταιρίας και μαλιστα σε διαφορα φορουμ λένε οτι είναι καλύτερο απο την tonelab για χρήση με καλό ενισχυτη.Είναι ένας συνδυασμός λογικής m13 με κλασσική πεταλιέρα.Προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει ο τροπος που χρησιμοποιει το 4 cable κάνοντας και pre amp bypass παιζοντας όλα τα μοντελάκια και εφφέ απευθειας στη λουπα χωρις να περνας απο τη  προενισχυση.και λένε οτι απο ήχο ειναι φοβερή.Για ρίξε μια αυτιά μιας και και που ως τεχνολογια είναι και πιο φρέσκια απο τα υπόλοιπα.

 

Φιλε μου κατι δεν σου  εχουν πει σωστα.Η gt 10 οχι μονο αξιοποιει στο επακρο την 4cable method αλλα δινει και τη δυνατοτητα να βαλεις ΠΡΙΝ τη λουπα του ενυσχητη

ΟΤΙ εφφε γουσταρεις απο αυτα που εχει(volume pedal,whawha ,whammy,distortion,compresor,EQ)κτλ και φυσικα με οποια σειρα εσυ θελεις,και ΜΕΤΑ απ΄αυτην ΟΤΙ ΑΛΛΟ τραβα η ψυχη σου (delay,reverb,chorus και τελος παντων 40 διαφορετικα moulation effects)

 

ps1-Δεν ξερω τι αυτια εχουν μερικοι αλλα εγω μετα απο 27 χρονια που παιζω και

     πιστεψτε με εχω παιξει με πολλααα πεταλια βρισκω τα distortion της αρτια,τα δε

     υπολοιπα εφφε της καταπληκτικα.

ps2-ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ οσοι δεν εχουν χρησιμοποιησει καποιο μηχανημα καλο ειναι να ειναι

     λιγο πιο φειδωλοι στη γνωμη τους για αυτο,οι δε κατεχοντες (ειδικα πεταλιερες

     καλο ειναι να ΔΙΒΑΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟ MANUAL) πριν κατα-κρινουν τοσο σοφιστικε

     και προσεγμενα εργαλεια.

ps3-H Boss gt10 direct σε υπολογιστη εχει καταπληκτικο ηχο ειτε μεσω usb

    ειτε κατευθειαν στο line in (παντα κατα την ταπεινη μου αποψη)  

     

ps4-Πολλα εγραψα και κουραστικα ,παω να πιω καφεδακι..... ;D

 

www.myspace.com/kouroubela

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου κατι δεν σου  εχουν πει σωστα.Η gt 10 οχι μονο αξιοποιει στο επακρο την 4cable method αλλα δινει και τη δυνατοτητα να βαλεις ΠΡΙΝ τη λουπα του ενυσχητη

ΟΤΙ εφφε γουσταρεις απο αυτα που εχει(volume pedal,whawha ,whammy,distortion,compresor,EQ)κτλ και φυσικα με οποια σειρα εσυ θελεις,και ΜΕΤΑ απ΄αυτην ΟΤΙ ΑΛΛΟ τραβα η ψυχη σου (delay,reverb,chorus και τελος παντων 40 διαφορετικα moulation effects)

 

ps1-Δεν ξερω τι αυτια εχουν μερικοι αλλα εγω μετα απο 27 χρονια που παιζω και

     πιστεψτε με εχω παιξει με πολλααα πεταλια βρισκω τα distortion της αρτια,τα δε

     υπολοιπα εφφε της καταπληκτικα.

ps2-ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ οσοι δεν εχουν χρησιμοποιησει καποιο μηχανημα καλο ειναι να ειναι

     λιγο πιο φειδωλοι στη γνωμη τους για αυτο,οι δε κατεχοντες (ειδικα πεταλιερες

     καλο ειναι να ΔΙΒΑΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟ MANUAL) πριν κατα-κρινουν τοσο σοφιστικε

     και προσεγμενα εργαλεια.

ps3-H Boss gt10 direct σε υπολογιστη εχει καταπληκτικο ηχο ειτε μεσω usb

    ειτε κατευθειαν στο line in (παντα κατα την ταπεινη μου αποψη)  

     

ps4-Πολλα εγραψα και κουραστικα ,παω να πιω καφεδακι..... ;D

 

 

Είπα τιποτα για τα 4 καλώδια της gt10;Είπα οτι μ΄'αρέσει το pre amp bypass στo rp1000 προσπερνας δηλαδη εντελώς την προενίσχυση του ενισχυτή οταν θέλεις να παίξεις με τα amp μοντελάκια.Το τι κάνει η gt10 ναι τα ξέρω και για τη σειρα κτλ...ξεχασα να πάρω πιστοποιηση εγκυρότητας όμως....

 

Τωρα ρε SF και Κοσμα αν στο λινκ που παρατέθηκε σας αρέσει πολύ αυτό που ακουτε εγω πάω πάσο...εμένα πάλι όχι,εχω ακουσει και καλύτερα, τι να κάνουμε δηλαδή;Περι ορέξεως....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου