Προς το περιεχόμενο

Custom αριστεροχερη Tim Ellis Les Paul απο Αγγλία.


MPAMPoULAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173649.0

δεν χάνεις τίποτα, να στείλεις ένα pm σε αυτό το μέλος του forum.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@ Jasemeister:[/b]

συμφωνώ για τις Tokai άλλα το χρώμα είναι μόνο ασπρο και κλασικό burst που έχω ειδή.

Όσο για τις Ltd για.. δείξε κανένα μοντέλο

 

Στα γρήγορα βρήκα αυτή:

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-ec-1000-lh-left-hand-electric-guitar-vintage-black--47019

 

Δεν βρίσκω το αντίστοιχο που έβγαινε με Seymour Duncan μαγνήτες και σεξουλιάρικο quilt top...

 

Επίσης πολύ σέξυ (αλλά bolt-on):

 

http://www.thomann.de/gr/duesenberg_starplayer_special_black_lh.htm

 

Αλλιώς με 200 Ευρώ παραπάνω πας σε Gibson LP Studio.

 

Πάντως από την πρόχειρη ματιά που έριξα, σα να έχει "μαζέψει" η ποικιλία στα τύπου LP σ'αυτά τα λεφτά από τότε που είχα κοιτάξει τελευταία φορά...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν ήχο? Τον ήχο τον κάνουν οι μαγνήτες και ο ενισχυτής.

tapedshut.gif

 

Μόνο η rosewood ταστιέρα με ψιλοχαλάει, αν ήταν ebony θα ήταν κατ'εμέ φοβερό όργανο  :)

 

γιατί ακριβώς σε χαλάει το rosewood ??

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει, γιατί πρέπει να πάς σε handmade custoμιές...δεν σε καλύπτει κανένα εργοστασιακό μοντέλο?

 

+752

 

Πάντως αν στα 1000 ευρώ παίρνει όντως hand-made γιατί όχι; Επειδή τα ξύλα είναι κινέζικα;

 

Ναι, ακριβώς.

 

και τέλος η Gibson Studio που είναι...Gibson Studio και έχει και 1175€ στο Θωμά

 

ναι, είναι ελάχιστα ακριβότερη, αλλα το πρόβλημα ποιο είναι, πως πρόκειται για τη Studio ?

 

Α ωραία βλέπω πως αν πάρεις την epi custom θα δώσεις παραπάνω λεφτά για να αλλάξεις τους μαγνήτες οι οποίοι είναι..... ίδιοι με αυτούς της gibson lp studio που επίσης ενδιαφέρεσαι (alnico humbuckers)  ;D

 

και ξανα tapedshut.giftapedshut.gif

 

Οκ, ξέρω πως είμαι εριστικός με τα παραπάνω, αλλα ας το δούμε λίγο απλά: εχεις μια epiphone, οκ, και προφανώς σου αρέσουν γενικά οι Les Paul.

Γιατί δεν πάς κάπου να ακούσεις μια ρημαδο Gibson (ναι, υπάρχουν αριστερές στην Αθήνα) να δείς αν σου κάνει κουκου ή όχι, και ΥΣΤΕΡΑ να αρχίσεις τις....custom αναζητήσεις ? ? ? ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ακριβώς σε χαλάει το rosewood ??

 

γιατί έχω συνηθίσει τον έβενο και γενικά η ταστιέρα της gibson μου κάθεται καλύτερα στα δάκτυλα. Εξάλλου η λέξη ''κατ'εμέ'' σημαίνει ''προσωπικά''. ΄

 

και ξανα  ΧΧ

 

αν διαβάσεις καλύτερα το ποστ μου θα δεις ότι δεν είπα ποτέ ότι η στούντιο είναι χειρότερη από την epi custom, ούτε απέτεψα κανέναν από να την αγοράσει-δοκιμάσει... Απλά είπα ότι έχουν τους ίδιους μαγνήτες. Έχω τη ρημαδογκίμπσον και τη ρημαδοέπιφον στο σπίτι και νομίζω ότι ξέρω τι λεω. Φιλικά πάντα.

 

Υ.Γ. Και να φανταστείς στο άλλο θρεντ είπα την άποψή μου ότι η studio είναι κατιτις ανώτερη από την epi cust. και μου τι λένε. Εδώ παω να κατηγορηθώ για το αντίθετο? what the hell is going on here ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tapedshut.gif

Επειδή ο φίλτατος, συμπαθής Silot "φιμώθηκε" ;D, μου δίνει τη δυνατότητα να πώ κανα 2 χύμα σκέψεις. Δεν είμαι μουσικός, όπως εκείνος, και το τελευταίο μου live ήταν το 1979, αλλά ως κάτοχος (πλέον) 8 custom οργάνων, μπορώ να έχω κάποια συμπεράσματα για να μοιραστώ μαζί σας.

 

1) Έγραψα "Ποιόν ήχο? Τον ήχο τον κάνουν οι μαγνήτες και ο ενισχυτής." Έπρεπε να προσθέσω το "τον ήχο τον κάνουν κυρίως οι μαγνήτες και ο ενισχυτής"

2) Βεβαίως το ξύλο είναι ξύλο. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν καλά αμερικάνικα και κακά κινέζικα. Κυρίως όταν ξέρουμε ότι από το ίδιο δέντρο alder (ας πούμε), μπορούμε να πάρουμε και καλό και κακό ξύλο. Εάν βέβαια πιστεύουμε ότι τα αμερικάνικα ξύλα, εμπεριέχουν την λανθάνουσα μνήμη των ήχων του παρελθόντος...δηλώνω αναρμόδιος σε τόσο βαθειά θέματα. Γιατί τότε επιμένουμε σε Made in Usa? Μάλλον για ψυχολογικούς λόγους ασφάλειας και στο ότι όλα τα parts θα ταιριάζουν χωρίς (κινέζικες) δυσάρεστες εκπλήξεις

3) Τα ξύλινα σώματα της κιθάρας είναι αναγκαίο κακό. Γιατί κάπου πρέπει να βάλουμε το μπράτσο, τους μαγνήτες, τα ηλεκτρικά...Προσωπικά προτιμώ τα σύγχρονα υλικά που έχουν περάσει τις εξετάσεις για ηλεκτρικά όργανα (flaxwood και γραφίτες). Γιατί απλά μπορώ να φτιάξω 50 όργανα και να έχω τα ίδια χαρακτηριστικά. Οπότε έχω ένα πρόβλημα λιγότερο, (το ξύλο), να σκεφτώ.

4) Τα ξύλα δεν αναπνέουν. Γιατί πολύ λογικά, εάν σκεφτούμε τα 4 στάδια που κάνουμε για να τελειώσουμε μία κιθάρα (filler, sealer, βαφή, λούστρο)...δεν έχει μείνει κανένας πόρος για ανάσες.

Βεβαίως και το νίτρο είναι πιο ελαφρύ από την πολυουρεθάνη. Αλλά για να μπορέσουμε να τρίψουμε-γυαλίσουμε, περνάμε 3πλάσια ποσοότητα της πολυουρεθάνης, οπότε έρχεται στο ίδιο. Να δεχθώ ότι σώματα περασμένα μόνο με λάδι αναπνέουν. Αποτελούν τόσο μικρή μονάδα στο σύνολο...

5) Προφανώς και κάποιες συνταγές, δεν χαλάνε. Μαόνι, με διπλούς, με set neck και νίτρο, θέλει δε θέλει θα βγάλει Gibson...ακόμα και εάν χαλάσω το σχήμα. Το αυτό και για τις Fender με τις δικές τους συνταγές.

Όταν όμως οι συνταγές χαλάνε ηθελημένα...έχει πλάκα!!!

 

Για να επανέλθω στα custom όργανα...

6) Δεν φτιάχνουμε ένα custom όργανο για πιό φτηνό. Συνήθως είναι πιο ακριβά, εκτός από περιπτώσεις Superfunk..."θέλω μια ρέπλικα με απόλυτη ακρίβεια, της Τele του 1945 και μπορώ να τη φτιάξω με 3540 αντί να πληρώσω 50.000"

7) Ένα custom όργανο, με τιμή που δεν ανταποκρίνεται στς μέσες τιμές που βλέπουμε στους κατασκευαστές στο Internet...κάποιο λάκο έχει συνήθως.

8_ Φτιάχνουμε ένα custom όργανο, όταν πραγματικά έχουμε κατασταλάξει στις ιδιαίτερες ανάγκες μας και είμαστε έτοιμοι να τις πληρώσουμε.

9) Εγώ προσωπικά, δεν πιστεύω στη δημιουργία custom οργάνων εξ αποστάσεως, όταν έχω Έλληνες μαστόρους, που μπορώ να είμαι δίπλα τους σε κάθε παραγωγική φάση. Καμμιά φορά βέβαια, είναι "αναγκαίο κακό". Μάλλον δεν θα έφταχνα από την αρχή ένα Tele σώμα (με τις επιλογές που υπάρχουν πιά δεξιά-αριστερα), αλλά (μάλλον) δεν θα έφταχνα από την αρχή κανένα bolt on όργανο...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλα δεν αναπνέουν. Γιατί πολύ λογικά, εάν σκεφτούμε τα 4 στάδια που κάνουμε για να τελειώσουμε μία κιθάρα (filler, sealer, βαφή, λούστρο)...δεν έχει μείνει κανένας πόρος για ανάσες.

 

βασικα δεν αναπνεουν γιατι δεν εχουν....πνεμονια... ;D

 

6) Δεν φτιάχνουμε ένα custom όργανο για πιό φτηνό. Συνήθως είναι πιο ακριβά, εκτός από περιπτώσεις Superfunk..."θέλω μια ρέπλικα με απόλυτη ακρίβεια, της Τele του 1945 και μπορώ να τη φτιάξω με 3540 αντί να πληρώσω 50.000"

 

σε κανα 15αρι μερες θα ειναι ετοιμη η 66αρα... ;D

 

66tele.jpg

 

& κοστησε 1000 ευρω αντι για 15.000... υπερβολικε! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& κοστησε 1000 ευρω αντι για 15.000... υπερβολικε! ;D

Δεν είπα αυτό...είπα πόσο θα κόστιζε να αγοράσεις την original...

 

1000 ευρώ σου κόστισε?...Πάλι μάπα μαγνήτες έβαλες... ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα αυτό...είπα πόσο θα κόστιζε να αγοράσεις την original...

 

 

 

 

ναι βρε..μια 66αρα κανει γυρω στα 15.000 (μια 52αρα κανει οντως  50.000) ;)

 

1000 ευρώ σου κόστισε?...Πάλι μάπα μαγνήτες έβαλες... ;D

 

μαγνητες ειχα original. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lord_Goumis

Α ωραία βλέπω πως αν πάρεις την epi custom θα δώσεις παραπάνω λεφτά για να αλλάξεις τους μαγνήτες οι οποίοι είναι..... ίδιοι με αυτούς της gibson lp studio που επίσης ενδιαφέρεσαι (alnico humbuckers)  Grin

 

Δεν ξέρω τι έχει η στάνταρντ, αλλά επειδή τυγχάνει να έχω και gibson LP studio και Epi LP Custom σου λέω ότι οι μαγνήτες είναι ολόιδιοι και είναι κομπλέ.

Kαι μη σου πώ ότι η epi έχει καλύτερα κλειδιά  Tongue

Η epi θα σου βγει γύρω στα 5-5,5 κατοστάρηκα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται καμμιά αλλαγή.

 

Η στάνταρντ έχει δυο inlays λιγότερα και δυο binding λιγότερα (άλλα έχει ένα φύλλο από "φλεγόμενο" ψεύτικο -σφένδαμνο)  ;D

Δεν λέω ότι έχουν κάτι οι μαγνήτες της epi, μια χαρά είναι. Λέω ότι έχω (εγώ) κάτι με το χρυσό. Οπότε βαλε κλειδιά και γεφύρια και σίγουρα ηλεκτρονικά (μην μου πεις ότι η δίκια σου δεν έχει πρόβλημα γιατί εγώ την έχω 7 μήνες και ο toggle switch έχει γίνει και kill switch).

 

@Jasemeister

Στα γρήγορα βρήκα αυτή:

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-ec-1000-lh-left-hand-electric-guitar-vintage-black--47019

 

Δεν βρίσκω το αντίστοιχο που έβγαινε με Seymour Duncan μαγνήτες και σεξουλιάρικο quilt top...

 

Δυστυχώς και εγώ που το έχω ψάξει αρκετά (ειναι απο τις λιγες που μου αρεσουν) μονό αυτήν και την κόκκινη με το πιτσιλωτό maple. και οι δυο με EMG.  >:(

 

@Silot

Οκ, ξέρω πως είμαι εριστικός με τα παραπάνω, αλλα ας το δούμε λίγο απλά: εχεις μια epiphone, οκ, και προφανώς σου αρέσουν γενικά οι Les Paul.

Γιατί δεν πάς κάπου να ακούσεις μια ρημαδο Gibson (ναι, υπάρχουν αριστερές στην Αθήνα) να δείς αν σου κάνει κουκου ή όχι, και ΥΣΤΕΡΑ να αρχίσεις τις....custom αναζητήσεις ? ? ? ?

 

Το έχω ψάξει, λιγο, για gibson άλλα το μονό που είχα βρει ήταν μια SG std. και έχω να πω ότι ήταν καταπληκτική, άλλα όπως είπες γενικά μου αρέσουν η LP, άσε που κάνει αρκετά πάνω από το "ψυχολογικό" όριο των 1000€.

Πάραυτα αν ξέρεις κανένα μαγαζί με gibson LP (ζερβη) στην Αθηνά σφύρα μπας και μου κάνει κούκου και περάσουν τα "ψυχολογικά μου" . ;D

Και καταλήγουμε στις custom αναζητήσεις... Δεν θα πω ψέματα ότι φταίει η άτιμη κοινωνία και οι illuminati που έφτιαξαν όλο το κόσμο ανάποδα για μένα και δεν βρίσκω μια κιθάρα να γουστάρω. Θα πω όμως ότι το έχω ψάξει πολλή το θέμα και νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για μένα. Άλλα επειδή "νομίζω" για αυτό ρωτώ.

Η αλήθεια είναι ότι από μικρός οτι έπιανα στα χέρια μου του έβαζα την πινελιά μου (lego, ποδήλατα, μηχανές, το πληκτρολόγιο που σου γραφώ τώρα). όποτε μπορεί να φταίει και αυτό. :P

 

@marathon

Σημφωνω μαζι σου στα...1,2,3,4,5 και 6.

7) Ένα custom όργανο, με τιμή που δεν ανταποκρίνεται στς μέσες τιμές που βλέπουμε στους κατασκευαστές στο Internet...κάποιο λάκο έχει συνήθως.

 

Εχεις λάθος γιατί, όπως είπαμε φτιάχνεται στην κίνα. λοιπόν αντίστοιχα custom-κινεζικα μοντέλα φτιάχνει η http://www.rondomusic.com/ όπου έχω διαβάσει ότι τα μοντέλα της (Agilie) είναι καλύτερα από της Epi. Τους είχα ρωτήσει για ένα custom που υπήρχε αντίστοιχο σε δεξιό και μου είπαν 800 δολάρια βαλε και τελώνιο...το ίδιο βγαίνει.

Θέλω κάτι καλύτερο από Epi (που με αυτούς του μαγνήτες θα είναι ανώτερη από πολλές και όποιος δεν το καταλαβαίνει, καλοοοοος) όποτε... πραγματικά θα ελπίζω ότι επειδή είναι η πρώτη αριστεροχερι που θα πουλήσει, μέσα από το κοντέινερ που θα παραλάβει, να διαλέξει την καλύτερη για μένα (άσε που,οπως και να εχει, θα είναι unique για μένα). ;D ;D ;D

 

8_ Φτιάχνουμε ένα custom όργανο, όταν πραγματικά έχουμε κατασταλάξει στις ιδιαίτερες ανάγκες μας και είμαστε έτοιμοι να τις πληρώσουμε.

 

Νομίζω η απάντηση στην 7 καλύπτει και αυτήν.

 

9) Εγώ προσωπικά, δεν πιστεύω στη δημιουργία custom οργάνων εξ αποστάσεως

 

Ξεχνά το custom. Άλλα αν είναι να διαλέξεις μεταξύ σε Ερι και μια ανώνυμη, τι θα σε πειράξει; Αν στο ένα εργοστάσιο δουλεύει η μαμά και μπαμπάς και στο άλλο τα τέσσερα παιδιά τους; Ίσια ίσια που θα έχει και νεανικό πνεύμα η κιθάρα. Θα καώ στη κόλαση για αυτά που λέω άλλα ελπίζω να κατανοούμαστε.

 

Και κάτι τελευταίο, λίγο άσχετο, αν πάρω ένα σετ λαιμό, σώμα, pickguard γέφυρα κ.τ.λ. από το EDEN. Το τελώνιο σαν τη θα το κοστολογήσει; σαν κιθάρα, σαν ανταλλακτικά ή με το βάρος; Πως πάει γιατί δεν έχω ιδέα (το ξέρω ότι υπάρχει σχετικό θέμα στο forum άλλα είναι αργά και αύριο δουλεύω νωρίς όποτε βοηθείστε)

 

 

Πρέπει να γράψω κάτι έξυπνο και γρήγορα…εεε -ΟΥΓΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δε καταλαβα αν το χρωμα θες να ειναι αυτο που ζητησες στην custom παραγγελια σου, αν ειναι (ειναι πολυ ωραιο  ;D ) νομιζω θα βρεις δυσκολα στοκ μοντελο lefty.

Για τις Τοκαι που προταθηκαν (ειδα οτι τις απερριψες για το χρωμα) αν αυτο το διαπραγματευεσαι μη τις ξεχασεις γιατι ειναι κατα τη γνωμη μου H κορυφαια επιλογη LP στα λεφτα που λεμε (ειμαι κ εγω τυχερος κατοχος μιας)

Σε χρωμα υπαρχει σιγουρα το κλασσικο cherry burst , violin finish

 

http://www.tokai-guitars.co.uk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=94&category_id=15&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

 

και black beauty (custom look)

 

http://www.tokai-guitars.co.uk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=95&category_id=15&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

 

ισως αν ψαξεις βρεις και καμια αλλη επιλογη για left

 

Καλο ψαξιμο!  ;D

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου