Προς το περιεχόμενο

Tuner pedals!!!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά δεν νομίζω πως στα κουρδιστίρια μπορεί να γίνει πολύ κουβέντα. Τρία πράγματα ζητάει κανείς. Να είναι ευανάγνωστο, να είναι true by pass και να κουρδίζει!  :P

Το Korg Pitchblack, που έχω, τα κάνει και τα τρία, όπως, φαντάζομαι, τα περισσότερα κουρδιστίρια.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι απαραιτητο.

+1

Στο σύστημα μου είναι η δεν είναι TB δε θα κάνει διαφορά οπότε πάμε για αυτό που είναι πιο γουτσου-γουτσου δλδ TC  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. αρχισα να σκεφτομαι μηπως το να μην παρω πεταλι αλλα κατι τετοιο: http://www.thomann.de/gr/korg_aw_2g.htm αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχει μεγαλη ακριβεια. το σκεφτομαι μονο και μονο γιατι εχω πολλα πεταλια και φοβαμαι οτι ο ηχος θα αρχισει να ψοφαει σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια χαρα ειναι, αλλα εχω την εντυπωση οτι με παρατεταμενη χρηση μπορει και να αφησει σημαδι στο headstock. εμενα δε με νοιαζει οποτε και το χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. αρχισα να σκεφτομαι μηπως το να μην παρω πεταλι αλλα κατι τετοιο: http://www.thomann.de/gr/korg_aw_2g.htm αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχει μεγαλη ακριβεια. το σκεφτομαι μονο και μονο γιατι εχω πολλα πεταλια και φοβαμαι οτι ο ηχος θα αρχισει να ψοφαει σιγα σιγα.

 

Μα αν χρησιμοποιήσεις ένα με μπάφερ, αυτός βρίσκεται εκεί ειδικά για να μην σου ψοφήσει ο ήχος...εκτός κι αν δεν σου αρέσει αυτός της Boss, αλλά για να το πεις αυτό θα πρέπει να κάνεις συγκριτικά τεστ με άλλους. Σίγουρα όμως προσφέρει ευκολία το κλιπάκι που παραπέμπεις... έχω κι εγώ ένα, και το βάζω επάνω μόνο όταν κουρδίζω (που είναι στην αρχή γιατί ευτυχώς οι κιθάρες μου δεν ξεκουρδίζονται σχεδόν ποτέ). Από την ακρίβειά του όμως δεν είμαι ικανοποιημένος (είμαι λίγο ψυχάκιας με τα ανατριχιαστικά ακριβή tunings, σε σημείο που μερικές φορές να κουρδίζω μόνο 2 ή 3 μπάσες χορδές με το μηχάνημα, και τις υπόλοιπες με το αυτί).

 

Εσύ Alter το αφήνεις επάνω στο headstock ή το βγάζεις? Έχεις προσέξει αν όντως αφήνει κανένα σημάδι?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκεφτομαι μονο και μονο γιατι εχω πολλα πεταλια και φοβαμαι οτι ο ηχος θα αρχισει να ψοφαει σιγα σιγα.

 

Βαλε αναμεσα τους και μερικα πεταλακια τυπου BOSS με καλα buffers & δεν θα ψοφησει τιποτα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεσε στο ματι μου και το hardwire tuner. αυτο το ξερετε? συμπαθω πολυ την hardwire και εχω τελειες εντυπωσεις απο το chorus, reverb και delay που εχω. αλλα προβληματιζομαι λιγο για την ακριβεια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα προβληματιζομαι λιγο για την ακριβεια του

 

γιατι? (δηλ.που βασιζεις τον προβληματισμο σου?θεωρεις οτι τα tuners που προαναφερουμε εχουν καποιο λογο να ειναι...ακριβεστερα απο το HW?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ guys πρόσφατα αγόρασα το korg pitchblack. Είναι φθηνό (γύρω στα 65€ απο Ελλάδα μάλιστα), μικρό - βασικότατο χαρακτηριστικό, έχει τεράστια οθόνη ενδείξεων, λειτουργεί κατευθείαν muteάροντας την κιθάρα + το ότι μπορεί να τροφοδοτήσει και έξτρα πετάλια με 9V.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα.

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου