Προς το περιεχόμενο

Μηχανήματα του διαβόλου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω 15 χρόνια κιθάρα. Έμαθα σε μια Yamaha RGX τις πλάκας και σε κάποια φάση 3-4 χρόνια μετά πήρα έναν Peavey Envoy 110 και ένα zoom επίσης της πλάκας. Ποτέ δεν ασχολήθηκα με ενισχυτές, άλλες κιθάρες, ήχο κλπ. Αυτά είχα, αυτά χρησιμοποιούσα για εξάσκηση, πρόβες και κάτι ψιλά live. Σε studio και σε live κούμπωνα όπου έβρισκα, έβαζα και μια ρύθμιση που μου έκανε πάνω-κάτω και έπαιζα. Γενικά αν και είμαι γκατζετάκιας για κάποιο λόγο θεωρούσα ότι αν δεν μάθω το όργανο δεν είχε νόημα να "χάνω χρόνο" με αυτά.

 

Πέρσυ πήρα επιτέλους μια κιθάρα της προκοπής (American Deluxe Strat HSS) και από τότε με έχει πιάσει μανία να ψαχτώ στον ήχο. Και εκεί αρχίζει ο προβληματισμός μου. Ενώ ψαχνόμουν για ενισχυτή, πήρα το Guitar Rig 4 το οποίο με αποπροσανατόλισε εντελώς! Έχει τόσο μεγάλη ευελιξία και τόσο καλους (για τα δικά μου αυτιά) ήχους που πλέον δεν μπορώ με τίποτα να δώσω ένα χιλιάρικο για ενισχυτή, αφού φοβάμαι ότι θα απογοητευτώ και πάλι στο PC θα είμαι. Παρόλα αυτά με τρώει και θέλω να πάρω κάτι!

 

Έχω ακούσει αρκετούς. Μου άρεσε ιδιαίτερα ο Lionheart αν και τείνω πρός τον Alchemist γιατί κάνει περισσότερα "κόλπα". Παίζω classic rock, metal, blues εντελώς ερασιτεχνικά.

 

Όλα αυτά τα λέω για να θέσω το θέμα για προβληματισμό. Μήπως τελικά η τεχνολογία έχει καταστρέψει όλη τη φάση της αναζήτησης; Μήπως τελικά τα emulations έχουν καταστήσει το ψάξιμο του ήχου κάτι που απασχολεί μόνο τους επαγγελματίες (και αν); Μήπως (εμείς οι χομπίστες) αντί να δίνουμε λέφτα για ενισχυτές και πετάλια, να παίρνουμε κιθάρες που είναι τα πραγματικά αντικείμενα του πόθου;

 

Μήπως το ψάξιμο του ήχου είναι αρρώστια και θα το κάνουμε για να γουστάρουμε ακόμα και αν το emulation είναι χίλιες φορές πιο πρακτικό και (σχεδόν) τσάμπα;

 

Μήπως λέω βλακείες και να πάω να πάρω τον Alchemist να τελειώνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το ψάξιμο για μένα αρχίζει να θεωρείται αρρώστια αν έχεις βρεις τον ήχο σου και συνεχίζεις να ψάχνεις.

το να ψάχνεις νέους ήχους οκ. αλλά το να ψάχνεις τον ίδιο ήχο ενώ τον έχεις βρει τότε κάτι δεν πάει καλά.

 

υπάρχουν καλοί ήχοι σε vst. αλλά προσωπικά με κανένα από αυτά δεν έχω βρει τον πραγματικά δικό μου ήχο :)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα λέω για να θέσω το θέμα για προβληματισμό. Μήπως τελικά η τεχνολογία έχει καταστρέψει όλη τη φάση της αναζήτησης; Μήπως τελικά τα emulations έχουν καταστήσει το ψάξιμο του ήχου κάτι που απασχολεί μόνο τους επαγγελματίες (και αν);

 

οι καλύτερες μπάντες (ηχολήπτες και παραγωγοί να πω καλύτερα) στον κόσμο κάτι θα ξέρουν για να μην χρησιμοποιούν τα emulations.. ακόμα ;)

 

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νιώθω απόλυτα φίλε μου...

Σαν χομπίστας κι εγώ,από τότε που πήρα το GX της line6 με το Pod Farm μέσα,κι έχω άπειρες εξομειώσεις ενισχυτών,καμπινων, πεταλιών κτλ.  ούτε που ξανακοιτάω για εξοπλισμό τέτοιου είδους...πιστεύω ότι σιγά σιγά θα πάει προς τα εκεί η δουλειά με τον ήχο γενικά..

Βέβαια μιλάω καθαρά σαν χομπίστας.Κάποιος επαγγελματίας λογικό είναι να σκέφτεται διαφορετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι σιγά σιγά θα πάει προς τα εκεί η δουλειά με τον ήχο γενικά..

Βέβαια μιλάω καθαρά σαν χομπίστας.Κάποιος επαγγελματίας λογικό είναι να σκέφτεται διαφορετικά...

Ή απλά οι επαγγελματίες έχουν τα φράγκα και δεν δίνουν σημασία στα emulations..

τους ζηλεύω  >:(

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν και είμαι γκατζετάκιας για κάποιο λόγο θεωρούσα ότι αν δεν μάθω το όργανο δεν είχε νόημα να "χάνω χρόνο" με αυτά.

 

μήπως αυτή είναι τελικά και η "υγειέστερη" φιλοσοφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ποτέ δεν μ'άρεσαν οι εξομοιώσεις ενισχυτών σε πετάλια γιατι μ'αρέσει ο ήχος του ενισχυτή που χρησιμοποιώ, και δεν μ'αρέσει καθόλου σαν ιδέα ας πούμε να έχεις έναν μαρσαλ και να τον ακυρώνεις με μία προσομοίωση orange απο πετάλι. Άμα σ'αρέσει ο orange πας και παιρνεις έναν orange. Επίσης δεν μ'αρέσει η ιδέα να παίζεις κιθάρα στο pc εκτός αν είναι για να κάνεις ηχογράφηση με λογισμικό (όπως το guitar rig που ανέφερες) αλλά όχι συνέχεια (νομίζω ότι χάνεται η γλύκα του ήχου  :P). Πήγαινε δοκίμασε με την κιθάρα σου όποιον ενισχυτή σε τραβάει το ενδιαφέρον και δες αν ο ήχος ταυτίζεται με τα κριτίρια που χεις θέσει.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν μ'αρέσει καθόλου σαν ιδέα ας πούμε να έχεις έναν μαρσαλ και να τον ακυρώνεις με μία προσομοίωση orange απο πετάλι. ’μα σ'αρέσει ο orange πας και παιρνεις έναν orange.

 

πόσους ενισχυτές έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου