Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητων σε μαθητικη κιθαρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεω να βαλω spoiler,αεροτομες,διπλά μπουριά στην εξατμιση του...SMART μου.

 

Πιστευετε οτι θα παει πιο γρηγορα?

μπορει και να πεταξει... ::)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λεω να βαλω spoiler,αεροτομες,διπλά μπουριά στην εξατμιση του...SMART μου.

 

Πιστευετε οτι θα παει πιο γρηγορα?

 

Το μόνο πράγμα με το οποίο θα μπορόυσες να κάνεις τον παραλληλισμό με τουs μαγνήτες της κιθάρας είναι ο κινητήρας του αυτοκινήτου, οπότε άλλαξε κινητήρα  ;)

 

Τσέκαρε αυτόν αν θες

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κοίταξε, αυτές οι κιθάρες γενικά έχουν πολλά πράγματα πάνω που δεν είναι και απο τα καλύτερα υλικά. Συνήθως το ξύλο που χρησιμοποιείται στα σώματα για τις κιθάρες low κόστους είναι basswood, το οποίο χρησιμοποιεί και η ibanez στα περισσότερα high end μοντέλα της. Tώρα αν γενικά η κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση (τάστα, γέφυρες και λοιπά) τότε γιατί όχι?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους!! Με μια γρηγορη ματια στο ιντερνετ για τους tonerider ειδα οτι ειναι αρκετα καλοι. Μπορω να τους βρω στην Ελλαδα?

 

Fuzzville

Πατησίων 220Γ

Τηλ. 210 8674090

www.myspace.com/fuzzvillemusicstore

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε να διαβαζω το thread την στιγμη που κοιτουσα την πρωτη μου κιθαρα και σκεφτομουν.."πωπω τι μακακιες εκανα μικρος..."

 

Ηταν μια ομορφη Celebrity by Ovation. καλα ξυλα και ενα ολως παραδοξως σταθερο tremolo που δεν εχανε...

 

Και οντας μικρουλης με διαθεση ψαξιματος,πηγα και ΒΙΑΣΑ την χειροποιητη κιθαρα δωρο του νονου μου(Handmade by Vrahatis) και αρχισα να τις αλλαζω μαγνητες χωρις να ξερω τι κανω. Τωρα ειναι και οι δυο καταντημενες...σχεδον σκουπιδια.

 

Οταν καταλαβα τι ηθελα απο μια κιθαρα(η σχεδον καταλαβα,αλλα anyway εννοω για την ηλικια) πηγα και πηρα μια καινουρια που δεν την πειραξα καν.

 

Γιαυτο και πιστευω οτι δεν αξιζε για το αρχαριο επιπεδο που ημουν να χαλασω δυο κιθαρες,οπς πιστευω οτι ο φιλος μας δεν αξιζει να χαλασει τοσα λεφτα να βαλει μαγνητες σε μια κιθαρα..κουπι. Γιαυτον δεν ειναι κουπι,ομως σε δυο-τρια χρονακια θα την κοιταει και θα λεει"τι πηγα και την εφτιαξα τη μακακία;" και θα εχει μαζεψει λεφτα να παρει μια κιθαρα που ειναι απο την αρχη φτιαγμενη για πιο κοντα στον ηχο που θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και το στυλ που παιζεις που μας μπερδευει... αν επαιζες μεταλ θα εβαζες 2 emg που παιζουν και σε κουπι και θα ησουν τζετ.... λοιπον φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα... κατα την δικη μου αποψη λοιπον εχουμε και λεμε...

 

για μαγνητες οτι και αν παρεις θα δωσεις περιπου 150 και κατι ευρω...λυσεις υπαρχουν χιλιαδες για το ειδος που παιζεις... οπως... scn , texas special , lace sensor νομιζω οι χρυσοι , toneriders οπως σου ειπαν και τα παιδια αν και εγω δεν τους εχω ακουσει ποτε και πολυ αλλοι...

τωρα αν εχουν μπει στο μυαλο σου δεμονια και τελονια για το αν η κιθαρα σου αξιζει αυτην την εξελιξη πηγαινε μια βολτα στα μαγαζια και δες τις κιθαρες που παιρνεις με αυτα τα λεφτα που διαθετεις και αν δεις οτι παιρνεις κατι καλυτερο τοτε παρε μια καινουρια κιθαρα . αν μετα την βολτα σου συνεχιζεις να σκεφτεσαι την cort σου τοτε προχωρα στην αλλαγη μαγνητων , σιγουρα ο ηχος θα βελτιωθει , το ποσο δεν ξερω αλλα θα βελτιωθει... και σε saxo αν αλλαξεις κινητηρα θα τρεχει πιο γρηγορα αποδεδειγμενα θα σου δινει περισσοτερη χαρα απο οτι πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Αρη οπως διαβασες δεν εχω την οικονομικη ανεση για καινουρια κιθαρα..και νομιζω οι tonerider οπως προτειναν τα παιδια παραπανω θα ειναι μια χαρα στην cort μου (πιστευω) γιατι δεν ειναι και η χειροτερη...για οσους ξερουν περι τινος προκειτε η cort... :)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε να διαβαζω το thread την στιγμη που κοιτουσα την πρωτη μου κιθαρα και σκεφτομουν.."πωπω τι μακακιες εκανα μικρος..."

 

Ηταν μια ομορφη Celebrity by Ovation. καλα ξυλα και ενα ολως παραδοξως σταθερο tremolo που δεν εχανε...

 

Και οντας μικρουλης με διαθεση ψαξιματος,πηγα και ΒΙΑΣΑ την χειροποιητη κιθαρα δωρο του νονου μου(Handmade by Vrahatis) και αρχισα να τις αλλαζω μαγνητες χωρις να ξερω τι κανω. Τωρα ειναι και οι δυο καταντημενες...σχεδον σκουπιδια.

 

Οταν καταλαβα τι ηθελα απο μια κιθαρα(η σχεδον καταλαβα,αλλα anyway εννοω για την ηλικια) πηγα και πηρα μια καινουρια που δεν την πειραξα καν.

μηπως ομως αξιζε τι οτι εμαθες κατι παραπανω για τις κιθαρες με αυτο που εκανες?

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε ο χαρακτηρισμός της κιθάρας ως...

μαθητικη

:)

 

Άποψή μου: αν σου κάθεται καλά στο χέρι και (βασικό) δεν έχεις άλλα προβλήματα (πχ. να ξεκουρδίζεται εύκολα ή προβλήματα με τρέμολο, κλπ.), εγώ θα πρότεινα να κάνεις την όποια αναβάθμιση αντέχει η τσέπη σου.

 

Κι όταν μαζέψεις κάμποσα λεφτά, παίρνεις την

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_strat_rw_oly.htm

που χαρακτήρισε ο SF σαν "ΑΠΟΛΥΤΟ deal στις ηλεκτρικές κιθάρες"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου