Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για επιλογη και στησιμο πιατινιων


gianop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!Επειδη δεν εχω δασκαλο η καποιον τελωσπαντων να μου δωσει τα φωτα του,θα ηθελα καποιος γνωστης να με βοηθησει στα εξης:Τι πιατινι παει συνηθως αριστερα,τι δεξια(για μετα το γεμισμα) και τι για crash/ride παιξιμο.Δηλαδη ποιος ειναι ο κανονας;Ride εχω ειδη( heavy).Δε θελω να μου προτεινετε μαρκες μονο διασταση και βαρος.Και δεν εχω τη δυνατοτητα να ακουσω και να επιλεξω. Μενω επαρχια(αλλωστε και ποσοι στην Ελλαδα εχουν αυτη τη δυνατοτητα;).Α, 16αρι εχω ειδη ,αλλα εκανα λαθος επιλογη(rock crash) και δε μου πολυαρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και σε σένα!

 

φυσικά σ αυτά δεν υπάρχουν κανόνες. Χρησιμοποιείς ό,τι πιατίνι σου αρέσει στη θέση που σε βολεύει καλύτερα.

 

Από και και πέρα κάποιοι κλασσικοί τρόποι κ μεγέθη του στησίματος είναι {από αριστερά προς τα δεξιά}:

HiHat 14" , Crash 16" , crash/ride 18", ride 20" {αυτό το συνολάκι το ονομάζω "ροκ-τζαζ-τσξξ"}

Hihat 13" ,  crash 15" , splash 10", splash 8", crash 16", ride 20" {fank-fussion-tsXxxx}

HiHat 16", Crash 16" , crash 18", ride 22" powerbell, china 20" {doom-grindcoreTsXx}

 

σε βοήθησα καθόλου?

μια καλή ιδέα είναι να δεις στο νετ φώτος από ντράμμερς που σου αρέσουν για να πάρεις ιδέες του τι μεγέθη χρησιμοποιούν..

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη συνηθως παει το μικρο αριστερα και το μεγαλο δεξια.Εγω το 16αρι θελω να το καταργησω και σκεφτομαι να παρω 17,18,19 αλλα με κολαει και το βαρος.Να τα παρω ολα το ιδιο η πρεπει να παρω καποιο πιο βαρυ(π.χ. το 19αρι που προφανως θα το εχω πιο πολυ για crash/ride)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μουσική παίζεις?

τι πιάτα έχεις ήδη? Τι θέλεις να πάρεις ακριβώς?

 

> 17-18-19 ειναι πολυ κοντινά μεγέθη, αν έχεις λιγα πιατίνια να μην είναι τοσο κοντινά.

> 19" υπάρχει ride, υπάρχει crash, υπάρχει και crash/ride... τι θέλεις εσύ?

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα 17,18,19 ειναι κοντινα.Αλλα αν το 17 ειναι medium/thin, το 18 medium και το 19 medium heavy αλλαζει το πραμα.Εχω 16'' medium/heavy crash (aplha rock crash και σκευτομαι να το πουλησω) και ride 20'' heavy(alpha metal ride).Παιζω rock/metal αλλα δεν ειμαι και κολλημενος(πια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15" hi-hats,18 medium thin/thin crash,22 ride,19 η 20 medium thin/thin crash,22" η 24" china.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15" hi-hats,18 medium thin/thin crash,22 ride,19 η 20 medium thin/thin crash,22" η 24" china.

 

Γιατί τόσο μεγάλα μεγέθη...?

China 22"/24"? Ούτε σε στάδιο να έπαιζε. Μήπως εννοείς 12"/14"?

 

Η δική μου άποψη είναι για ακόμη μια φορά να διαλεξεις με βάση το τι σου αρέσει... Τώρα θα μου πεις πως θα γίνει αυτό αφού μένεις επαρχία... Ίσως να σε βοηθήσουν κλιπάκια στο Internet.

To κλασσικό πάντως set είναι 14" Hi hat, 16" & 18" Crash και 20" Ride (ή αλλιώς ένα Crash και ένα Crashable Ride  ;D).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μεταφερω την την ειρωνια μου απο το ποστ Ιντσα και τονος κουρδισματος εδω

 

Irony mode on

 

Ξεκιναω

 

Αγαπητε φιλε μας ζητας να σου υποδειξουμε

 

1.Ποσα πιατινια χρειαζεσαι

2.Πως Θα τα στησεις στο σετ

3.Ποια μοντελα θα σου αρεσουν

 

Τοτε επειδη το κληρονομικο μου χαρισμα εχει ατονησει τωρα τελευταια θα σου πω οτι δεν βλεπω ξεκαθαρα στη γιαλινη σφαιρα τις απαντησεις στα παραπανω ερωτηματα

 

Irony mode off

 

Αν τωρα απλως ηθελες τη γνωμη μας για τα δικα μας setup ευχαριστως να σου την πω.

 

Εγω προσωπικα απο αριστερα προς δεξια έχω 14" heavy hihat 17 medium thin crash 16 medium crash 18 medium crash 20 heavy ride 16 thin china

 

To παραπανω σετακι χρησιμοποιειται για 70 - 80 hard rock και μεταλ

 

Τωρα αν θες να παρεις γενικοτερες ιδεες παρε 10 drummer που σου αρεσουν μπες σα site τους και δες τι χρησιμοποιουν. Αυτο βοηθαει περισσοτερο γιατι εχεις και καποια σχετικη αποψη για τον ηχο τους απο live κλπ

 

Επισης εχε υπ'οψιν οτι οι γνωμες ειναι σαν τις κ@λ@τρυπιδες ....καθενας εχει κ απο μια (αγαπημενη ατακα Γεωργιου - την κολλαω οπου μπορω  :))

 

Αρα ολα οσα βολευουν κ αρεσουν σε μας δε σημαινει οτι θα αρεσουν κ σε σενα (αυτο σημειωστε το να το λετε και να μνημονευετε το ονομα μου)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο μεγάλα μεγέθη...?

China 22"/24"? Ούτε σε στάδιο να έπαιζε. Μήπως εννοείς 12"/14"?

 

Η δική μου άποψη είναι για ακόμη μια φορά να διαλεξεις με βάση το τι σου αρέσει... Τώρα θα μου πεις πως θα γίνει αυτό αφού μένεις επαρχία... Ίσως να σε βοηθήσουν κλιπάκια στο Internet.

To κλασσικό πάντως set είναι 14" Hi hat, 16" & 18" Crash και 20" Ride (ή αλλιώς ένα Crash και ένα Crashable Ride  ;D).

 

 

προσωπικα προτιμω τα μεγαλα και thin/medium thin crashes ,τα μεγαλα hih-hat & china,δεν εχουν σχεση με το...σταδιο αλλα με τον πολυ καλυτερο (για εμενα) ηχο που εχουν,ειδικα σε ηχογραφησεις,τα "γρηγορα" πιατα δεν μου αρεσουν καθολου πια προτιμω να ακουω για αρκετο χρονο το wash ενος μεγαλου πιατου σε μια ηχογραφηση ακουγεται πιο φυσικο και γεμιζει διακριτικα ολο το sound spectrum. 

 

βασικα αρχισα να εχω κολλημα με τα μεγαλα πιατα ακουγοντας τον ηχο αυτου του τερατος σε ηχογραφησεις (χρησιμοποιει 17" (ναι 17"..) hi-hats,20" & 22" crashes & 24 ride)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε θα σου προτεινα ΑΡΙΣΤΕΡΑ 15'' hi hats,18'' (rock) crash ΔΕΞΙΑ 22'' ride 16'' thin crash...προαιρετικα ενα splash 10'' αναμεσα σε tom και ενα china 16''-18'' αρκετά δεξιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου