Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για επιλογη και στησιμο πιατινιων


gianop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλές όλες οι παραπάνω προτάσεις για αρχή. Γενικά όπως είπε και ο WrTsXxx δεν υπάρχουν κανόνες. Όπως και με το υπόλοιπο σετ πρέπει να κάνεις αρκετές δοκιμές για να βρεις τα πιατίνια και τις θέσεις που σε βολεύουν.

 

Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι έχω βρει πολύ χρήσιμο ένα crash (ή china) τοποθετημένο τέρμα δεξιά, πάνω από το βαθύ. Είναι πολύ βολικό να έχεις ένα πιατίνι να "σκας" σε αυτό το σημείο όταν τελειώνεις ένα fill στο βαθύ ή όταν παίζεις στο ride, χωρίς να χρειάζεται να γυρίσεις πάλι μπροστά. Έχω διαπιστώσει ότι το συγκεκριμένο crash το χρησιμοποιώ πολύ συχνά, συχνότερα ίσως και από το αριστερό.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μεταφερω την την ειρωνια μου απο το ποστ Ιντσα και τονος κουρδισματος εδω

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

εχε υπ'οψιν οτι οι γνωμες ειναι σαν τις κ@λ@τρυπιδες ....καθενας εχει κ απο μια (αγαπημενη ατακα Γεωργιου - την κολλαω οπου μπορω  :))

 

Απο τα χείλη του 007,στον ξεδοντιάρη Γεωργίου και απο εκεί, στον είρωνα hwept.

  ...η τραγική <<ιστορία>> μιας ατάκας.

Δεν μπορώ να πω...άφησες κι εσύ το... κ@λ@ δαχτυλικό σου αποτύπωμα!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα χείλη του 007,στον ξεδοντιάρη Γεωργίου και απο εκεί, στον είρωνα hwept.

  ...η τραγική <<ιστορία>> μιας ατάκας.

Δεν μπορώ να πω...άφησες κι εσύ το... κ@λ@ δαχτυλικό σου αποτύπωμα!

 

A, Δεν ηξερα οτι την ειχε κλεψει ο φαφουτης.

 

Αλλα αυτος δεν ειχε τη μπεσα να μη την πουλαει για δικια του!

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα προτιμω τα μεγαλα και thin/medium thin crashes ,τα μεγαλα hih-hat & china,δεν εχουν σχεση με το...σταδιο αλλα με τον πολυ καλυτερο (για εμενα) ηχο που εχουν,ειδικα σε ηχογραφησεις,τα "γρηγορα" πιατα δεν μου αρεσουν καθολου πια προτιμω να ακουω για αρκετο χρονο το wash ενος μεγαλου πιατου σε μια ηχογραφηση ακουγεται πιο φυσικο και γεμιζει διακριτικα ολο το sound spectrum. 

 

βασικα αρχισα να εχω κολλημα με τα μεγαλα πιατα ακουγοντας τον ηχο αυτου του τερατος σε ηχογραφησεις (χρησιμοποιει 17" (ναι 17"..) hi-hats,20" & 22" crashes & 24 ride)

 

 

Βλέπω μια ιδαίτερη συμπάθεια προς τον συγκεκριμένο κύριο την οποία και... συμμερίζομαι απόλυτα  ;D

 

Έχω βέβαια την εντύπωση πως χρησιμοποίει 2 16" Thin Crash για hi hat και παρ' όλο που μου αρέσει ο ήχος τους, δεν θα το δοκίμαζα ποτέ γιατί θεωρώ πως θα ήταν κάπως... άβολο στο set... (παραβλέποντας το κόστος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βέβαια την εντύπωση πως χρησιμοποίει 2 16" Thin Crash για hi hat

 

ακριβως,καποιες φορες ειναι 16",καποιες...18" (!!!) & καποιες 17"....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου