Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία + Φορουμ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον οντας ενας ξινός τυπος, παρατηρω (κ εκνευριζομαι) πολυ συχνα κρουσματα χυδαιας ανορθογραφιας στα ποστ πολλων μελων. Οκ καταλαβαινω οτι γραφουμε γρηγορα αλλα νομιζω οτι πολλα γινονται απο αγνοια

 

πχ το πιο συχνο: "τι πιστευεται? για το ταδε" "τι μου προτεινεται?"

 

Θα ηθελα τις αποψεις σας  πανω στο θεμα.

 

Για να κανω και την αυτοκριτικη μου, προσωπικα δε βαζω τονους, αλλα γενικα προσεχω οσο μπορω και την ορθογραφια αλλα και τη στιξη - συνταξη ωστε να ειναι τα ποστ μου ευαναγνωστα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κ μένα ομολογώ με ψιλοενοχλεί,αλλά όχι σε τόσο μεγάλο επίπεδο!

Δεν είμαι κανένας σουπερ ορθογράφος κι εγώ,αλλά υπάρχει λύση στο πρόβλημα:

λέγεται mozilla firefox με ωραιότατο πρόσθετο ορθογραφικό έλεγχο  ;D

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο όρος "χυδαία ανορθογραφία" μήπως είναι τραβηγμένος;

 

η προσοχή στην ορθογραφία και η χρήση online spell checker είναι θέματα αυτοπειθαρχίας και σεβασμού στη γλώσσα, όπως βέβαια είναι και το να βάζεις τόνους

 

ψήφισα το πρώτο

 

edit: και φυσικά γίνεται εκ παραδρομής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω ότι πολλά παιδιά δεν είχαν την τύχη να σπουδάσουν σε πανεπιστήμια και τα λοιπά ΌΜΩΣ η ορθογραφία δεν διδάσκεται στην ανώτατη βαθμίδα εκπαίδευσης αλλά στις τρεις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς από εμάς ο οποίος δεν έχει βγάλει έστω και δημοτικό, οπότε τα τραγικά ορθογραφικά λάθη είναι κατ' εμέ ανεπίτρεπτα.

Άλλο να μην ξέρεις ότι κάποιες λέξεις γράφονται με δύο "λάμδα" ή δύο "μι" και άλλο να μην γνωρίζεις ότι υπάρχει και το γράμμα "ψ" και αντ' αυτού να γράφεις "πσ", να γράφεις "εΦχαριστώ" και παρόμοιες αηδίες.

Όσο φυσικό είναι για κάποιον που μπαίνει σ' ένα μουσικό forum εν έτει 2010 να γνωρίζει τουλάχιστον τι εστί κιθάρα, χορδές, ενισχυτής κτλ. άλλο τόσο φυσικό θα πρέπει να είναι και η γνώση ΚΑΙ των 24άρων γραμμάτων του αλφαβήτου, όπως επίσης και οι βασικότατοι κανόνες ορθογραφίας που διδάσκονται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Στην τελική είναι σημαντικότερο να ξέρουμε να γράφουμε απ' το να ξέρουμε να γρατζουνάμε μια κιθάρα. Αντί να τρώμε 5 ώρες την ημέρα στο forum ας ανοίξουμε τις "λέξεις για την καρτέλα"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δε βαζω τονους, αλλα γενικα προσεχω οσο μπορω και την ορθογραφια αλλα και τη στιξη - συνταξη ωστε να ειναι τα ποστ μου ευαναγνωστα.

 

και γιατί δεν προσπαθείς να βάζεις και τόνους?...απαιτεί  πολύ μικρότερη προσπάθεια από αυτή που θα καταβάλει ένας για να μάθει ορθογραφία!

 

....βαριέσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξανασυζητηθεί αλλά άκρη δεν βγαίνει βέβαια....

 

Νομίζω ότι είναι πρόβλημα νοοτροπίας, και συγκεκριμένα της νοοτροπίας του "δε βαριέσαι" και του "fast food". Και δεν φαίνεται μόνο στην ορθογραφία.

 

Οι περισσότεροι ούτε καν διαβάζουν προσεκτικά αυτό που γράφει ο άλλος... βιάζονται να πούνε το δικό τους. Και βέβαια μόλις γράψουν κάτι δεν το ξαναδιαβάζουν... μπας και τους έχει ξεφύγει κάτι... Πολλοί γράφουν όπως μιλάνε με τους φίλους τους.

 

Οι τόνοι είναι το λιγώτερο... ένα άλλο πταίσμα (αλλά ενοχλητικό) είναι η απουσία παραγράφων και ειρμού. Δίνει την εντύπωση αυτού που λέω παραπάνω, ότι προσπαθεί ο άλλος να πει όσο πιο γρήγορα μπορεί αυτά που του έρχονται στο κεφάλι, μήπως και τον διακόψει κάποιος άλλος που μπορεί και φωνάζει δυνατότερα...  ::)

 

Θα φανώ γεροπαράξενος αν πω ότι συμπεραίνω για την ηλικία του poster όταν διαβάζω τέτοια? Καταλαβαίνω ότι το μάθημα της Έκθεσης έχει ουσιαστικά καταργηθεί στα σχολεία εδώ και πάνω από 10ετία, όμως αν δεν μπορεί κάποιος να εκφραστεί δομημένα στον γραπτό λόγο, αποδεδειγμένα δεν μπορεί να σκεφτεί και δομημένα.

 

Δεν αποτελεί πρόβλημα του παρόντος φόρουμ αυτό λοιπόν, αλλά πρόβλημα Παιδείας γενικότερα. Πως να περιμένεις περισσότερα από κάποιον που έχει διαβάσει μετά βίας διψήφιο αριθμό βιβλίων στη ζωή του, και γαλουχήθηκε στο αλάθητο της... Wikipedia για να μαθαίνει πράγματα?  ;)

 

Και φυσικά πιο πολύ απ'όλα με πειράζει ότι αντιλαμβάνομαι εκ'των υστέρων ότι εγώ έχω κάνει κάποιο ορθογραφικό ή εννοιολογικό λάθος.  :-\

 

Πάντως με παραξενεύει ότι σε αγγλόφωνα fora, παρά το ότι η ορθογραφία και το συντακτικό δεν είναι και... για φιλόλογους, σπάνια βλέπω λάθη που να βγάζουν μάτια.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο όρος "χυδαία ανορθογραφία" μήπως είναι τραβηγμένος;

 

η προσοχή στην ορθογραφία και η χρήση online spell checker είναι θέματα αυτοπειθαρχίας και σεβασμού στη γλώσσα, όπως βέβαια είναι και το να βάζεις τόνους

 

ψήφισα το πρώτο

 

edit: και φυσικά γίνεται εκ παραδρομής...

 

+1.000

μαλλον ο φιλος hwept ειναι λιγο υπερβολικος με την λεξη χυδαια,ειναι καθαρα πρωσοπικο θεμα καθε χρηστη,και αν θελεις την αποψη μου φιλε  hwept δεν πιστευω οτι θα αλλαξουν και πολλα πραγματα μετα την αναρτηση αυτου του τοπικ ως αναφορα τα ορθογραφικα κλπ κλπ

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η χρήση greeklish στο Internet έχει κάνει ΜΕΓΑΛΟ κακό!!! Γνωρίζω ανθρώπους που πριν τα greeklish σήκωναν βραβεία σε διαγωνισμούς ορθογραφίας και τώρα κολλάνε σε απλές λέξεις.

 

Πιθανολογώ ότι λάθη γίνονται εκ παραδρομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται εσκεμμενα.

 

Δε μπορεις να πεις σε καποιον να ξαναπαει σχολειο για να συμμετεχει σε ενα forum. Και εγω προσεχω τι γραφω και αν δω λαθος ξαναμπαινω και το διορθωνω.

 

Αλλα είναι λίγο τραβηγμενο να απαιτουμε να γραφουν ολοι σωστα. Ισως δε μπορουν καποιοι.

Φυσικά και χτυπαει ασχημα, αλλα είναι κατι που δε μπορουμε να το διορθώσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου