Προς το περιεχόμενο

Για το hi-hat των Iron Maiden


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ένα δε λέγεται δίκαση και το άλλο διπέταλο;

 

Παιδιά ηρεμήστε πάντως. Έχετε τσακωθεί αρκετά ανούσια. (Αναφέρομαι σε όλους)

Καμιά φορά είναι καλό να διαβάζεις και μετά να γράφεις ειδικά όσο πιο αρχάριος είσαι και όχι δεν νομίζω πως πρέπει ο καθένας να γράφει ότι μπαρούφα κάπου άκουσε. Καλό είναι να γράφει ο καθένας αυτά που ξέρει με βεβαιότητα.

 

Ναι το ενα λεγεται δικαση κ το αλλο διπεταλο. Κανουν την ιδια δουλεια εν πασει περιπτωσει αυτο που λεμε double bass drumming. κολλαμε στους τυπους ΕΛΕΟΣ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα παιδες το θεμα παρατραβηξε πραγματι.ΔΕΝ χρειαζεται δασκαλος αμα εχεις τα κοτσια να το κανεις μονος και επισης οκ περιμενω να μου καψεις το σπιτι μιας και εξαντληθηκε η ευγενεια σου..αν εσυ δινεις συμβουλες σπαζωντας τα @@ των αλλων οκ τοτε ειμαι ανωμαλος που δεν μπορω να τα δεχτω(εσυ μαλιστα που το παιζεις παντογνωστης θα πρεπε να δινεις προοπτικες στον αλλον για να γινει καλυτερος)..Τεσπα εγω αποχωρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα παιδες το θεμα παρατραβηξε πραγματι.ΔΕΝ χρειαζεται δασκαλος αμα εχεις τα κοτσια να το κανεις μονος και επισης οκ περιμενω να μου καψεις το σπιτι μιας και εξαντληθηκε η ευγενεια σου..αν εσυ δινεις συμβουλες σπαζωντας τα @@ των αλλων οκ τοτε ειμαι ανωμαλος που δεν μπορω να τα δεχτω(εσυ μαλιστα που το παιζεις παντογνωστης θα πρεπε να δινεις προοπτικες στον αλλον για να γινει καλυτερος)..Τεσπα εγω αποχωρω...

 

Α καλα εσυ εισαι πολυ μπροστα! Ξεκινησες μονος σου να παιζεις και νομιζεις οτι εισαι ο μαμιας της γειτονιας και δε σου χρειαζονται οι δασκαλοι επειδη εχεις τα GUTS.

 

Αντε και οταν με το καλο θα πουλας πλατινες και θα ερχεται ο jojo mayer,o Thomas Lang ,o Kollias κλπ να παρακολουθουν τα clinics σου, εγω θα σου γραψω την αυτοβιογραφια

 

Τι να πω ΗΜΑΡΤΟΝ ρε ΗΜΑΡΤΟΝ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς....δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι οι παραπάνω ατάκες πέφτουν σε μαθητές από ορισμένους δασκάλους , όχι μόνο τυμπάνων

με βασικό στόχο να μην αλλάξει δάσκαλο ο μαθητής.......και συνήθως τα αποτελέσματα και οι συγκρίσεις στο πραγματικό (μουσικό) κόσμο είναι τραγελαφικά..... ;)

 

Οταν ομως ο νεος που δεν καταδεχεται καν να γινει μαθητης (επειδη εχει GUTS) το ακουει νομιζει οτι τον ειρωνευομαι και μου την λεει .

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hwept, άκου τώρα να σου πω τι έγινε. Έκανε ένας άνθρωπος μια ερώτηση, γράφτηκαν κάποιες απαντήσεις/εικασίες/ερωτήσεις που δεν ήταν σωστές, κι εσύ έσπευσες να τις διορθώσεις. Μέχρι εδώ καλά. Το θέμα είναι ότι η πρώτη δική σου παρέμβαση ήταν χωρίς λόγο εριστική και ειρωνική, με αποτέλεσμα να προκληθεί μια σειρά αντιδράσεων – δικαιολογημένων – και τουλάχιστον τα μισά posts του thread (μεταξύ των οποίων και το δικό μου) να είναι πλέον άχρηστα για την αρχική ερώτηση, αφού αφορούν προσωπικές αντιπαραθέσεις. Υπήρχε λόγος;

 

Ο "ξεκαθαριστής καταστάσεων" της περιοχής σας.

 

Πι Ες: Ο Clive Burr μαζί με το Marky Ramone πρέπει να είχε το πιο "γρήγορο δεξί" στην εποχή του (από τους ροκάδες), αλλά νομίζω ότι στο Wrathchild παίζει τα 16α στο hi hat και με τα δύο χέρια εναλλάξ (και τα πιατίνια μισάνοιχτα, όπως αναφέρθηκε). Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου δίνει εμένα...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην παρέμβαση του Haris

 

το θέμα έχει ήδη απαντηθεί, οπότε ας ανακεφαλαιώσουμε:

-> το hihat μπορεί να είναι τελείως κλειστό ή ανοιχτό αλλά παίρνει και "ενδιάμεσες τιμές"

 

"Τριγκαρισμενα" σημαινει οτι εχουν χρησιμοποιηθει drum triggers, που "πιανουν" το χτυπημα στο φυσικο τυμπανο και στελνουν το σημα σε ενα module που παραγει εναν "ετοιμο" ηχο σαν αυτο που ακους απο ηλεκτρονικα drums.

καλύτερα δε γινόταν να υποθεί. Φυσικά τα τριγκερς είναι πιο προσφατο τεχνολογικό επιτευγμα.

 

Ναι το ενα λεγεται δικαση κ το αλλο διπεταλο. Κανουν την ιδια δουλεια εν πασει περιπτωσει αυτο που λεμε double bass drumming.

+1

άλλωστε δικαση και διπεταλο είναι ελληνικοί μπακαλίστικοι όροι για το "σετ με δύο κάσες" = η δίκαση ντραμς

"σύστημα διπλού πεταλιού για την κάσα" = διπέταλο

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε χαρις

 

Θα επιμεινω στην αποψη μου οτι δεν προσεβαλλα κανενα. ΝΑΙ γραφω ειρωνικα καποιες φορες ΟΚ. Αλλα αυτο συμβαινει στο 70% των ποστ που διαβαζω και μαλλιστα πολλες φορες χωρις να εχουν προηγηθει "ανακριβειες" οπως στο συγκεκριμενο θεμα.

 

Πραγματικα δεν εχω προσβαλλει καποιον εδω μεσα, και δεν εχω καμια ορεξη να το κανω. Εχω την εντυπωση οτι πολλοι μπερδευουν το "αυτα που λες δεν ισχυουν/ειναι αστεια/ξερω γω τι" με το "εισαι *βαλτε οποια βρισια θελετε*"

 

Συμφωνω για το τρομακτικο δεξι του Clive αλλα και για την μεγαλη υπεροχη του απεναντι στο Nicko

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι θέλω να πεταχτώ σαν την τσουτσού στην κουβέντα σας (μια χαρά σκοτώνεστε και μόνοι σας) αλλά αν το θέμα ήταν Metallica VS Maiden θα είχαμε λιγότερες διαμάχες οπότε ηρεμήστε λίγο!

fact no1: Το double bass drumming ή ελληνικά ΔΙΠΛΗ ΜΠΟΤΑ μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε σε δίκαση (2 ΚΑΣΕΣ) είτε σε διπέταλο σε 1 ΚΑΣΑ...

fact no2: Trigger το 1980??? ΝΟΤ!!!

 

Το πως το κάνει και ακούγεται έτσι το hihat δεν το ξέρω και δεν θα μιλήσω για αυτό ΑΛΛΑ:

Σε 11 μήνες δεν είσαι τόσο μπροστά όσο οι άλλοι σε 3 χρόνια εκτός και αν είσαι φυσικό ταλέντο και συγκρίνεσαι με κάποιον στόκο σαν εμένα που 8 χρόνια δεν μπορώ να κρατήσω σταθερό ρυθμό πάνω από 2 δευτερόλεπτα κάθε φορά που τζαμάρω με την μπάντα για πλάκα και θα καταντήσεις γραφικός αν τα λες παραέξω και δεν ισχύουν... ΜΑΚΑΡΙ να ισχύουν αυτά που λες και να είσαι ο 2ος Bonham αλλά και μόνο το

δικαση ειναι δυο κασες ενωμενες που τοποθετεις δυο πεταλια στην καθεμια ξεχωριστα.Τωρα απο παικτικης αποψης το τι θεωρει ο καθενας δικαση ειναι δικο του θεμα.εγω προσωπικα πιστευω οτι δικαση ειναι γρηγορα χτυπηματα με τη μποτα(ασχετως αν ειναι με το ενα ποδι η με τα δυο).

υποδηλώνει την άγνοια σου την οποία όταν στην επισημάναν (έστω και με άσχημο ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ τρόπο) πήγες να βγεις και από πάνω...

LOVE-PEACE-FREEDOM-RASTA4EYE

 

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigger το 1980??? ΝΟΤ!!! , Trigger το 2010 επίσης ΝΟΤ..σε λίγο θα παίζουν μόνο τα ρομποτ τύμπανα.Τι εποχή και αυτή.Ολοι οι παλαιοτεροι drummers παίζαν πολυ πιο original τυμπανα one take οχι κόψε ραψε..!οχι οτι ειμαι παλιος και οχι οτι δεν υπαρχουν γαματοι drummers και παιδιά που παίζουν πολυ γαματα stuffs...αλλα οταν ακουω triggers εκνευριζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου