Προς το περιεχόμενο

βοηθεια στην αγορα Replica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρώτα τους απο που τις αγόρασαν και αν σε βολεύει πήγαινε να τις δοκιμάσεις.

Μπορεί κάποιος να έχει καλό κομμάτι και να παίζει ωραία.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τις πουλάνε όσο τις πουλάνε,

όσους έχω ρωτήσει γύρω στα 300 τις αγόρασαν.

 

Οποιος θελει μπορει να ερθει σπιτι μου να δοκιμασει αυτη που πουλαω --> http://smart.noiz.gr/details.php?id=286 οχι φυσικα για να την αγορασει, μονο και μονο να τη δοκιμασει :) Εμενα συνολικα η κιθαρα μου κοστισε γυρω στα 600 ευρω μαζι με σκληρη θηκη, τελωνειο, νεους μαγνητες κλπ. Θελω να πιστευω πως την εχω βαλει σε καλη τιμη :) Επισης μπορει και ο συμφορουμιτης Sottos να πει αντικειμενικα τη γνωμη του για τη συγκεκριμενη που της αλλαξε μαγνητες και τη σεταρε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μike για ποιο λογο προτιμησες μια αμφιβολου ποιοτητας ρεπλικα απο μια tokai-burny-greco-edwards στα ιδια ισως και λιγοτερα χρηματα?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο για τον οποιο το 70% παιρνει gibson (οταν φυσικα θελουν les paul και εχουν τα χρηματα), για το logo δηλαδη. Πες σε καποιον να παρει μια edwards αντι για μια gibson και αν δε γελασει μαζι σου να μη με λενε Μιχαλη ::) Και για να μη νομιζετε πως απλα ετσι το λεω για να αναψω φιτιλιες πρεπει να πω πως απο τα 10 ατομα που ενδιαφερθηκαν για την κιθαρα οι 9 δεν καταλαβαν πως ηταν ρεπλικα παρα μονο οταν τους το ειπα εγω και δε μπηκαν καν στον κοπο να ακουσουν τον ηχο της...και να φανταστειτε πως το γραφω στην αγγελια ξεκαθαρα πως ειναι ρεπλικα και στον τιτλο και στο κειμενο γιατι φυσικα δεν θελω να κοροιδεψω κανεναν. Κι ομως αυτη ειναι η τραγικη, για 'μενα, αληθεια, το οτι οι περισσοτεροι ειδαν gibson και 400 ευρω και το οτι η επιλογη γινεται με βαση το logo και οχι τον ηχο. Θα μου πεις οτι κι εγω για το logo την αγορασα και δεν ηξερα τι ηχο εχει και εν μερη θα εχεις δικιο, αλλα εγω δεν εδωσα 2.800 ευρω που κανει η αυθεντικη, εδωσα σχετικα λιγα χρηματα (καποιος μπορει να μην εκανε και τις μοντες που εκανα εγω και να του εβγαινε πιο φθηνη, εγω ομως γουσταρα την κιθαρα ακριβως ετσι οπως τη φανταζομουν) και εκανα το κομματι μου που λενε, σιγουρα θα μπορουσα να παρω μια αυτες που ανεφερες, αν και απο την αλλη δε με χαλαει ηχητικα καθολου η συγκεκριμενη ρεπλικα, δεν την πουλαω γι'αυτο το λογο :) H αληθεια ειναι οτι και στο βιντεο κλιπ της μπαντας μου εγραψε πολυ καλα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μike για ποιο λογο προτιμησες μια αμφιβολου ποιοτητας ρεπλικα απο μια tokai-burny-greco-edwards στα ιδια ισως και λιγοτερα χρηματα?

 

Η αλήθεια είναι ότι πήρε ρίσκο ο Mike κατά την αγορά της αλλά του βγήκε σε καλό!  

Υπάρχουν ρέπλικες κακές (πραγματικά) αλλά υπάρχουν και ρέπλικες σαν του mike που είναι ποιότητας (και εργοστασίου) Epiphone custom αλλά σε πολύ καλύτερη τιμή(και με βαλίτσα)!

Μάλιστα έχουν και features (όπως full shielding, καλά pots και selector) που θα ζήλευαν κάποιες epiphone... Εξαρτάται από το κινεζικό εργοστάσιο.

Κάποια εργοστάσια έχουν τα σχέδια της gibson, της epiphone, της fender, της cort, της samick, της stagg, της johnson, της ibanez, της alden κι άλλων εταιριών πάνω στα οποία βασίζονται και φτιάχνουν αριστουργήματα.

-παράδειγμα εργοστασίου:

http://www.guitar-parts-depot.com/guitar/factory-tour.html

 

Για το συμφορουμίτη που αναζητά set-neck LP κι ας γράφει ό,τι θέλει στα headstock θα πρότεινα (για καλή ποιότητα σε χαμηλή κατηγορία τιμής), τις εξής LP που έχω:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm

 

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-tobacco-sunburst--35393

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/vig-eruption-satin-black.html

 

note: όλες θέλουν ένα αρχικό σετάπ συνήθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα συνολικα η κιθαρα μου κοστισε γυρω στα 600 ευρω μαζι με σκληρη θηκη, τελωνειο, νεους μαγνητες κλπ. Θελω να πιστευω πως την εχω βαλει σε καλη τιμη :)

Δεν αναφερόμουν στην δικιά σου όταν σχολίασα τις τιμές. Οι μαγνήτες που έβαλες

κοστίζουν 150 ευρώ, έχεις αλλάξει το nut, την θήκη δεν ξέρω αν την αγόρασες

ξεχωριστά. Υποθέτω οτι το σετάρισμα που σου έκανε ο sottos περιλαμβάνει και fret

leveling, μια χαρά είναι η τιμή :).

 

Έχω δεί κατά καιρούς διάφορες στα 450 χωρίς καμία μετατροπή. Μου δίνουν την

εντύπωση οτι οι πωλητές εκμεταλλεύονται το γεγονός οτι κάποιος ενδιαφερόμενος

διστάζει να αγοράσει καινούρια χωρίς να την παίξει, δεν θέλει τρεχάματα στο

τελωνείο ή μπορεί και να μην γνωρίζει πόσο κοστίζει μια καινούρια. Δεν ξέρω βέβαια

τι καπέλο μπορεί να έφαγε ο καθένας στο τελωνείο, οι τιμές που βλέπω όμως μου

κάνουν πολύ... εμπόριο...

 

Είσαι ο απόλυτος υπέρμαχος του δόγματος ''πολλές και φτηνές'' ;)

Πόσες κιθάρες έχεις συνολικά?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο για τον οποιο το 70% παιρνει gibson (οταν φυσικα θελουν les paul και εχουν τα χρηματα), για το logo δηλαδη. Πες σε καποιον να παρει μια edwards αντι για μια gibson και αν δε γελασει μαζι σου να μη με λενε Μιχαλη ::)

 

darth-vader-face1.jpg

 

you underestimate the power of the dark side.....

 

λοιπον ακουσε λιγακι

 

ειχα και εχω στη κατοχη μου

 

Edwards LP Goldtop

Prestige Heritage LP

Greco LP Custom

Gibson LP Standard

 

Οσο βασταει η τσεπη του καθενος φιλε μου. Ολες ειχαν το δικο τους χαρακτηρα. Σιγουρα δε παιζαν ολες σα Gibson μα ημουν πολυ ευχαριστημενος με ολες. Μην υποτιμας σε καμια περιπτωση την Edwards.....

Αν θελει ο φιλος να ακουσει,διαθετει μεχρι 500€? Tokai Burny Greco Κατ'εμε η καλυτερη λυση.(2nd hand Παντα)

μεχρι 700€?? Καλη η Edwards. απο 1000€ και πανω? Gibson. απλα μαθηματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερόμουν στην δικιά σου όταν σχολίασα τις τιμές. Οι μαγνήτες που έβαλες

κοστίζουν 150 ευρώ, έχεις αλλάξει το nut, την θήκη δεν ξέρω αν την αγόρασες

ξεχωριστά. Υποθέτω οτι το σετάρισμα που σου έκανε ο sottos περιλαμβάνει και fret

leveling, μια χαρά είναι η τιμή :).

 

Έχω δεί κατά καιρούς διάφορες στα 450 χωρίς καμία μετατροπή. Μου δίνουν την

εντύπωση οτι οι πωλητές εκμεταλλεύονται το γεγονός οτι κάποιος ενδιαφερόμενος

διστάζει να αγοράσει καινούρια χωρίς να την παίξει, δεν θέλει τρεχάματα στο

τελωνείο ή μπορεί και να μην γνωρίζει πόσο κοστίζει μια καινούρια. Δεν ξέρω βέβαια

τι καπέλο μπορεί να έφαγε ο καθένας στο τελωνείο, οι τιμές που βλέπω όμως μου

κάνουν πολύ... εμπόριο...

Είσαι ο απόλυτος υπέρμαχος του δόγματος ''πολλές και φτηνές'' ;)

Πόσες κιθάρες έχεις συνολικά?

 

 

 

 

Ναι, είχα διορθώσει και ένα τάστο(νομίζω 7ο ή 8ο) γιατί έτριζε λίγο στα καντίνια αλλά κατά τ' άλλα δεν είχε κάτι. Το ταστάρισμα σε 1 ή 2 ταστα το έχω δει μέχρι και σε καινούργιες epiphone std και jackson japan πολλαπλάσιας τιμής...

 

Είμαι της άποψης ότι σήμερα δεν υπάρχει "κακό" όργανο αλλά κακό service, σετάπ ή κακή χρήση. Με ένα καλό service και κάποιες αλλαγές ίσως στα ηλεκτρικά, ακόμη και μια πάμφθηνη κιθάρα μπορεί να κάνει θαύματα.

π.χ. Πρόσφατα πήρα μια νέα Tenson strat των 87Eurο... Με αλλαγή bridge μαγνήτη και fret dress, έγινε κούκλα!

βέβαια, δεν θα αντάλλαζα την gibson LP studio με Harley benton, αλλά αν σου πω ότι πιο συχνά παίζω με την HB?...

Όσο για εκείνους που δίνουν τις ρέπλικες σε: τιμη = 3 Χ (όσο την πήραν), χωρίς βελτιώσεις, μάλλον το βλέπουν σαν "επιχειρείν". Πρέπει να συμβουλευθούν το: http://epixeirein.gr/

 

 

edit: στη φωτό, η HB είναι τερμα δεξιά

My_gibson_family.thumb.jpg.22f6b57b0f0cd181c3cbb1983de17a34.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες σε καποιον να παρει μια edwards αντι για μια gibson και αν δε γελασει μαζι σου να μη με λενε Μιχαλη ::)

 

ΕΓΩ! ΕΓΩ! Ντεν εκει λεφτα για gibson, οποτε edwards και τα μυαλα στα καγκελα!!!!

(Μιλαμε και γαμω τα οργανα... Bang for the buck με ολη την εννοια της φρασης!)

 

Μιχαλακη ψαξε ονομα να αλλαξεις....  :P :P :P ;D ;D ;D

 

[/οφφτοπικ  ;D]

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχη

το κοστος μιας κινεζικης ρεπλικας ειναι πλεον 400 +

και αυτο διοτι δεν περναει τιποτα απο το τελωνειο

και δεν δεχονται κανενα τιμολογιο κινεζικο.

τιμολογουν οπως γουσταρουν και πληρωνεις τουλαχιστον 130ε.

οσοι προλαβαν αλλες εποχες... ;) τελος.

κινεζικες αξιζει να παρεις μονο  les paul  η σκαφος .

η ποιοτητα κατασκευης ειναι εξαιρετικη τα ηλεκτρικα μετρια εως κακα.

θα χρειαστεις ενα απλο σετ απ και αν ψαχνεσε πολυ ενα σετ μαγνητες που στις αγγελιες βρισκεις με 80-100 ε η GFS.

Και μετα θα εχεις ενα εργαλειο που σπερνει .

και κατι τελευταιο

when i was young δεκετια του 70

κυκλοφορουσαν κατι παλιοκιθαρες γιαπονεζικες

που ολοι τις φτηνανε .Τωρα εκει που φτηνανε γλυφουν.

......

 

αγνωστες λοιπον οι βουλες των κιθαριστων.

 

φιλικα

ο

καλυτερα να σου βγει το ματι

παρα το ονομα.

;D ;D

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου