Προς το περιεχόμενο

My Custom painted Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκληρωσα την πρωτη αποπειρα βαφης σε μια στρατ HB που ειχα, μηδαμινης αξιας για εκπαιδευτικούς λόγους και τελικα το αποτελεσμα ειναι πολυ εντυπωσιακο.

 

Αρχικα ηταν ετσι:

http://a2.images5.thomann.de/pics/bdb/135305/14409_800.jpg

 

Μετα καποια στιγμη σκεφτηκα να παρω ενα μαυρο Pickguard και να βαλω και εναν διπλο στην γεφυρα που περίσεψε απο την Ibanez μου.

img0615g.th.jpg

 

Καποια στιγμη  μιλούσα με εναν φίλο επιπλοποιό γενικα για κατασκευες και μου ηρθαν σκέψεις κατασκευής μιας Tele.. πανω εκει σκεφτηκαμε να κανουμε ενα βαψιματακι ετσι για την φαση!

 

οποτε με ξηλωμα και τριψιμο εγινε καπως ετσι:

img0800.th.jpgimg0799b.th.jpg

 

 

Επισης πηρα την αποφαση να προχωρησω λιγο ακομα βάφοντας και το μπρατσο και το Headstock! γιατι οχι?

 

img0767.th.jpg  img0770w.th.jpg  img0773by.th.jpg  img0776j.th.jpg  img0810d.th.jpg

 

Το χρωμα ειναι ενα μωβ, δεν φαινεται τοσο καλο οσο ειναι στην πραγματικότητα και το φλας λιγο το αλλαζει. ειναι ελαχιστα πιο σκουρο απο οτι φενεται στις φοτογραφιες.

μετα απο το αρχικο βαψιμο περαστηκε περλα στο ιδιο χρωμα και ετσι στο φως φαινεται να γυαλιζει πολυ ωραια! Τέλος περαστικε και ενα χερι λουστρο - βερνικι απο πανω. αναμεσα σε καθε χερι εμενε μεσα μια μερα.

 

Σκεφτηκα να βαψω και τα πλαστικα - οσο αντεξουν. τελικα φαινονται ωραια.

img0808z.th.jpg

 

Στο τελος μετα την συναρμολογηση το αποτελεσμα ειναι αυτο!

img0837y.th.jpg    img0777j.th.jpg  img0781ve.th.jpg  img0779b.th.jpg  img4959v.th.jpg    img4958p.th.jpg

 

Πως σας φενεται?

 

 

 

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι ενα χρωμα που διαλεξαμε απο το χρωματολογιο, πρεπει να ειναι χρωμα που βαφουν επιπλα, αλλα νομιζω οτι ειναι ιδιο με αυτα που βαφουν και αυτοκινητα.

 

ευτυχως ετυχε να υπαρχει περισσευμα στο εργαστηριο και δεν αγορασα τιποτα.

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερων το συνολικο αποτελεσμα,καλα για το χρωμα δεν το συζητω ειναι απο τα αγαπημενα μου,προσωπικα το μονο που δεν θα εκανα ειναι να βαψω το μπρατσο και το headstock καθαρα λογο προσωπικου κολληματος,απο ηχο τι λεει ?

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερων το συνολικο αποτελεσμα,καλα για το χρωμα δεν το συζητω ειναι απο τα αγαπημενα μου,προσωπικα το μονο που δεν θα εκανα ειναι να βαψω το μπρατσο και το headstock καθαρα λογο προσωπικου κολληματος,απο ηχο τι λεει ?

 

Ευχαριστω για τα καλα λογια!

 

οσον αφορα το headstock και το μπρατσο, ε οπως ανεφερα και πιο πανω ηθελα κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.

 

Απο ηχο, χμ, δεν βελτιωθηκε καθολου με το βαψιμο  :P χαχα. δε λεει και πολλα πολλα. ετσι κι αλλιως δεν ειναι η βασικη κιθαρα μου.

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το αποτέλεσμα και προσωπικά γουστάρω και το βάψιμο του μπράτσου.

 

Δεν μας και λίγα λόγια για τα υλικά. Τι είδους βερνίκια έριξες, γυάλισμα κ.τ.λ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ηχο, χμ, δεν βελτιωθηκε καθολου με το βαψιμο  :P

;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D 8) ;D ;D ;D

Καταπληκτική ατάκα!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας και λίγα λόγια για τα υλικά. Τι είδους βερνίκια έριξες, γυάλισμα κ.τ.λ 

 

ειναι ενα χρωμα που διαλεξαμε απο το χρωματολογιο, πρεπει να ειναι χρωμα που βαφουν επιπλα, αλλα νομιζω οτι ειναι ιδιο με αυτα που βαφουν και αυτοκινητα.

 

ευτυχως ετυχε να υπαρχει περισσευμα στο εργαστηριο και δεν αγορασα τιποτα.

 

Επισης Αγορασα περλα η οποια περαστηκε μετα το χρωμα, και τελος ενα χερι βερνικι απο αυτο που βαζουν στα επιπλα.

 

ολα αυτα τα ανελαβε ο φιλος μου ο επιπλοποιος που σαφως ηξερε να βαφει, και ακολουθησε οτι κανει και στα επιπλα..

 

ουσιαστικα εγιναν 3 χερια. Μπογια - περλα - βερνικι.

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενα χρωμα που διαλεξαμε απο το χρωματολογιο, πρεπει να ειναι χρωμα που βαφουν επιπλα, αλλα νομιζω οτι ειναι ιδιο με αυτα που βαφουν και αυτοκινητα.

 

ευτυχως ετυχε να υπαρχει περισσευμα στο εργαστηριο και δεν αγορασα τιποτα.

 

Επισης Αγορασα περλα η οποια περαστηκε μετα το χρωμα, και τελος ενα χερι βερνικι απο αυτο που βαζουν στα επιπλα.

 

ολα αυτα τα ανελαβε ο φιλος μου ο επιπλοποιος που σαφως ηξερε να βαφει, και ακολουθησε οτι κανει και στα επιπλα..

 

ουσιαστικα εγιναν 3 χερια. Μπογια - περλα - βερνικι.

 

 

Γυάλισμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου