Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για lead ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώντας καταρχάς συγγνώμη από τους mods αν το θέμα έχει απαντηθεί (δυστυχώς είναι αδύνατον να ψάξω όλο το thread του noiz για να το ελέγξω) και προτρέποντάς τους να το μετακινήσουν όπως κρίνουν ζητώ την βοήθεια των αγαπητών κιθαριστών για ένα ζήτημα.Παίζω γενικά κλασσικό μέταλ (αν μπορεί να θεωρηθεί δόκιμος ο όρος) και έχω μια πεταλιέρα Boss (το μοντέλο λίγη σημασία έχει γενικά κάνει τα πάντα) και ψάχνω να βρω κάποια καλή ρύθμιση για πιο μελωδικό distorted ήχο..Με λίγα λόγια: έχω ένα patch για clean, ένα για βαρύ distortion (power chords και δε συμμαζεύεται ) και τώρα ψάχνω ένα για πιο μελωδικό ήχο γιατί δε θέλω όταν σολάρω η κιθάρα να τζιτζικίζει..Δηλαδή κάπως να βάλω κάποιο delay κάποιο εφέ δεν ξέρω ώστε ο ήχος να μην είναι στριγκός και ξερός εντελώς. Σόρρυ για το μακροσκελές post ζητώ την κατανόησή σας και κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!

Don't leave for pleasure make life your treasure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgspecialfaded_wb_egitarre.htm

Αυτή ακριβώς όπως τη βλέπεις με αυτούς τους μαγνήτες και ενισχυτής ενας Laney LX20D

Don't leave for pleasure make life your treasure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθάρα; Μαγνήτες; Ενισχυτής;

 

το θεμα ειναι η πεταλιερα.ουτε μαγνητες θα αλλαξει για να παιξει σολο ουτε ενισχυτη ουτε κιθαρα.

 

πρεπει να μας πεις ποια πεταλιερα εχεις ετσι ωστε αν καποιος γνωριζει,να σε βοηθησει πιο συγκεκριμενα

τωρα τα τζιτζικισματα πολυ φοβαμαι οτι δε θα τα αποχωριστεις ευκολα παιζοντας με πεταλιερα boss.μπορεις ωστοσο να τα περιορισεις φτιαχνοντας προσεχτικα ενα patch μονο για σολο

επειδη εισαι καινουριος οπως καταλαβαινω στα της ηλεκτρικης κιθαρας,κι ειναι αμαρτια να γεμιζεις το κεφαλι σου με χιλια θεωρητικα περι gear,αντι να παιζεις,θα σου προτεινα απλα απτο eq να δωσεις λιγα μεσσαια,να δωσεις λιγο παραπανω gain απο το ρυθμικο patch(το οποιο αν εχεις πολυ φορτωμενο me gain κακως),και να προσθεσεις λιγο delay

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανένας επακριβώς, γιατί τα αυτιά και τα γούστα μας διαφέρουν (ακόμα και αν κάποιος είναι χρήστης της ίδιας πεταλιέρας).

 

Θα σου πρότεινα το εξής:

 

1) Βάλε κάποιο backing track να παίζει ΔΥΝΑΤΑ και προσπάθησε να φτιάξεις έναν ήχο lead που να "κόβει" μέσα στη "μείξη" (δηλ. ακούγοντάς τα και τα δύο μαζί). Θα διαπιστώσεις ότι διάφορα scooped eq presets πάνε για τσάι...

2) Τα delay, chorus κλπ, άστα προς το παρόν... μπορείς πάντοτε να προσθέσεις μετά.

3) Αν η πεταλιέρα σου έχει pre και post eq δοκίμασε να τα πειράξεις.

4) Κόψε το πολύ gain. Ακόμα και στον καλύτερο λαμπάτο το πολύ gain είναι συνταγή για χάλια ήχο.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα θέματα της ηλεκτρικής γενικά είμαι έξι χρόνια στο κουρμπέτι απλά ποτέ δεν έκατσα να ψάξω πολύ πιο προσεγμένα τον ήχο μου και με λεπτομέρεια..Ας πούμε πολύ gain δεν έβαζα ποτέ..

Don't leave for pleasure make life your treasure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά από ένα ενισχυτάκι 1x8 τρανζίστορ οι απαιτήσεις σου θα πρέπει να είναι "good enough for practice" στον ήχο. Bασικά ξεκίνα με έναν ultra scooped (καθόλου μεσαία) eq που θα σου δώσει την αίσθηση του όγκου, βάλε μετά τα γκάζια που θές και στο τέλος κόψε πρίμα μέχρι ο ενισχυτής να σταματήσει να ακούγεται σαν τζιτζίκι. Κάπου εκεί και πρίν ο ενισχυτής αρχίζει και ακούγεται σαν να έχει πάρα πολλά μπάσα είσαι καλά. Προσπάθησε τώρα να επαναφέρεις σιγά σιγά κάποια μεσαία. Αν σου αρέσουν κράτα τα. Αν όχι ξουτ. Το αν θα κάνεις τις αλλαγές στο eq από τον ενισχυτή ή την πεταλιέρα θέλει δοκιμή.

 

Δοκίμασε γενικά διάφορα πράγματα με το volume αλλά μην πιέζεις τον ενισχυτή στα όρια. Δες αν ανταποκρίνεται καλύτερα με ένα χαμηλό σήμα ανοιγμένος ο ίδιος πολύ ή το αντίθετο.

 

Μετά κάνε αυτά που σου πρότεινε παραπάνω ο Genius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mids UP!!!

 

τα γουστα στο lead ηχο ειναι διαφορετικα απο κιθαριστα σε κιθαριστα....ΑΛΛΑ...η φιλοσοφια ειναι περιπου ιδια...

 

Delay γυρω στο 330-400...με 20& feedback και περιπου το ιδιο στο level...Αυτη η ρυθμιση παιζει 2 ρολους...πρωτον ειναι delay...και προσθέτει και reverb...οποτε ογκος υπαρχει...

 

τωρα οσον αφωρα το Amp...

 

η δικιες μου προτιμισεις στιριζονται στους 3 κιθαριστες των maiden...Smith, Murray, Gers...

 

και οι τρις εχουν κοινο στιχειο τα mid's τους...δεν ειναι δλδ hammet-o-eideis o ηχος τους...

 

ενα περίπου 10 ο'clock treble...1-2 o'clock mids...11 o'clock mids...

 

και καλο ειναι ΑΝ εχει solo button η boss σου να το ενεργοποιεις καθε φορα που θες να σολαρεις...για να πηγαινεις στο "11"...(SPINAL TAP)  ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου