Προς το περιεχόμενο

Πόσες κιθάρες αλλαξε ο Edge στη συναυλία των U2;;!


jumerang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει στην ΕΛΛΑΔΑ ζουμε ,μη το ξεχνας....

 

εδω στο Live του Steve Gadd ακουσα το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ:

 

"ρε συ...αυτος ΧΑΝΕΙ"... ;D ;D :P :o

 

Στη συναυλία του Gadd πέρυσι , πήγαμε με ένα φίλο μου, με μετρονόμο έτσι για πλάκα .

Ο Τύπος Δε Χάνει Τίποτα  8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάλι φτυσμένους τους μπασίστες. Άντε πέστε κ τίποτε εδώ να χαζολογήσουμε κ εμείς.

Γιατί είπε κανείς για ντραμς;

 

Εξάλλου η μπασιστική ωριμότητα υποδεικνύει ότι με 4 χορδές + precision είσαι κοντά στο 90+%.

Τα μπιχλιμπίδια είναι για τους ανασφαλεις πολύχορδους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ας το παραδεχτούμε: το thread ήταν δόλωμα για να δούμε ποιος θα πρωτοτσιμπήσει και θα πει: "έλα μωρέ, σιγά τον κιθαρίστα, παίζει δυο νότες και όλα τα υπόλοιπα τα κάνουν τα εφφέ ".

 

Boss πετάλια, και '70'ς Fender και Gibson?

Απαράδεκτος. ;D

 

γι' αυτό και μου ακουγόταν σκέτο τζιτζίκι  :D

 

Πάλι φτυσμένους τους μπασίστες. Άντε πέστε κ τίποτε εδώ να χαζολογήσουμε κ εμείς.

 

Μέτρησα πάνω από 6 precision, + το custom δικό του, και ένα semi-hollow, αλλά μπορεί και να είπα λίγα. Πάντως απίστευτος ήχος μπάσσου, ό,τι και να πούμε δεν αρκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ Ginargiros τι μου θύμισες.......

Εκεί στα 80's, βγαίνουμε από το "Αν" έχοντας δει τον Ginger Baker (με τον Mizzaroli) να σολάρει ασυστόλως χτυπώντας με τις μπαγκέτες ότι βρισκόταν σε ακτίνα 10 μέτρων από το σκαμπό του και έχουμε ένα κεφάλι κουρούμπελο.

Και ο τότε ντραμερ μας γυρνάει και λέει "ρε σεις, είδατε που έχασε κανα δυό άρσεις ;".

Σαββάτο πρωί πρωί μίλησα με ένα φίλο που δεν ήρθε στη συναυλία και από τα πρώτα που με ρώτησε είναι αν όντως ο Bono μπήκε λάθος στο Kill me kiss me κτλ.  :)

Οπότε ότι και να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συναυλία του Gadd πέρυσι , πήγαμε με ένα φίλο μου, με μετρονόμο

Καλά...μιλάμε για αρρώστια... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είπε κανείς για ντραμς;

 

Εξάλλου η μπασιστική ωριμότητα υποδεικνύει ότι με 4 χορδές + precision είσαι κοντά στο 90+%.

Τα μπιχλιμπίδια είναι για τους ανασφαλεις πολύχορδους.

Ε ο OP δεν ανέφερε τίποτε για ντράμς, αλλά για μπάσο ανέφερε.

 

Έλα που σε χαλάει να κουτσομπολέψουμε λίγο. Αν θες θα σου πω που προχτές είδα ένα Stu Hamm Urge μπασάκι 32αρι κ ψήθηκα ;D

 

Μέτρησα πάνω από 6 precision, + το custom δικό του, και ένα semi-hollow, αλλά μπορεί και να είπα λίγα. Πάντως απίστευτος ήχος μπάσσου, ό,τι και να πούμε δεν αρκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα και 1 εκ. ε την ημέρα να έβγαζες, πάλι και με ΤΛ θα έπαιζες?

 

φυσικα... ;D

 

 

Μπα δε νομίζω .Αυτοί οι μουσικοί παίζουν τρία πράγματα αλλά τα παίζουν πάντα τέλεια .

Δεν έχουν τη δική μας νοοτροπία (πάμε για αρπαχτή, γκιγκ κλπ κλπ).

 

φυσικα και δεν την εχουν,αλλωστε ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ,αν την ειχαν απλα δεν θα ηταν η μεγαλυτερη μπαντα του πλανητη ;)

 

ο μεγαλος μουσικος (οπως ο Edge ) φαινεται και με τα λιγα (οταν εγραφαν τον πρωτο δισκο του ειπε ο παραγωγος να κανει overdub με μια αλλη κιθαρα απο την Explorer που ειχε και ο Edge εκπληκτικος τον ρωτησε τι εννοουσε για ολο το συγκροτημα ειχε μονο ΜΙΑ κιθαρα.. ;D) & στα πολλα (μετα απο 30 χρονια σκληρης δουλειας και επιτυχιων)

 

δεν ειναι λοιπον ο εξοπλισμος αλλα το ΜΥΑΛΟ που μετραει ;)  

 

 

Πάλι φτυσμένους τους μπασίστες. Άντε πέστε κ τίποτε εδώ να χαζολογήσουμε κ εμείς.

 

τι να πουμε τι... :)

 

ο τυπος μαζι με τον Sting & τον Mc Cartney ειναι για εμενα ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ροκ/ποπ μπασιστας ;)

 

 

Γιατί είπε κανείς για ντραμς;

 

αυτος ειναι πρωτα ΜΟΝΤΕΛΛΟ και μετα ντραμμερ (ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ...οπως ειπε και η ψωναρα.. ;D),τρομερος ηχος μποτας παντως.

 

 

Πάντως ας το παραδεχτούμε: το thread ήταν δόλωμα για να δούμε ποιος θα πρωτοτσιμπήσει και θα πει: "έλα μωρέ, σιγά τον κιθαρίστα, παίζει δυο νότες και όλα τα υπόλοιπα τα κάνουν τα εφφέ ".

 

ξεχασες τα

 

"και εγω τα παιζω αυτα που παιζει!" (καλα μη φας εχει γλαροσουπα)

 

"και μαλιστα με το ενα χερι" (ερχονται οι κυριοι με τα ασπρα σε λιγο ο πονος σου θα ειναι παρελθον.. ;D)

 

"αυτος παιζει μονο ακκορντα ρε" (ενω εσυ που παιζεις μονο σολα εχεις γινει διασημος και πλουσιος και ολες οι γυναικες σε ποθουν τρελλα.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα που σε χαλάει να κουτσομπολέψουμε λίγο. Αν θες θα σου πω που προχτές είδα ένα Stu Hamm Urge μπασάκι 32αρι κ ψήθηκα ;D

Το πούλησα το δικό μου, πέρσι.

Σχολιασμός, υποδείξεις και τα υπόλοιπα σε pm.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε παιδιά αλλά θα την πώ την κακία μου. Όσο προβλέψιμη είναι η κριτική τύπου "όσα δεν φτάνει η αλεπού.." άλλο τοσο προβλέψιμη είναι η χρήση της εν λόγο παροιμίας. Μερικές φορές η κριτική είναι απλά κριτική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου