Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ενισχυτη γυρω στα 500ε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια,ψαχνω εναν ενισχυτη για κιθαρα γυρω στα 500ε.Παιζω κυριως μεταλ(iron maiden,metallica,megadeth,black sabbath) και θελω εναν ενισχυτη που θα με βολεψει και στο σπιτι και σε live.Προτιμω τον ηχο της marshall αλλα τελευταια μου αρεσουν και οι ενισχυτες randall.Τι μου προτεινεται λοιπον?να πω οτι εχω μια jackson rr3 και παιζω με standard tuning

We sold our souls ..For Rock'n'Roll....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμ...Ειναι λιγο αντικρουομενα αυτα που λες...

Με τα 500 ευρω ή θα πας προς Randall RG 50 TC που ειναι ενας high gain λαμπατος προσανατολισμενος στην αμερικανικη σκηνη σκληρου ηχου...

Η θα ψαξεις για κατι πιο βρετανοαναθρεμμενο... Marshall combo, Orange κτλ... ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τον Randall που σου προτείνανε πιο πάνω.

Απο marshall δοκίμασε τον MA-50C αν και δεν ξέρω κατα πόσο θα σου φτάσει το Gain του για thrash. Κοίτα και τους Blackstar HT Studio 20 και σίγουρα και τον Peavey 6505+ Combo.

Αλλιώς κοιτάς για κανα μεταχειρισμένο Marshall DSL ή TSL σε κεφάλι η κόμπο.

Αν έχεις υπομονή βρίσκεις , εγώ τον δικό μου TSL60 τον πήρα 400κάτι ευρά.

 

ΥΓ. Αν θες να τον μετακινείς συχνά σκεψου το βάρος του, δεν λέει να σπάς την μέση σου κάθε φορά με κανα 2χ12 Combo γομάρι.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε λίγο υπομονή,μάζεψε άλλα 200-250 και πάρε έναν Marshall DSL401(για καινούριο μιλάω),ο οποίος ειδικά  γιάυτά που θες,θα σε καλύψει απολύτως.Αν δεν σε πειράζει να πάρεις μεταχειρισμένο,μπορείς να τον βρεις κοντά στα λεφτά που ήδη έχεις.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω κατι οικονομικο.Σε περιπτωση που ανεβω σε χρηματικο ποσο θα πηγαινα σε jvm.Σε αυτα τα λεφτα περιπου ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη?Επισης προτιμω καινουριο και οχι μεταχειρισμενο.

We sold our souls ..For Rock'n'Roll....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε ενδιέφερε κάτι σε half stack? Αν ναι, μιας και το musicstore έριξε ακόμα παραπάνω τις τιμές στους bugera, οι οποίοι είναι είναι από τις καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά, θα σου πρότεινα την εξής κεφαλή:

 

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Bugera-333-120-Watt-Roehren-Topteil/art-GIT0010982-000

 

Ή εναλλακτικά

 

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Bugera-6260-120-Watt-Roehren-Topteil/art-GIT0010517-000

 

Με μία καμπίνα όπως πχ αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

 

Και θα είσαι 100% καλλυμένος από θεμα gain και ήχου, ειδικά για το είδος που προσανατολίζεσαι.

 

Έχω τον 333xl (λίγο ακριβότερος από αυτόν που σου δείχνω πάνω, αλλά ουσιαστικά ίδιος στα βασικά του χαρακτηριστικά) και την 2x12 καμπίνα, και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος, αφού αποδίδει καλά και σε χαμηλές εντάσεις, ενώ είναι υπεραρκετός προφανώς για live χρήση.

 

Cheers

 

Ps. Η εταιρία αν θυμάμαι καλά έχει μοντέλα που ουσιαστικά είναι κόπιες Marshall, όπως ο 1990, αλλά δεν τον έχω ακούσει ποτέ σαν ενισχυτή

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αυτος που ψαχνει τον ενισχυτη και απλα ειπα στον φιλο μου "μηχανικο" να σας ρωτησει για ποιον να παρω.Αρχισα και διαβαζα το site ομως και μου αρεσε και ειπα να γραφτω.Σορρυ αν καταπαταω καποιον κανονα ή κατι τετοιο.Τελος παντων.Λοιπον,ο bugera μου αρεσει,απλα επειδη τον βλεπω φθηνο στο συγκεκριμενο site φοβαμε λιγο.Και γενικα με αγορες απο το internet.Μηπως υπαρχει καθολου ελλαδα να περασω και απο κενενα μαγαζι να τον δοκιμασω?Καμια αλλη προταση υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αυτος που ψαχνει τον ενισχυτη και απλα ειπα στον φιλο μου "μηχανικο" να σας ρωτησει για ποιον να παρω.Αρχισα και διαβαζα το site ομως και μου αρεσε και ειπα να γραφτω.Σορρυ αν καταπαταω καποιον κανονα ή κατι τετοιο.Τελος παντων.Λοιπον,ο bugera μου αρεσει,απλα επειδη τον βλεπω φθηνο στο συγκεκριμενο site φοβαμε λιγο.Και γενικα με αγορες απο το internet.Μηπως υπαρχει καθολου ελλαδα να περασω και απο κενενα μαγαζι να τον δοκιμασω?Καμια αλλη προταση υπαρχει?

 

Το ότι βλέπεις φθηνή τιμή, θα έπρεπε να σε κάνει να χαίρεσαι και όχι να φοβάσαι.  ;)

Από τα συγκεκριμένα site ψωνίζει μεγάλη μερίδα μουσικών, οπότε είναι τσεκαρισμένα 100%.

 

Αν δεν κάνω λάθος πάντως, κάποια Bugera μοντέλα μπορείς να βρεις στον Κουρμπή, στα Εξάρχεια.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ,πάλι,έχω καταλήξει στο συμπέρασμα,οτί (σχεδόν πάντα) ότι πληρώνεις παίρνεις.Οι ελάχιστες εξαιρέσεις,απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι οτι τον βρισκω φθηνα και δεν ξερω τι παιζει.Επισης εχω δει οτι μερικοι εχουν προβληματα με τους bugera οποτε αμα χρειαζεται να επισκευαστει θα χρειαστει να τον στελνω γερμανια που σημενει οτι για 1-2 βδομαδες τουλαχιστον δεν θα χω ενισχυτη.Δεν ξερω αν αξιζει για αυτο να τον παρω απο εξωτερικο.Ακομα και πιο ακριβος να ειναι εδω θα προτιμουσα να τον επερνα απο ελλαδα.Καμια αλλη προταση υπαρχει για ενισχυτη?Αυτη την στιγμη ειμαι μεταξυ bugera και randall rg75g3(εχω παιξει με τον 200αρη αν δεν κανω λαθος σε στουντιο και μου αρεσε πολυ).Επισης αν παρω τον bugera με καμπινα ξεχωριστη δεν θα εχω κακη ποιοτητα ηχου αν δεν παρω καλη καμπινα?Τελος να σας ευχαριστησω για την ως τωρα πολυτιμη βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου