Προς το περιεχόμενο

προβλημα με korg m3 module


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια!εδω και 2 βδομαδες το korg m3 καποιες φορες κλεινει και ανοιγει μονο του.αυτο ξεκινησε απο ενα live σε μαγαζι που ειχε μαλλον ασταθη ταση ρευματος.το κανει σπανια αλλα τι λετε να φταιει?το μηχανημα ειναι καινουργιο.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε.

η φτωχη μου γνωση μου λεει οτι μακαρι να ειναι τροφοδοτικο για τσεκαρετο.

σιγουρα υπαρχουν εδω μεσα και τεχνικη που θα σε κατατοπισουν πολυ καλιτερα απο μενα

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μα πάντα να χρησιμοποιείς σταθεροποιητή τάσης.Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Μπορεί να έπαθε ζημιά το τροφοδοτικό, μπορεί όμως και η μητρική του μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σιγούρεψε πως δεν είναι κάποιο κόψιμο στο καλώδιο τροφοδοσίας και κάνει διακοπές δοκιμάζοντας ένα άλλο καλώδιο. Μετά δοκίμασε να δεις αν κουνιέται καθόλου το βύσμα υποδοχής ηλεκτρικού ρεύματος, εκεί δηλ που κουμπώνει το καλώδιο από πίσω.

 

Αν δεν είναι τίποτα από τα δυο καλό θα ήταν μια επίσκεψη στο service του Bon Studio ειδικά εάν είσαι εντός εγγύησης. Δυστυχώς τα m3 έχουν το τροφοδοτικό μέσα και όχι ξεχωριστά όπως πχ τα m50 & τα pa series και αν δεν έχεις γνώσεις ηλεκτρολόγου/ηλεκτρονικού καλό είναι να μην βάζεις χέρι, ειδικά όταν είσαι και εντός εγγύησης.

 

Επί την ευκαιρία κάνε και update στο v2.00 Expanded & 2.04 μετά εάν τρέχεις κάτι παλιότερο, ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να φταίει και αυτό.

 

Το m3 υποστηρίζει Universal Power, δηλαδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε 110-240V/50-60 Hz χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν πχ εκεί που παίζεις η τάση πέσει από 220 σε 150 δεν πρέπει να υπάρξει κανένα πρόβλημα απόκρισης, εξού και αυξομειώσεις της ΔΕΗ στα Hz. 

Το ίδιο ισχύει αν το πάρεις και πας αύριο το πρωί και παίξεις live Αμερική η Αυστραλία.

 

Υποψιάζομαι ότι δεν φταίει το ρεύμα... αλλά μόνο Bon ή Παυλίδης θα σου πει σίγουρα...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το πρωτοεκανε πρεπει να ηταν απο την ταση του μαγαζιου που επαιξα γιατι ανοιγοκλεινε σχεδον συνεχεια και αναγκαστηκα να μην παιξω με το m3 στο τελος.απο τοτε δεν μου το ξανακανε ποτε, μεχρι σημερα σπιτι μου.μπορει να μου το δημιουργησε εκει το προβλημα.δεν ξερω αν φταιει που το ειχα ανοιχτο πολλες ωρες αλλα δεν ειναι δικαιολογια αυτη.το αγορασα expanded με το φλασακι κτλ.ειναι εντος εγγυησης οποτε θα κοιταξω να το παω απο το bon.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το ξανάκανε μπορεί να είναι θέμα τάσης τότε.

Μπορείς να το έχεις ανοιχτό όσες ώρες θες, δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό πάντως εφόσον είναι εντός εγγύησης don't worry!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά

μια σύντομη ερώτηση..

 

καταρχήν συγνώμη που ρωτάω κάτι off topic σχετικά με το M3 MODULE (σκοπεύω να το αγοράσω αυτές τις μέρες..), απλά προτίμησα να μην ανοίξω νεό θέμα διότι έστω και μόνο ένας κάτοχος του να μου απαντήσει προφανώς καλύπτομαι..

 

η ερώτηση:

Αν πάρω την module έκδοση, μπορώ να συνδεθεί στο κλαβιέ του?

(σκέφτομαι δλδ μετέπειτα να αγοράσω το κανονικό κλαβιέ του - το έχω δει κατά καιρούς στις αγγελίες εδώ μέσα).

Μπορεί η απάντηση να είναι προφανές (ότι ναι γίνεται) αλλά καμια φορά το "εννοείται" με το ότι έχει τις προδιαγραφές και γίνεται κάτι τέτοιο απέχουν πολύ...και γι'αυτό θα προτιμούσα να το ακούσω από άτομο που έχει το module ή γνωρίζει πολύ καλά και όχι μόνο ότι το άκουσε..

και για να δικαιολογήσω την απορία μου.. είναι ότι δεν έχω διαβάσει κάπου "επίσημα" αυτή την δυνατότητα και ιδιαίτερα προβληματίζομαι για τον λόγο ότι εμπορικά ακόμη δεν διαθέτει η korg σε πώληση (!) το κλαβιέ (πχ για τους πελάτες τους που θέλουν αργότερα να συμπληρώσουν το module με το κανονικό κλαβιέ του - έστω να το πουλάει και πολύ ακριβά για να δικαιολογήσει την μεγάλη διαφορά τιμής του m3m με τις άλλες m3-61,m3-76, m3-88).

 

Ευχαριστώ και ζητώ ξανά συγνώμη για το off-topic!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνδεεται κανονικά.Έχει απο κάτω μια υποδοχή το module για να συνδεθεί με τα πλήκτρα.Τώρα όντως δεν γνωρίζω κάπου να πωλούνται τα πλήκτρα ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνδεεται κανονικά.Έχει απο κάτω μια υποδοχή το module για να συνδεθεί με τα πλήκτρα.Τώρα όντως δεν γνωρίζω κάπου να πωλούνται τα πλήκτρα ξεχωριστά.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!! και ιδιαίτερα που απάντησες τόσο σύντομα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου