Προς το περιεχόμενο

Κλιπς του Κoch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θρεντ σαν μια πρόσκληση ενδιαφέροντος για συλλογή από κλιπς του Koch Studiotone από οποιονδήποτε προθυμοποιηθεί... Οκ, το ξέρουμε ότι τα κάνει όλα και συμφέρει: καθαρά, blues, φανκ, ροκιές, μπαλάντες, μέταλ...  ;D τα έχουν ακούσει όμως αυτά οι ενδιαφερόμενοι;

 

Ξεκινάω εγώ με ένα κλιπάκι λίγων δευτερολέπτων σε high gain με το Tonker. Δεν έκανα downtuning γιατί δεν ήθελα να ακουστεί τεχνητά βαρύς (κουρδίστε σε ντο ή σι αντί για μι και θα καταλάβετε τι εννοώ).

 

Aυτό σαν απάντηση σε ένα παλιό request από τον Animae και τον Μπούκα (νομίζω) που με ρωτούσαν πώς ακούγεται σε high gain καταστάσεις, αν και πιστεύω πως θα ενδιαφέρει και άλλους. Είναι wav και βρίσκεται εδώ: http://www.box.net/shared/6e11eitr4g

 

Eίναι ηχογραφημένος στην ΕMU 0404 USB στα 48khz/24bit με ένα SM58 λίιιιιγο off axis και κολλητά στη γρίλια, κοιτώντας στο κέντρο του κώνου. Ανέβασα πολύ λίγο τα ψηλά στο eq του Sonar αργότερα γιατί δεν ανταποκρινόταν στον πραγματικό ήχο που άκουγα. Kαμία, μα καμία άλλη επεξεργασία δεν έλαβε χώρα. To export έγινε real time με την επιλογή pow r-3 dithering του Sonar στα 44khz/16bit.

 

Σπίτι, volume στο 1μισι, λίγο πριν μου κάνουν μήνυση για ηχορύπανση (καμία σχέση με το 1μισι του μαμίσιου μεγαφώνου). Κανάλι ΟD+, ρύθμιση high, bass 1 o'clock, mid 10 o' clock, treble 2 o'clock, gain 4 ο'clock. Mid Shift απενεργοποιημένο, bright στο on. Kιθάρα μια Eastwood Ultra GP με δυο Alnico II ημιψόφιους (6 και κάτι k) και πριμαριστούς humbuckers της κακιάς ώρας που μου χάρισαν από μια παλιά Epiphone (εις αναμονή των Bare Knuckle). Θέση 2 (bridge και neck με full vol, full tone).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είσαι ωραίος ρε μάστορα. Άηντε επιτέλους να δούμε τι κάνει και στα βαριά! Πάντως μου ακούγεται ωραίος! Με κανά πεταλάκι θα καλύπτει σχεδόν όλο το εύρος του metal.

Άηντε να χρεωνόμαστε πάλι...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς!! Πετάλια έχω μπόλικα αλλά δεν ήθελα να του βάλω κανένα για να δείξω τι κάνει μόνος του. Με EMG φτάνει άνετα σε Slipknot μονοπάτια (πχ. μοιάζει πάρα, μα πάρα πάρα πολύ με τον ήχο από το "Duality"). Αν δεν σας πειράζει το κουβάλημα (εγώ τον ανεβοκατεβάζω 3 ορόφους χωρίς ασανσέρ πολύ συχνά), συνιστώ μια ωραία 2x12 ή 4x12...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πολύ loose feel για τα γούστα μου. :( Όντως ότι πρέπει για Slipknot εποχής Iowa θα λεγα εγώ ;D Ακούγεται σαν να το έπαιξες με τον neck μαγνήτη.Όταν τον έπαιξα σε ένα μαγαζί αυτόν θυμάμαι ήταν πιο σφιχτός.Και ήταν πάλι με EMG.Μπράβο για την προσπάθεια πάντως ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται σαν να το έπαιξες με τον neck μαγνήτη.

+1 αλλά μήπως ακούγεται έτσι από την ηχογράφηση? Και τα samples από το site πάντως την ίδια αίσθηση μου δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό το κλιπ αδικεί απίστευτα αυτόν τον ενισχυτή.

Τον είχα για ένα διάστημα, τα βρώμικά του δε μου άρεσαν (σε αντίθεση με τα απίστευτα καθαρά του), αλλά αυτό το κλιπ τον κάνει να ακούγεται σαν metal zone καρφωμένο σε sb 16bit.

 

Χωρίς παρεξήγηση, είναι απλώς η άποψή μου, και παρενέβην μόνο επειδή τον είχα τον ενισχυτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό το κλιπ αδικεί απίστευτα αυτόν τον ενισχυτή.

Τον είχα για ένα διάστημα, τα βρώμικά του δε μου άρεσαν (σε αντίθεση με τα απίστευτα καθαρά του)

 

ειναι λιγο αισχος.....πολυ κακα βρωμικα

 

Οpinions are like assholes. Everybody has one. Τάδε έφη Μπουκόφσκι, νομίζω. Μέχρι εδώ (ας τα λέμε) καλά.

 

 

αλλά αυτό το κλιπ τον κάνει να ακούγεται σαν metal zone καρφωμένο σε sb 16bit.

καλα ειπει ο heat βρωμικα απο τρανζιστορατο του 90 μου κανει .....

 

Μάλλον πρέπει να κοιτάξετε λίγο την ακοή σας ή τα μουσικά σας κριτήρια/αισθητήρια. "Χωρίς παρεξήγηση, είναι απλώς η άποψή μου", βέβαια, και "συγγνώμη κιόλας"!

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου