Προς το περιεχόμενο

Κλιπς του Κoch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελει και ενα δευτερο καναλακι σολο τωρα ... για παιξε

  ??? ??? Μα ήταν το τρίτο κανάλι...

 

Είναι λίγο fuzzy, ή πιο σωστά sizzly: έχει ένα "παιχνίδι" στις υψηλές... οι μαγνήτες που χρησιμοποίησα, όπως είπα, ήταν πολύ πριμάτοι και αδύναμοι, και τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά με πιο hot ή ένεργούς. Kατευθείαν από το σάιτ της Koch:

http://www.koch-amps.com/upload/documents/MP3/ST-CH3a-M.mp3

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ...δεν είναι metal zone(δεν είναι τόσο χάλια εννοώ)....αλλά σίγουρα δεν είναι high gain παίδες...

 

Τρόπος του λέγειν ήταν η αναφορά στο metal zone.

Μπορεί να τα πάει πολύ καλύτερα αυτός ο ενισχυτής*, αυτό ήθελα να πω.

 

*=απλά όχι good enough, imho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στελνω κ εγω ενα κλιπακι απο το recording out σε μια απλη sounblaster. Υποψιν το gain ειναι κουτσουρεμενο μιας κ εχω βαλει στην V1 την ECC81. Δεν ειμαι βεβαια ειδικος στο metal οτι θυμομουνα εριχνα!! :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οpinions are like assholes. Everybody has one. Τάδε έφη Μπουκόφσκι, νομίζω. Μέχρι εδώ (ας τα λέμε) καλά.

 

 

Μάλλον πρέπει να κοιτάξετε λίγο την ακοή σας ή τα μουσικά σας κριτήρια/αισθητήρια. "Χωρίς παρεξήγηση, είναι απλώς η άποψή μου", βέβαια, και "συγγνώμη κιόλας"!

 

 

τα μουσικα μας κριτηρια και αισθητηρια  μια χαρα ειναι πιστευω ,απλα θα το ξαναπω οτι ηταν πολυ κακος ο ηχος τωρα εαν εσυ επιμενεις δεν θα σου χαλασουμε χατηρι .γνωμη μου !

βεβαια υπαρχει και η πιθανοτητα (λεμε τωρα ) να εχουν τα δικα σου κριτηρια και μουσικα αισθητηρια προβλημα...μια και σου το ειπαμε παραπανω απο δυο οτι ο ηχος ηταν κακος αλλα δεν εχει σημασια ....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday ευχαριστούμε εσένα και τους γείτονες  ;D για το κλιπ! Η επιλογή Iced Earth με έκανε να θέλω να προσθέσω φωνητικά επι τόπου  8)

 

Παιδιά πριν αντιδράτε καλό είναι να εμπεδώνετε τι έχει γράψει ο φίλος μας σαν περιγραφή.

 

Συγκεκριμένα, έχει αλλάξει ΜΕΓΑΦΩΝΟ (Tonker) στον ενισχυτή. Δεν είναι στοκ πλέον οπότε δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης από κατόχους του Studiotone με το στοκ μεγάφωνο, ούτε και σύγκρισης με το direct out του ενισχυτή.

 

Μετά μας λέει ότι χρησιμοποιεί ένα SM58 για την ηχογράφηση, το πλέον στάνταρ vocal mic.

 

Ελπίζω να έχουμε υπόψη μας ότι δεν έχουμε όλοι παρόμοια ηχοσυστήματα και συνεπώς δεν ακούμε τα ίδια πράγματα κατά την ακρόαση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=160204.0;attach=7319

http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=160204.0;attach=7319

 

Μια που υπαρχει το βαζω

Προχειρο Κλιπ με original Κoch Studiotone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς γκάις! Ναι, SM58 ήταν, στάνταρ vocal mic είναι αλλά χρησιμοποιείται και σε ενισχυτές, γκουγκλάρετε λίγο... η συχνοτική του απόκριση είναι διαφορετική από του SM57 (προτιμώ αυτή του 57 αλλά δεν είχα κάποιο εύκαιρο):

 

site_img_us_rc_sm57_large.gif

 

site_img_us_rc_sm58_large.gif

 

βεβαια υπαρχει και η πιθανοτητα (λεμε τωρα ) να εχουν τα δικα σου κριτηρια και μουσικα αισθητηρια προβλημα...μια και σου το ειπαμε παραπανω απο δυο οτι ο ηχος ηταν κακος αλλα δεν εχει σημασια ....

 

Ειλικρινά, δεν θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω τα δικά μου αισθητήρια... απλά να είσαι σίγουρος ότι they have come a long, long, looooong way baby. Mόνο θα παραθέσω πάλι τι είπατε για να μην ξεχνιόμαστε...  :)

 

αλλά αυτό το κλιπ τον κάνει να ακούγεται σαν metal zone καρφωμένο σε sb 16bit.

καλα ειπει ο heat βρωμικα απο τρανζιστορατο του 90 μου κανει .....

 

 

Και το να μην σας αρέσουν τα βρώμικά του είναι δικαίωμά σας, το να διαμορφώνετε άποψη από τις μ&^%*κίες που παίζω εγώ όμως είναι τουλάχιστον... [mode αυτοσυγκράτησης=on] ανώριμο και αφελές [mode αυτοσυγκράτησης=οff].

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω ότι το SM58 το ανέφερα ως στανταρ "vocal mic " για να επιστήσω την προσοχή στη διαφορετική συχνοτική απόκριση (όπως και παραθέτεις) και όχι σαν κριτική που χρησιμοποιήθηκε αντί κάποιου SM57 π.χ. :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 57 & το 58 ειναι το ιδιο μικροφωνο με διαφορετικη "γρυλλια"

 

συχνοτικα πανω κατω το ιδιο συμπεριφερονται στις κιθαρες (δηλ. ...με χρυση μετριοτητα... ;D ;D) μια και μεταξυ των 80 Hz & 5 kHz που βρισκονται οι χρησιμες συχνοτητες της ηλ.κιθαρας και τα δυο εχουν μεν μικρες διαφορες αλλα πανω κατω το ιδιο ακουγονται (απλά το 57αρι ειναι λιγο πιο directional & εχει βεβαια και το κλασσικο εντονο proximity effect αν το χωσεις ....καρα on axis.. ;D)

 

στο θεμα μας τωρα εμενα ΔΕΝ μου ακουγεται σαν "metal zone καρφωμένο σε sb 16bit." ουτε βεβαια σαν "βρωμικα απο τρανζιστορατο του 90" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου